Jak mądrze wspierać w odchudzaniu?

Jak mądrze wspierać w odchudzaniu?

Blisko połowa Polaków przyznaje, że chociaż raz w życiu byli na diecie, jednak prawie 70 proc. z nich ma negatywne doświadczenia związane z odchudzaniem. Badania wskazują, że przyczyny niepowodzenia leżą z jednej strony w braku wsparcia psychicznego, a z drugiej – w presji ze strony rodziny i najbliższych.

Jak wspierać osoby z nadwagą i otyłością? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi ogólnopolska kampania edukacyjna „Bliscy u Wagi”, której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat psychologicznego aspektu odchudzania oraz informowanie o możliwościach udzielenia wsparcia bliskim czującym się samotnie w tym procesie.

Większość diet i metod odchudzających w dużej mierze skupia się na edukacji w zakresie prawidłowego odżywiania się oraz aktywności fizycznej. Jednak marginalizowana jest kwestia psychologicznego podejścia do odchudzania. Chodzi tutaj m.in. o udzielenie wsparcia, motywowanie oraz zwykłe ludzkie zrozumienie problemów osób z nadmiernymi kilogramami, które zdecydowały się odchudzać. Skala problemu jest jednak na tyle duża, że konieczne jest informowanie Polaków o jego istnieniu – wyjaśnia Katarzyna Kucewicz, psycholog i psychoterapeuta, ekspert kampanii „Bliscy u Wagi”.

W ramach akcji podejmowane będą różnorakie działania z wykorzystaniem niestandardowych narzędzi, np. aplikacji, dzięki której można będzie sprawdzić swój „typ żywieniowca”, Ogólnopolskiej Linii Wsparcia, czy Złotego Dekalogu, w którym eksperci wyjaśnią, jak wspierać osobę odchudzającą się. Dodatkowo, zostaną zorganizowane regionalne akcje na terenie całej Polski, podczas których przy pomocy aplikacji żywieniowej chętni będą badani pod kątem obecnych nawyków jedzeniowych.

Kampania „Bliscy u Wagi” powstała w wyniku niskiej świadomości społeczeństwa wobec problemu samotności w odchudzaniu. Jako osoba, która przez większość życia cierpiała z powodu otyłości, mogę z własnego doświadczenia powiedzieć, że najbliżsi, pomimo że chcą pomóc, często nie wiedzą, jak to zrobić. Wydaje im się, że poprzez skrupulatne kontrolowanie osoby odchudzającej się pomagają jej. Niestety, skutek jest odwrotny do zamierzonegokomentuje Monika Honory, przewodnicząca Rady Ekspertów kampanii „Bliscy u Wagi”.

Ekspertkami kampanii są: Monika Honory, ekspert ds. odchudzania i twórczyni Programu Przemian (na zdjęciu), dr Katarzyna Jańska – lekarz internista oraz Katarzyna Kucewicz – psycholog i terapeuta. Współorganizatorem jest Fundacja „Nadzieja dla Zdrowia”.

Wszystkie informacje o podejmowanych w ramach kampanii działaniach będą pojawiać się na bieżąco na stronie internetowej www.bliscyuwagi.pl oraz na facebookowym fanpage’u Bliscy u Wagi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Mięśnie twarzy też się starzeją. Jak można je odmłodzić?

Na młody wygląd ogromny wpływ ma nie tylko