Dogoterapia: jak obecność psa wpływa na nasze zdrowie?

Dogoterapia: jak obecność psa wpływa na nasze zdrowie?

Fot. Maja Marklowska-Tomar

Jakie korzyści zdrowotne przynosi obecność psa w naszym życiu i o czym należy pamiętać, zanim zdecydujemy się na przyjęcie go pod swój dach?

Posiadanie psa nie tylko zapewnia nam bezwarunkową miłość, ale też zdecydowanie poprawia nam zdrowie. Już sama jego obecność działa na nas uspokajająco, a kontakt fizyczny, jak głaskanie czy wspólna zabawa, skutecznie pomaga łagodzić napięcie nerwowe, wzmacnia empatię i wspiera budowanie silnych więzi emocjonalnych. Z kolei codzienna opieka nad psem jest doskonałym motywatorem do większej aktywności fizycznej.

Czytaj też: Przyjaciel, obrońca, przewodnik i terapeuta, czyli PIES

– Osoby, które chodzą ze swoim psem na spacer, wpisują się w tzw. umiarkowaną aktywność fizyczną. Dlatego towarzystwo czworonoga to nie tylko mniejszy lęk i stres, lepszy sen, ale również wzmocniona kondycja, odporność i krążenie – wyjaśnia dr n. med. Marta Fijałkowska, kardiolog Grupy American Heart of Poland.

Jak dowodzi badanie przeprowadzone przez zespół ze Szpitala Uniwersyteckiego im. św. Anny w Brnie, posiadanie zwierzęcia, a szczególnie psa, może pomagać w utrzymaniu serca w dobrym stanie. Jego autorzy porównali parametry dotyczące układu krążenia właścicieli zwierząt domowych i osób, które ich nie posiadają. Analizując też styl życia ochotników, odkryli, że właściciele zwierząt więcej czasu poświęcali na aktywność fizyczną i lepiej się odżywiali, a ich poziom glukozy częściej był na prawidłowym poziomie.

Czytaj też: Dogoterapia pomaga dzieciom wrócić do zdrowia

Posiadanie czworonożnego towarzysza może nieść wyjątkowe korzyści zdrowotne zwłaszcza w przypadku samotnych seniorów. Pies będzie nie tylko doskonałym „lekiem” na samotność i pretekstem do wyjścia z domu, ale pomoże również w budowaniu zdrowej rutyny dnia, a nawet w nawiązywaniu kontaktów z innymi posiadaczami psów.

– Regularny kontakt i przyjaźń z psem w wielu przypadkach sprawia, że osoba starsza staje się spokojniejsza, bardziej otwarta na aktywność, łatwiej jej skupić uwagę i się skoncentrować. Warto odnotować, że kontakt z czworonogiem poprawia samopoczucie seniorów i sprawia, że stają się oni mniej samotni — tłumaczy dr Marta Fijałkowska.

Dobierz rasę do temperamentu i stylu życia

Zalety z posiadania psa, zarówno dla naszego organizmu, jak i psychiki, są wielorakie. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup lub adopcję czworonoga, musimy pamiętać również o obowiązkach, jakie się z tym wiążą.

Abyśmy mogli zapewnić odpowiednie warunki naszemu pupilowi przy jednoczesnym dopasowaniu go do swojego trybu życia, musimy wziąć pod uwagę nie tylko rozmiary zwierzaka i jego podstawowe potrzeby, ale również charakter i temperament.

Czytaj też: Dziecko i pies – najlepsi przyjaciele

– Dla niektórych lepszym rozwiązaniem będzie pies bardziej aktywny, który potrzebuje większej dawki ruchu i zabawy, dla innych typowy kanapowiec. Seniorzy mogą wybrać shih-tzu, bolończyka, maltańczyka, cavaliera, mopsa, pudla, szpica miniaturowego, cocker spaniela czy yorkshire teriera. Z kolei dla osób młodszych i aktywnych zalecane są takie rasy jak chart, wyżeł, alaskan malamut, border collie, doberman, owczarek niemiecki, jack russell terier czy springer spaniel angielski – wyjaśnia dr n. wet. Adrian Janiszewski, dyrektor medyczny Szpitala Weterynaryjnego AMVET w Krakowie.

Dlaczego wybór rasy psa jest taki ważny?

– Psy kanapowe, jak buldogi, pudle czy maltańczyki, potrzebują spaceru o długości od 3 do ok. 8 km. Mniejsze teriery, np. border collie czy szkocki terier, od ok. 5 do 8 km. Duże teriery i rasy użytkowe, jak boksery, dobermany, dogi niemieckie czy rottweilery, od 8 do 16 km. Psy pasterskie (owczarki i collie) minimum 12-16 km. Psy sportowe, jak np. wyżeł, alaskan malamut, spaniel czy syberyjski husky, co najmniej 16-20 km. Natomiast psy gończe (charty czy afgańczyki) minimum 20 do 25 km — dodaje dr Janiszewski.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Wrocław. Drag queens o profilaktyce HIV/AIDS

W najbliższą sobotę (30 marca) w klubie Surowiec przy ul. Ruskiej 46A we Wrocławiu wystąpią polskie drag queens: Zicola, Aurora i Ciotka Aktywistka. Oprócz zapewnienia publiczności świetnej zabawy, ich występy mają na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę HIV/AIDS.