Dynia nasza kochana. Z czym ją przyrządzić?

Dynia nasza kochana. Z czym ją przyrządzić?

Dynia jest symbolem jesieni, ale przede wszystkim warzywem słynącym z właściwości prozdrowotnych. Nieważne, czy jest duża czy mała, można z niej przyrządzić pyszne dania.

Zainteresowanie dynią wzrasta od kilkunastu lat m.in. dzięki świętu Halloween, które skutecznie przyczyniło się do jej promocji oraz zwiększenia produkcji. Według danych Eurostatu, około 88 proc. dyń wyprodukowanych w całej Europie w 2021 roku pochodziło z 5 państw – Polska zajęła w tym rankingu pierwsze miejsce z produkcją 289 600 ton tego warzywa. Na kolejnych pozycjach znalazły się: Francja – 221 980 ton, Hiszpania – 151 620 ton, Portugalia – 126 590 ton oraz Niemcy – 99 080 ton.

Dynia w różnych odsłonach kulinarnych

W restauracyjnych kartach pojawiają się już nie tylko kremy z dyni, ale cała gama wariacji na temat tego warzywa. Delektować się można pierożkami ravioli z dynią i ricottą, risottem z dyni, dyniowym chlebkiem czy lodami. Mus dyniowy wchodzi w skład ciasta na pączki, babeczek, hummusów czy smoothies. Myśląc o napojach z dodatkiem dyni, nie sposób pominąć modnego dyniowego latte, niekonwencjonalnego chai latte czy wegańskiej dyniowej gorącej czekolady. Niecodziennym wykorzystaniem tego warzywa może być pyszny krem migdałowo-dyniowy do smarowania pieczywa czy jako nadzienie do ciast.

Tych, którzy mają gofrownicę, dynia uraczy chrupiącymi goframi. Świetnie połączą się one z sezonowymi owocami, odrobiną syropu klonowego i cynamonu. Ci zaś, którzy nie mają takiego urządzenia, mogą ciasto z dynią usmażyć na patelni i delektować się puszystymi dyniowymi placuszkami z ulubionymi dodatkami.

Przeczytaj także: Jesienny talerz. Sprawdź, co powinno się na nim znaleźć

Na chętnych do eksperymentowania czeka dyniowa owsianka. Purée z pieczonej dyni zmieszane z jogurtem naturalnym, mlekiem lub napojem roślinnym z odrobiną cynamonu lub imbiru, połączone z płatkami owsianymi, po nocy spędzonej w lodówce zaskoczy niecodziennym smakiem i konsystencją pysznego śniadania.

Zabieganym polecamy purée z dyni – wystarczy je doprawić śmietaną, przyprawami i podać z makaronem. Całość oprószyć tartym parmezanem i odrobiną natki pietruszki. Efekt? Pożywne danie obiadowe dla całej rodziny gotowe w kwadrans.

Dynia nie ma sobie równych jako główny składnik rozgrzewających dań jednogarnkowych. Doskonale komponuje się z papryką, cebulą, fasolą czy pomidorami. Gorący, ostro przyprawiony dyniowy gulasz rozgrzeje niejednego zmarzlucha.

To, co najcenniejsze w dyni, ukryte jest nie tylko w jej miąższu, ale przede wszystkim w jadalnych pestkach. Uprażone i wyłuskane będą stanowiły osobną przekąskę lub dodatek do dań z dyni, pieczywa czy hummusów. Z nich też tłoczy się olej o charakterystycznym intensywnym smaku i ciemnozielonej barwie. Ze względu na te walory, szefowie kuchni cenią olej dyniowy jako element wyszukanych dań.

Dynia na dobry początek

Dynia jest warzywem o łagodnym, słodkawym smaku, miękkiej konsystencji i niskim potencjale uczulającym. Dlatego stała się jednym z pierwszych preferowanych warzyw przy rozszerzaniu diety niemowląt. Maluchy zazwyczaj bez oporów akceptują jej smak i konsystencję, pałaszując dynię gotowaną, pieczoną czy serwowaną jako dodatek do dań obiadowych na późniejszym etapie rozwoju. Eksperci radzą, by jako pierwsze do diety dzieci włączyć lokalne warzywa sezonowe, takie jak marchew, brokuły, kalafiory czy ziemniaki. Pozwala to na poznanie i akceptację korzystnych dla zdrowia produktów oraz wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych u młodych konsumentów.

Rodzice, którzy zakupili dynię z myślą o dziecku, mogą bez przeszkód wykorzystać pozostałą część warzywa w formie dań dla dorosłych, bez obawy, że przez kilka dni będą jeść mdłą papkę. Dynia doskonale chłonie smaki i zapachy przypraw i dodatków – zarówno tych pikantnych, słonych, jak i słodkich.

Rozgrzewająca i niskokaloryczna zupa-krem z dyni

O tej porze roku Lokalny Rolnik szczególnie poleca zupy z dyni – jest niskokaloryczna, zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, a przede wszystkim króluje w sezonie jesiennym.

Krem z dyni można przygotować na bazie mleczka kokosowego lub bulionu warzywnego. Czym go doprawić? Najlepiej imbirem, gałką muszkatołową i sokiem z cytryny. Oczywiście można, a nawet trzeba do niej dodać pestki z dyni.

Najbardziej popularne odmiany dyni

DYNIA OLBRZYMIA

Uprawiana najbardziej powszechnie w naszym kraju. Jej okazałe owoce są pomarańczowe, żeberkowane, o dość twardej skórce. Miąższ zwarty, choć po ugotowaniu staje się dość wodnisty. Z pestek można wytwarzać olej.

DYNIA HOKKAIDO

Coraz powszechniej dostępna w handlu. Jej owoce są średniej wielkości, gruszkowate, osiągają 1-3 kg wagi. Jej miąższ jest ciemnopomarańczowy, aromatyczny, o zwartej konsystencji. Ten rodzaj dyni idealnie nadaje się do pieczenia. W smaku przypomina nieco kasztany jadalne. Jej skórka jest jadalna i nie wymaga obierania.

DYNIA MAKARONOWA

Jej skórka jest jasnożółta lub żółta z zielonymi paskami. Kształtem i wielkością przypomina dorodny melon. Po upieczeniu jej jasny miąższ tworzy charakterystyczne nitki, które łatwo można oddzielić od twardej skórki przy pomocy widelca. Stanowi doskonałą alternatywę dla klasycznego makaronu.

DYNIA PIŻMOWA

Kształtem przypomina nieco tykwę. Kolor i konsystencja miąższu jest bardzo zbliżona do dyni olbrzymiej, podobnie jak wykorzystanie kulinarne.

Źródło informacji: Brandmates

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Neovadiol Postmenopauza. Krem na dzień o potrójnym działaniu

Neovadiol Postmenopauza odżywczy krem na dzień przeciw przebarwieniom SPF 50 opracowano z myślą o kobietach po menopauzie. Redukuje zmarszczki, zwiększa jędrność skóry i działa na przebarwienia.