Czy farbowanie włosów zwiększa ryzyko raka?

Czy farbowanie włosów zwiększa ryzyko raka?

Fot.: materiały prasowe

W czasopiśmie BMJ opublikowano wyniki najnowszego badania oceniającego związek pomiędzy farbowaniem włosów a ryzykiem zachorowania na nowotwór.

W badaniu analizie poddano dane ponad 110 tys. kobiet obserwowanych prospektywnie przez 36 lat, które wyjściowo nie chorowały na nowotwór.

Okazało się, że panie farbujące włosy nie miały zwiększonego całkowitego ryzyka rozwoju nowotworów litych ani hematologicznych w porównaniu do kobiet nieużywających farb. Wykazano jednak, szczególnie wśród kobiet, które farbowały włosy ponad 200 razy w okresie trwania badania, zwiększone ryzyko zachorowania na podstawnokomórkowego raka skóry, raka piersi i raka jajnika.

W komentarzach do artykułu opisującego wyniki badania przeważają głosy wskazujące na bardzo słabą zależność i raczej brak rakotwórczego wpływu farb do włosów.

Szacuje się, że w Europie i Stanach Zjednoczonych 50-80 proc. kobiet i 10 proc. mężczyzn po 40. roku życia farbuje włosy. Od lat pojawiają się doniesienia sugerujące, że związki chemiczne występujące w farbach do włosów mają działanie rakotwórcze oraz zaburzają pracę układu hormonalnego.

Farby trwałe, uważane za potencjalnie najbardziej niebezpieczne, stanowią 80 proc. udziału w rynku. International Agency for Research on Cancer klasyfikuje zawodowe narażenie na farby do włosów jako czynnik potencjalnie rakotwórczy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.