Co nowego w refundacji leków

Co nowego w refundacji leków

Fot. pixabay.com

108 produktów, w tym 62 w ramach listy aptecznej, dziewięć w katalogu chemioterapii, 17 w ramach programów lekowych oraz 20 wyrobów medycznych dostępnych w ramach listy aptecznej – tak przedstawia się w liczbach obowiązująca od dziś (1 marca) lista leków refundowanych.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, dla 204 produktów leczniczych wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu od 1 grosza do 3045,30 zł, natomiast w przypadku trzech produktów leczniczych podwyższono ceny od 80 groszy do 19,66 zł.

Warte podkreślenia jest to, że dla 737 produktów leczniczych spadną ceny detaliczne – od 1 grosza do 64,58 zł. (Ministerstwo Zdrowia)

Dobre wieści dla chorych na ciężkie choroby zapalne

Od dziś chorzy na łuszczycowe zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa będą mieli zapewniony dostęp nie do jednego, jak dotychczas, ale do czterech leków zawierających adalimumab. Chodzi o preparaty o nazwach handlowych: Humira, Imraldi, Amgevita oraz Hyrimoz, którymi chorzy będą mogli być leczeni, o ile zostaną do nich zakwalifikowani, w ramach pięciu różnych programów lekowych:

  • „Leczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej”,
  • „Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym”,
  • „Leczenie inhibitorami TNF-alfa  świadczeniobiorców z ciężką, aktywną postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa”,
  • „Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idioapatycznego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym”,
  • „Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna”.

Chorzy na podstawnokomórkowego raka skóry odzyskali swój lek

Resort zdrowia poinformował w komunikacie opublikowanym na jego stronach internetowych, że w wyniku pozytywnego rozpatrzenia sprawy w ramach drugiej instancji wismodegib (nazwa handlowa Erivedge) został ponownie objęty refundacją. Będzie dostępny w ramach programu lekowego „Leczenie chorych na zaawansowanego raka podstawnokomórkowego skóry wismodegibem”.

Refundacją został objęty również bortezomib (nazwa handlowa Bortezomib Zentiva) w ramach nowego załącznika katalogu chemioterapii w leczeniu dorosłych pacjentów z wcześniej nieleczonym chłoniakiem z komórek płaszcza, którzy nie kwalifikują się do przeszczepienia hematopoetycznych komórek macierzystych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Jaki wpływ na zdrowie uczniów ma ich status społeczno-ekonomiczny?

Dzieci z rodzin o niższym statusie społeczno-ekonomicznym częściej