Botoks czy kwas hialuronowy?

Botoks czy kwas hialuronowy?

Który z tych najpopularniejszych zabiegów byłby lepszy dla naszej cery? W jakich przypadkach lepiej zadziała botoks, a kiedy więcej korzyści przyniesie nam zastosowanie kwasu hialuronowego?

O różnicach między tymi dwiema metodami i ich bezpiecznym zastosowaniu opowiada dr Piotr Niedziałkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej POLME i kierownik Centrum Zdrowej Skóry.

Współczesna medycyna estetyczna oferuje szeroki zakres zabiegów i możliwości. Z jej zalet korzystamy, gdy chcemy poprawić np. kształt twarzy, jakość cery czy po prostu zatrzymać czas. Dzięki tak szerokiej ofercie usług możemy korygować te elementy naszego wyglądu, które nam nie odpowiadają – m.in. zmiany spowodowane naturalnym starzeniem się organizmu. W zależności od uwarunkowań genetycznych czy prowadzonego stylu życia, często już ok. 25.-30. roku życia zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki w okolicy międzybrwiowej (tzw. lwie zmarszczki) czy oczu (tzw. kurze łapki). W wieku około 40 lat rozpoczyna się proces zaniku tkanki tłuszczowej, co przejawia się w postaci zapadniętych policzków czy skroni. Istotną zmianą jest także osłabienie sprężystości skóry, która ulega zwiotczeniu i przesuszeniu. Zabiegi medycyny estetycznej są w stanie spowolnić takie procesy i odmłodzić skórę nawet o kilka lat. W ostatnich sezonach bardzo popularne stało się stosowanie toksyny botulinowej (potocznie zwanej botoksem) i kwasu hialuronowego. Obie te substancje korygują podobne niedoskonałości (głównie zmarszczki), znacząco różnią się jednak między sobą w zakresie wskazań, trwałości czy sposobu działania.

Kiedy zastosować kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to naturalna substancja występująca w organizmie, jednak z wiekiem jego ilość w tkankach systematycznie zanika. Przyczynia się to do ograniczenia poziomu nawilżenia i odżywienia, co w efekcie prowadzi do spadku napięcia i elastyczności skóry oraz skutkuje powstawaniem zmarszczek. Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego utrzymują się od 6 do 18 miesięcy i służą przede wszystkim osobom, które mają problemy z prawidłowym napięciem skóry, utratą nawilżenia czy brakiem sprężystości. Metoda ta pozwala na odmłodzenie naszej twarzy poprzez wypełnianie zmarszczek (warto przy tym podkreślić, że takich efektów nie da stosowanie serum do twarzy zawierającego kwas hialuronowy). Jego działanie oparte jest na utrzymywaniu stanu maksymalnego nawilżenia. Jest to możliwe dzięki zdolnościom higroskopijnym, czyli wiązaniu wody (jedna cząsteczka wiąże około 1000 razy więcej wody niż sama waży). Z tego powodu kwas hialuronowy jest szczególnie polecany dla skóry suchej, a jego kojące działanie przyspiesza także gojenie się ran. Ponadto stanowi ważną tarczę obronną dla komórek, chroniąc przed negatywnym działaniem wolnych rodników (substancje te krążą po całym organizmie człowieka, a ich nadmiar wywołuje wiele chorób i przyspiesza starzenie się).

Podczas zabiegu preparat wprowadza się w okolice kości policzkowych, policzków, fałdów nosowo-wargowych czy kącików ust. Poza tym możliwe jest modelowanie okolic żuchwy, podbródka oraz szyi, skroni lub nosa. Wypełnia się również oczodoły i tzw. dolinę łez. Kwas hialuronowy wstrzyknięty w połączenie skórno-naskórkowe szybko dociera do skóry właściwej. Skutkuje to znaczną odbudową przestrzeni międzykomórkowej oraz zdrowym i młodym wyglądem skóry – mówi dr Piotr Niedziałkowski, kierownik Centrum Zdrowej Skóry.

Kiedy warto wybrać botoks?

Botoks, a właściwie toksyna botulinowa, podobnie jak kwas hialuronowy służy do wygładzania zmarszczek i przywracania młodszego wyglądu skóry. To neurotoksyna, która odpowiada za hamowanie procesów przesyłania impulsów w połączeniach nerwowo-mięśniowych. Inaczej mówiąc, daje możliwość zablokowania funkcji mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek mimicznych („kurze łapki”, „lwia zmarszczka”, zmarszczki poprzeczne na czole), a efekty zabiegu utrzymują się od trzech do sześciu miesięcy. Botoks jest też skutecznym sprzymierzeńcem w walce z nadpotliwością rąk, stóp, czoła lub pach, w leczeniu migreny, skurczów powiek, dystonii szyjnej (bolesnego skurczu mięśni szyi) czy nietrzymania moczu.

Do podstawowych różnic między kwasem hialuronowym a toksyną botulinową należy to, że botoks nie poradzi sobie ze zredukowaniem bruzd nosowo-wargowych czy też powiększeniem ust, bo nie jest wypełniaczem. Dzięki jego zastosowaniu mamy z kolei możliwość osłabienia siły mięśni oddziałujących na pojawienie się zmarszczek. W praktyce oznacza to, że preparatów nie da się sobą zastąpić, a najlepsze efekty osiągniemy, łącząc obie techniki.

Na pierwszym miejscu bezpieczeństwo!

Planując poddanie się zabiegowi z zakresu medycyny estetycznej, pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa. Coraz częściej obserwujemy podawanie np. kwasu hialuronowego czy botoksu przez kosmetyczki czy kosmetologów, a więc osoby nieposiadające medycznego wykształcenia. W przypadku powikłań pozabiegowych, takich jak alergia, zakażenie, wstrząs, kosmetyczka nie będzie mogła wypisać recepty, podać leku, czy udzielić pełnej pomocy medycznej. Dlatego zawsze należy zwrócić uwagę, czy osoba, która będzie wykonywała zabieg ma do tego uprawnienia i należytą wiedzę medyczną. Zabiegi medycyny estetycznej może wykonywać tylko lekarz, najlepiej taki, który skończył szkołę podyplomową i studia w tym kierunku oraz ma wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu tego typu zabiegów.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że raz wykonana usługa nie jest gwarancją odmłodzenia na długie lata, a stanowi jedynie część tego procesu. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego specjalisty, pracującego w miejscu z odpowiednim zapleczem medycznym, który zapewni nam kompleksową opiekę, począwszy od przygotowania nas do zabiegu, poprzez konsultację i wykonanie odpowiednich badań oraz zabiegu, aż po monitorowanie efektu końcowego. Najlepiej takiego, który łączy wykonywanie zabiegów z całościowym procesem odmładzania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarek

Dziś przedstawiamy wam 5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarkami, które z pewnością zadowolą każdego smakosza.