Bilans zdrowia seniora. Jakie badania wchodzą w jego zakres?

Bilans zdrowia seniora. Jakie badania wchodzą w jego zakres?

Fot. Freeimages.com

Jakie badania i jak często powinny wykonać osoby starsze, by zweryfikować m.in. ryzyko chorób układu krążenia — przyczynę połowy zgonów w Polsce? Co wchodzi w zakres bilansu zdrowia seniora?

Przeczytaj także: Bilans zdrowia czterdziestolatka

Artur Gabrysiak, specjalista ds. medycyny laboratoryjnej w Grupie American Heart of Poland, zwraca uwagę, iż wykonanie odpowiednich badań może pomóc wykryć nieprawidłowości przed wystąpieniem objawów choroby. Zgodnie z zasadą: lepiej zapobiegać niż leczyć.

W skład bilansu zdrowia, czyli panelu badań, które powinni wykonywać seniorzy, wchodzą:

  • Badanie stężenia glukozy – diagnostyka cukrzycy. Cukrzyca przed długi czas “nie boli”, ale skutecznie niszczy organizm. Powoduje utratę wzroku, zaburzenia funkcjonowania nerek, jest przyczyną amputacji nóg. Bezpośrednio związana jest z występowaniem zawałów serca i udarów mózgu. Badania glukozy w laboratorium w praktyce powinniśmy wykonać raz w roku. Stężenie glukozy na czczo, u zdrowej osoby, nie może przekraczać 100 mg/dl.
  • Oznaczenie cholesterolu całkowitego – cholesterol jest niezbędnym składnikiem tłuszczowym w naszym organizmie. Wytwarzany jest przez wątrobę, ale także dostarczany z pożywieniem. Wykorzystywany jest m.in. do produkcji hormonów, witaminy D i syntezy kwasów żółciowych. Powinniśmy kontrolować jego stężenie, ponieważ jego nadmiar w organizmie jest odkładany w tętnicach i powoduje ich zatykanie — rozwój miażdżycy, która z kolei przyczynia się do rozwoju chorób serca (choroba wieńcowa, zawał serca) i mózgu (zaburzenia neurologiczne, udar). Uwaga! Podwyższony cholesterol nie boli. Stężenie w organizmie nie powinno przekraczać 190 mg/dl. Jeżeli jest wyższe – należy wykonać badania szczegółowe cholesterolu. W organizmie wyróżniamy cholesterol LDL (“zły”), który powinniśmy utrzymywać na poziomie poniżej 115 mg/dl oraz HDL (“dobry”), który pomaga utrzymać serce w dobrej kondycji (dla mężczyzn — ponad 40 mg/dl, dla kobiet — ponad 45 mg/dl).
  • Badanie kreatyniny i eGFR – pozwoli ocenić funkcję nerek. Nerki są ważnym narządem w organizmie. Choroby przewlekłe (np. cukrzyca, miażdżyca) uszkadzają nerki, a źle funkcjonujące destrukcyjnie wpływają na funkcje pozostałych narządów. Badanie kreatyniny i ocena funkcji nerek za pomocą szacowanego wskaźnika filtracji — eGFR jest czułym testem. Pozwala wcześnie wykryć zaburzenia pracy nerek i wdrożyć odpowiednie postępowanie spowalniające postęp choroby. Parametr eGFRcr wg wzoru CKD-EPI powyżej 90 (ml/min/1,73 m) świadczy o poprawnym działaniu nerek.
  • Badanie stężenia elektrolitów we krwi (sód, potas). Te właśnie pierwiastki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia, utrzymania ciśnienia krwi na odpowiednim poziomie. Dzięki badaniu potasu możemy sprawdzić, czy organizm zachowuje równowagę elektrolitową, która wpływa na funkcjonowanie komórek nerwowych i mięśniowych, czyli na prawidłową pracę serca. Natomiast niedobór sodu przejawia się zaburzoną pracą serca, skurczami mięśni, zawrotami i bólami głowy. Może zdarzyć się utrata przytomności, zaburzenia pamięci i koncentracji. Permanentny niedobór tego pierwiastka może prowadzić nawet do śmierci.

Przeczytaj także: Bilans 45- i 60-latka

Nawet zupełnie zdrowe osoby przynajmniej raz w roku powinny zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej po skierowanie na EKG serca – dodaje Artur Gabrysiak.

Seniorzy powinni wykonywać bilans zdrowia co najmniej raz do roku. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kosmetyki po opalaniu: olejek SOLVERX SUN SKIN Gold Shimmer

Kąpiele słoneczne sprzyjają przesuszeniu skóry i utracie przez nią jędrności, a suche, zmęczone ekspozycją na słońce, wiatr i słoną wodę ciało trudniej utrzymuje opaleniznę. O czym warto pamiętać, by zachować ją przez wiele tygodni po powrocie z bajecznego urlopu?