Białystok: na Up to Date Festival 2022 można bezpłatnie zrobić test na HIV

Białystok: na Up to Date Festival 2022 można bezpłatnie zrobić test na HIV

Fot. pixabay.com

Na tegorocznym podlaskim święcie muzyki elektronicznej – Up to Date Festival w Białymstoku – dostępne będą bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV. Uczestnicy imprezy będą mieli również okazję porozmawiać o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową.

Akcja bezpłatnych badań odbędzie się na Stadionie Miejskim 2 i 3 września.

W Białymstoku już zaczęły się pojawiać plakaty z informacjami na temat chorób przenoszonych drogą płciową, zachęcające do wykonania testów. Również w autobusach komunikacji miejskiej wyświetlane są informacje na ten temat. I jedne, i drugie zapraszają do namiotu-stoiska przygotowywanego przez Stowarzyszenie Faros na białostockim Stadionie Miejskim w pierwszych dwóch dniach Up to Date, czyli 2 i 3 września. W trakcie festiwalu będą do niego zapraszać wolontariusze rozdający ulotki z informacjami na temat profilaktyki HIV. Pod namiotem czekać będą certyfikowani doradcy ds. HIV/AIDS, którzy chętnie porozmawiają, wyjaśnią, kiedy najlepiej przeprowadzić test na HIV, ale też na HCV i kiłę. Zainteresowanych skierują do pielęgniarki, która na miejscu wykona szybki test.

– Z powodu pandemii COVID-19 liczba osób testujących się w kierunku zakażenia HIV w białostockim Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym spadła ze średnio 600 do 250 rocznie. Mówimy o jedynym Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w województwie podlaskim z niemal 1,2 mln mieszkańców! Problem jest poważny, bo to oznacza, że wiele osób może w naszym województwie żyć z HIV, nie zdając sobie z tego sprawy. Na stoisku uczestnicy festiwalu będą mogli porozmawiać z certyfikowanymi doradcami ds. HIV/AIDS oraz przetestować się na HIV, HCV i kiłę. Wszystko anonimowo, bezpłatnie i w miłej atmosferze – zachęca Iwona Grzesiuk ze Stowarzyszenia Faros, koordynatorka projektu.

Działaczki Stowarzyszenia Faros zachęcają do skorzystania z bezpłatnych testów na HIV, HCV i kiłę.

Według organizatorów akcji, w czasie, kiedy liczba zakażeń HIV w Polsce rośnie, jest ona bardzo potrzebna. Od 1 stycznia do 31 lipca tego roku wykryto w naszym kraju 1056 nowych przypadków tego wirusa. To niemal o 10% więcej niż w rekordowym w historii pandemii HIV roku 2019, kiedy w analogicznym okresie zanotowano ich w Polsce 968.

– Festiwale muzyczne przyciągają młode osoby, a to właśnie one statystycznie najczęściej zakażają się HIV. Działania edukacyjne prowadzone podczas takich imprez jak Up to Date Festival mogą wielu uchronić przed zakażeniem, a także uratować życie osobom, które dzięki wykonanemu na imprezie testowi dowiedzą się, że żyją z HIV i poddadzą leczeniu. Dzięki dostępnym bezpłatnie nowoczesnym terapiom, z wirusem tym można normalnie żyć. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z zakażenia i być pod stałą opieką lekarza – mówi Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Badania profilaktyczne. Jak można zachęcić do ich wykonywania?

"Badania profilaktyczne? Nie mam czasu!" – lekarze słyszą coraz częściej od pacjentów. Rezygnacja z badań profilaktycznych może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego warto sięgnąć po rozwiązania skrojone na miarę potrzeb współczesnego stylu życia i regularnie się badać.