Bezpłatna pomoc dla uchodźców z Ukrainy i Polaków, którzy chcą im pomagać

Bezpłatna pomoc dla uchodźców z Ukrainy i Polaków, którzy chcą im pomagać

Platformę z całodobowym czatem oraz telefonem wsparcia, na których można uzyskać specjalistyczną pomoc bez konieczności rejestrowania się w serwisie, uruchomił portal GrupaWsparcia.pl wraz z Fundacją ADRA Polska i Polskim Towarzystwem Logoterapii i Noo-Psychosomatyki.

HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl, bo tak nazywa się uruchomiona platforma, zapewnia wsparcie psychologiczno-informacyjne dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie oraz pomagających im Polaków. Jest ono dostępne w języku ukraińskim i polskim, w formie czatu i telefonu wsparcia.

Czat jest dostępny przez całą dobę, natomiast z telefonu wsparcia można skorzystać w godzinach podanych na stronie https://helpukraine.grupawsparcia.pl/meet-us. Zarówno czat, jak i telefon są obsługiwane przez specjalistki mówiące w języku ukraińskim.

Dzięki automatycznemu tłumaczeniu czat pozwala także na udzielanie wsparcia przez osoby nieznające języka ukraińskiego. Tę funkcjonalność dedykujemy szerokiemu gronu osób wspierających z Polski, chcących dodać otuchy czy zaoferować pomoc potrzebującym. Wystarczy jedynie kliknąć we flagę zmiany tekstu.

dr Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się pomoc psychologiczna. Zespół dyżurujący przy telefonach i czacie stanowią psycholożki z Ukrainy, część z nich sama uciekła do Polski przed wojną, więc znakomicie rozumieją sytuację piszących i dzwoniących osób.

Z jakimi problemami zmagają się Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną do Polski?

– Przede wszystkim jest to zapewnienie sobie i swoim bliskim potrzeby bezpieczeństwa: zakwaterowania i wyżywienia. Ponad 3 mln osób przekroczyło granice z Polską, w związku z czym coraz częściej pojawia się problem dotyczący schronienia. Kolejne problemy to wsparcie finansowe i praca (na tym etapie wyzwanie związane z brakiem znajomości języka), szkoła i żłobek dla dzieci, pomoc medyczna, pomoc prawna. Oprócz ogólnych wyzwań adaptacyjnych związanych ze znalezieniem się w nowej sytuacji, w obcym kraju oraz brakiem znajomości języka, każda z osób została indywidualnie dotknięta tragedią wojny, m.in. poprzez śmierć bliskiej osoby, separację, utratę mieszkania lub pracy – wyjaśnia pochodząca z Ukrainy psychoterapeutka Roksana Korulczyk, specjalistka z zakresu zdrowia psychicznego portalu GrupaWsparcia.pl.

W serwisie HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl można uzyskać:

  • Pierwszą pomoc psychologiczną
  • Wsparcie psychospołeczne
  • Podstawową pomoc oraz porady prawne
  • Podstawowe porady dotyczące sytuacji prawnej dla osób lub rodzin
  • Informację dotyczącą praw i uprawnień wynikających z Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa
  • Informacje dotyczące bezpiecznego zakwaterowania

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Wrocław. Drag queens o profilaktyce HIV/AIDS

W najbliższą sobotę (30 marca) w klubie Surowiec przy ul. Ruskiej 46A we Wrocławiu wystąpią polskie drag queens: Zicola, Aurora i Ciotka Aktywistka. Oprócz zapewnienia publiczności świetnej zabawy, ich występy mają na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę HIV/AIDS.