Jesteś w kryzysie? Skorzystaj z pomocy grup wsparcia

Jesteś w kryzysie? Skorzystaj z pomocy grup wsparcia

Jutro obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Przy tej okazji Fundacja ADRA Polska zachęca Polaków do troski o higienę psychiczną, szczególnie ważną podczas pandemii generującej dodatkowe obciążenia emocjonalne.

Organizacja zaprasza do udziału w grupach wsparcia online oraz dzieli się radami ekspertów, jak w prosty sposób na co dzień „szlifować” psychiczną formę. Działacze Fundacji ADRA, która prowadzi dwa projekty związane z wspieraniem zdrowia psychicznego, podkreślają, jak ważne jest zadbanie o higienę psychiczną szczególnie teraz, w dobie pandemii COVID-19.

– Dostrzegamy w kraju rosnące zapotrzebowanie na działania z zakresu wsparcia psychologicznego oraz edukację w dziedzinie metod dbania o dobrą kondycję psychiczną. Pandemia postawiła dodatkowe wyzwania w tym zakresie przed większością z nas – lockdown, izolacja, obawa przed chorobą, zagrożenie utratą dochodów, znaczące przeformułowanie codziennej rutyny to obciążenia, z którymi trudno sobie poradzić – mówi dr Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska, która zachęca do sięgania po wsparcie społeczne oraz wdrażania w codziennym życiu rozwiązań, które pomogą wzmocnić siły psychiczne, pozwalając lepiej radzić sobie z obecnymi obciążeniami.

A może rozmowa z bliskim?

Prezes Fundacji podkreśla, że gdy jest nam źle, nieocenione okazuje się wsparcie społeczne, pomoc drugiego człowieka. Bezcenna jest rozmowa z przyjacielem i krewnym, warto też rozważyć skorzystanie z pomocy zorganizowanej grupy wsparcia.

– My w Fundacji ADRA Polska oferujemy taką możliwość całkowicie bezpłatnie. Zachęcamy do rejestracji na prowadzonym przez nas portalu społecznościowym GrupaWsparcia.pl. Umożliwia on sięgnięcie po bezcenne wsparcie społeczne na wiele sposobów: poprzez nawiązanie sieci kontaktów, czaty, rozmowy w grupach tematycznych i spotkania grup wsparcia. Zapraszamy też do zapisania się do bezpłatnych, prowadzonych przez ekspertów – psychologów i terapeutów – grup wsparcia online „Równoważnia”, gdzie bezpiecznie i anonimowo można porozmawiać z grupą osób o swoich troskach, uzyskać wsparcie i wymienić się sposobami na rozwiązanie problemów – mówi Piotr Nowacki.

– Na wzajemnym wsparciu uczestników opiera się duży leczniczy potencjał grupy wsparcia. Forma spotkań online grup wsparcia ma w dobie pandemii zasadnicze znaczenie – każdy może otrzymać pomoc bez wychodzenia z domu czy dojazdów, dbając tym samym o swoje bezpieczeństwo – wyjaśnia Patrycja Kurowska, psycholog i coach, prowadząca jedną z grup wsparcia „Równoważnia”.

Jak zadbać o kondycję psychiczną na co dzień?

Często zbawienną poprawę w kondycji psychicznej można uzyskać poprzez niewielkie zmiany w codziennej rutynie. Porady, jak to zrobić, oferują eksperci akcji prowadzonej przez Fundację ADRA Polska akcji #ZłapRównowagę.

Czasem nie trzeba wiele. Przykładowo, w celu zmniejszenia poziomu napięcia warto weryfikować dane płynące z mediów i serwisów społecznościowych. I pamiętać, że to, co myślimy, wpływa na to, co czujemy. Odpowiednie kształtowanie naszych myśli pozwala nam wpływać na nasze emocje i poprawiać nastrój.

Kilka prostych zmian w sposobie komunikowania się może w znaczący sposób poprawić relacje rodzinne w trudnych okolicznościach towarzyszących pandemii. Nawet tak drobne zmiany jak ograniczenie ilości bodźców podczas rozmowy z dzieckiem i zadbanie o bezpieczną, nieograniczającą przestrzeń dla rozmowy mogą uczynić cuda, a wspólne ćwiczenie nazywania emocji pomoże rozładować wiele napięć między rodzicem a pociechą.

– Tak jak na co dzień dbamy o zdrową dietę, pielęgnujemy skórę i ćwiczymy kondycję fizyczną, z równą troską powinniśmy zadbać o nasze emocje i kondycję psychiczną. To nas wzmocni i pozwoli z większą siłą wyjść naprzeciw wyzwaniom, jakie rodzi obecny, trudny czas. Zapraszamy do udziału w naszych projektach – namawia dr Piotr Nowacki.

Te projekty to:

  • Portal społecznościowy GrupaWsparcia.pl – platforma oferująca grupy wsparcia online, spotkania na czatach i w grupach tematycznych w celu radzenia sobie z problemami – www.grupawsparcia.pl
  • Grupy wsparcia online „Równoważnia” – darmowe grupy wsparcia online prowadzone przez ekspertów. Zapisy: www.adra.pl/rozwoj-osobisty/
  • #ZłapRównowagę – akcja edukacyjna na temat praktycznych sposobów na samodzielne dbanie o kondycję psychiczną na co dzień. Praktyczne porady ekspertów w formie artykułów i filmów znajdziecie na www.adra.pl/rozwoj-osobisty/, YouTube „ADRA Polska”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kosmetyki po opalaniu: olejek SOLVERX SUN SKIN Gold Shimmer

Kąpiele słoneczne sprzyjają przesuszeniu skóry i utracie przez nią jędrności, a suche, zmęczone ekspozycją na słońce, wiatr i słoną wodę ciało trudniej utrzymuje opaleniznę. O czym warto pamiętać, by zachować ją przez wiele tygodni po powrocie z bajecznego urlopu?