Audiobajka dla dzieci ma odczarować krzywdzące stereotypy na temat otyłości

Audiobajka dla dzieci ma odczarować krzywdzące stereotypy na temat otyłości

Audiobajka “Każdy ma superMOCE” dla dzieci w wieku 6-9 lat powstała po to, by odczarować krzywdzące stereotypy na temat otyłości. Jej scenariusz to historia inspirowana wspomnieniami z dzieciństwa Roberta Kudelskiego, aktora i ambasadora kampanii “Porozmawiajmy szczerze o otyłości”.

Twórcy kampanii “Porozmawiajmy szczerze o otyłości” opracowują materiały edukacyjne i dostarczające praktycznych rozwiązań pacjentom mierzącym się z nadwagą, otyłością oraz ich rodzinom. Dotąd powstały już: Karta Praw Chorego na Otyłość i praktyczny słownik “Jak wspierająco mówić o chorobie otyłościowej?”. Teraz dołącza do nich darmowa audiobajka, która powstała we współpracy z Fajne Baje.pl. Autorką tekstu oraz lektorką jest Honorata Kózka, edukatorka propagująca ruch wśród najmłodszych, a patronem merytorycznym jest Polskie Towarzystwo Otyłości Dziecięcej. Dzieci i rodzice mogą posłuchać tej audiobajki tutaj.

Historia tego aktora stała się inspiracją audiobajki “Każdy ma superMOCE”

Historia Roberta Kudelskiego, który już od dwóch lat jest ambasadorem kampanii “Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości”, stała się inspiracją do stworzenia audiobajki przeznaczonej dla dzieci w wieku 6-9 lat. Jego własne doświadczenia z dzieciństwa, związane ze stygmatyzacją wynikającą z większej od innych rówieśników masy ciała, mogą pomóc dzieciom zrozumieć, jak ważny jest szacunek wobec innych rówieśników.

Dlaczego opowieść oparta na prawdziwych przeżyciach Roberta Kudelskiego może być dla nich bardziej przekonująca?

Jako mały chłopiec wielokrotnie słyszałem: „gruby na bramkę!”. Na lekcjach wf zawsze byłem wybierany do drużyny na końcu, aż zacząłem wierzyć, że skoro tak jest, to faktycznie nie nadaję się do sportu. Jeszcze nie wiedziałem, że 10 lat później będę biegać wyczynowo w klubie sportowym, w sekcji lekkoatletycznej. Że tak jak bohater tej historii, Karol, mam swoją supermoc. Wtedy, jako dziecko, czułem tylko żal. Biorąc udział w kampanii, wielokrotnie dzieliłem się tym bolesnym wspomnieniem w mediach i okazało się, że to wyobcowanie i odsunięcie na margines z powodu choroby otyłościowej już od dzieciństwa jest bliskie ogromnej grupie osób. A gdy jesteśmy dziećmi, jesteśmy bezbronni. Rodzice i nauczyciele nie wiedzieli, jak wtedy ze mną rozmawiać, jak wesprzeć. Dlatego niezmiernie się cieszę, że powstała audiobajka, która w tak przyjaznej formie staje się mostem porozumienia między dzieckiem a rodzicem

– podkreśla Robert Kudelski, aktor i ambasador kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”.

Nadwaga i otyłość z punktu widzenia psychologa

Psychologowie zwracają uwagę, że w procesie rozwoju psychospołecznego dziecka niebagatelną rolę odgrywają wzorce środowiskowe. Dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym intensywnie rozwija uczucia społeczne, znajdujące wyraz w przyjaźniach rówieśniczych. Jednocześnie w tym samym czasie jest niezwykle podatne na przyswajanie stereotypów, które funkcjonują w jego najbliższym otoczeniu. Niestety wciąż zbyt wiele osób utożsamia nadmierną masę ciała z lenistwem, brakiem silnej woli, a nawet z mniejszą inteligencją, co jest bardzo krzywdzące! Dzieci mogą dorastać z przekonaniem, że nadwaga czy otyłość są czymś, co świadczy o niższej wartości. Jak zatem przeciwdziałać budowaniu takich stereotypów i dlaczego audiobajka to wartościowe narzędzie w rękach rodzica?

Rozmowa o nadwadze czy otyłości dziecka może być dla rodzica stresującym przeżyciem. Czasem, choć jesteśmy pełni dobrej wiary, nie wiemy, jak ją zacząć, by dziecka nie zamknąć i nie urazić

– podkreśla Karolina Stępień-Cach, psychoterapeutka, ekspertka kampanii “Porozmawiajmy szczerze o otyłości”.

Jak dodaje, audiobajka “Każdy ma superMOCE” jest narzędziem edukacyjnym, które w przystępny sposób pomaga otwierać na te trudne, ale niezbędne rozmowy. Oczami głównego bohatera, Karola, spoglądamy na lęki dziecka, które swoją wartość ocenia wyłącznie przez pryzmat nadmiernej masy ciała. Z obawy przed odrzuceniem i oceną nie wierzy we własne siły. Fabuła krok po kroku pokazuje, jak budowanie wspierającego środowiska przez nauczyciela, rówieśników i rodziców, stopniowo sprawia, że Karol odkrywa dyscyplinę sportu, do której ma naturalne predyspozycje, i z której czerpie prawdziwą dziecięcą radość.

Historia inspiruje do aktywności fizycznej, pokazując, że sport powinien być dostępny dla każdego. Daje też dzieciom pewną matrycę zachowań: przykłady, jak reagować na dyskryminację i jak od najmłodszych lat budować zdrowe relacje w środowisku rówieśniczym, z troską o emocje swoje i innych

– mówi Karolina Stępień-Cach.

Już wkrótce na stronie kampanii mają pojawić się kolejne materiały edukacyjne, które będą pomocne w zrozumieniu, czym jest otyłość, jak jej zapobiegać, a także jak budować właściwą społeczną percepcję choroby otyłościowej, by zapobiegać stygmatyzacji i wykluczeniu osób nią dotkniętych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Gdzie kończy się pielęgnacja, a zaczyna uzależnienie od perfekcji?

Dbanie o siebie to naturalny element codziennego życia. Zdrowa pielęgnacja pomaga nam czuć się dobrze w swoim ciele, budować pewność siebie i promować dobrostan psychiczny. Jednak gdzie przebiega granica między zdrową troską o siebie a obsesyjnym dążeniem do perfekcji? Jak rozpoznać, kiedy pielęgnacja staje się kompulsywnym nawykiem, który nie daje nam satysfakcji, lecz wprowadza dodatkowy stres?