ABC zimowej pielęgnacji skóry

ABC zimowej pielęgnacji skóry

Fot.: Pixabay.com

Zimne powietrze za oknem, a ciepłe i suche w biurze. Czy wiesz, że taka różnica temperatur i zmieniające się wciąż warunki atmosferyczne nie sprzyjają dobrej kondycji twojej skóry? Zatroszcz się o nią i przygotuj na zimowe chłody, a przestanie być dla ciebie problemem.

Zimą, bardziej niż w inne pory roku, twoja skóra narażona jest na przesuszenie i łatwiej ulega podrażnieniom. Dzieje się tak, ponieważ jej naturalna wodno-lipidowa bariera ochronna ulega znacznemu osłabieniu, przez co szybciej odparowuje z niej woda. Daje ci o tym znać zaczerwieniem, pieczeniem i łuszczeniem, błagając jednocześnie o ratunek.

Pielęgnując skórę zimą, dobierajmy kosmetyki do swojego typu cery, ale nie skupiajmy się tylko na nawilżaniu. Szukajmy w nich składników, które potrafią zatrzymywać wilgoć w skórze, takich jak: gliceryna, mocznik, kwas hialuronowy, ale również substancji lipidowych, które uszczelniają barierę ochronną – radzi dr n.med. Magdalena Łuczkowska, dermatolog marki NIVEA.

10 zasad, których warto się trzymać

  • Oczyszczając skórę twarzy, dobierz kosmetyk do swojej cery tak, abyś po myciu nie miała uczucia „ściągnięcia”. Po prostu wybierz jego delikatniejszy wariant i nawet jeśli masz cerę normalną, pomyśl o kosmetykach przeznaczonych dla cery wrażliwej.
  • Wybierając krem, weź pod uwagę swój typ cery, ale nie skupiaj się wyłącznie na nawilżaniu. Zimą dla skóry bardzo ważne są także składniki lipidowe. Warto zatem na dzień używać lżejszego kremu nawilżającego, a na noc – odżywczego, bogatego w lipidy.
  • Pod prysznicem zamiast żelu używaj olejku do mycia ciała, mleczka lub kremu o właściwościach nawilżających i odżywczych. Nie zapominaj o nałożeniu na skórę balsamu, masła lub kremu o tłuszczowej konsystencji i bogatym składzie, bo tylko taki kosmetyk będzie w stanie wzmocnić jej naturalną barierę ochronną.
  • Myjąc ręce, pamiętaj, aby korzystać z letniej, a nie gorącej wody. Wysoka temperatura przyczynia się do niszczenia warstwy tłuszczowej naskórka, co prowadzi do jego szybszego wysuszenia.
  • Do mycia rąk wybieraj mydła o obojętnym pH z dodatkiem substancji nawilżających. Po każdym umyciu nałóż na dłonie balsam – wygładzający, regenerujący lub liftingujący, w zależności od twoich potrzeb.
  • Unikaj wycierania rąk za pomocą twardych papierowych ręczników – ich chropowata faktura może powodować mikrouszkodzenia i wysuszać zewnętrzną warstwę naskórka.
  • Raz lub dwa razy w tygodniu zafunduj swoim dłoniom delikatny peeling. Usunie on obumarłe komórki naskórka, a przy okazji pomoże ci usunąć przebarwienia.
  • Po peelingu nałóż na dłonie maskę odżywczą o głębokim działaniu, która dogłębnie wygładzi, zmiękczy i nawilży naskórek.
  • Myjąc naczynia lub sprzątając mieszkanie, staraj się zawsze zakładać na ręce gumowe rękawiczki, aby twoje dłonie nie miały kontaktu z chemikaliami.
  • Staraj się pić codziennie przynajmniej 2 litry płynów dziennie, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Dobrze nawodniona skóra odwdzięczy ci się świetnym wyglądem i doskonałą kondycją.

Pewnie masz też swoje sposoby na zimowe chłody. Podziel się nimi z innymi czytelniczkami i czytelnikami. Czekam na twój komentarz pod wpisem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?