Myjesz twarz mydłem? Robisz błąd!

Myjesz twarz mydłem? Robisz błąd!

Twoja skóra jest napięta, pomarszczona i przesuszona? Winne temu może być mydło, którego używasz do mycia twarzy.

Skóra to skomplikowana struktura, ma wiele mechanizmów, które umożliwiają jej ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak drobnoustroje, toksyny i zanieczyszczenia. Najważniejszym z nich jest tzw. kwaśny płaszcz ochronny, który utrzymuje nawilżenie skóry i nie dopuszcza do namnażania się na niej niebezpiecznych patogenów. Tymczasem mydła mają odczyn zasadowy. Zatykają pory i niszczą mikroflorę, chroniącą skórę przed bakteriami, wirusami i grzybami.

Po użyciu mydła skóra staje się napięta i sucha. Gruczoły łojowe dostają sygnał i zaczynają produkować sebum, często w nadmiarze. Efekt? Skóra jest przetłuszczona i błyszcząca, a  ponieważ zmyłaś z niej mikroorganizmy chroniące ją przed niedobrymi bakteriami, dojdzie do miejscowych zapaleń i pojawi się trądzik. Na nic zdadzą się kremy liftingujące czy kuracje odmładzające, bo ich działanie sabotujesz mydłem – mówi Anna Smolińska, kosmetolog z Body Care Clinic w Katowicach.

Przede wszystkim unikaj mydeł antybakteryjnych, zawierających triklosan. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków już od kilku lat alarmuje, że ma on szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, wywołuje alergie, choroby tarczycy, dolegliwości sercowo-naczyniowe, a nawet nowotwory.

Zapytasz pewnie: skoro nie mydło, to co? Najlepiej naturalne i dobrze dobrane do typu Twojej cery kosmetyki. Rano umyj twarz żelem bez mydła, odśwież skórę po nocy i przygotuj ją do nałożenia makijażu. A wieczorem wykonaj demakijaż, oczyść skórę i nawilż ją.

Demakijaż

Warstwa makijażu wraz kurzem i brudem, jaki na nim osiadł w ciągu dnia, zatyka pory. Jeśli go nie zmyjesz, na Twojej twarzy pojawią się wypryski. Oczyść powierzchnię skóry za pomocą wacika nasączonego np. płynem miceralnym. Kosmetyk ten ma właściwości łączenia się zarówno z wodą, jak i z tłuszczami, dlatego nadaje się świetnie zarówno do zmywania tuszu do rzęs, jak i podkładu. Warto sięgnąć po płyn micelarny z gliceryną lub kwasem hialuronowym (mają działanie nawilżające) lub np. z ekstraktem z korzenia lilii wodnej (ma właściwości przeciwbakteryjne).

Coraz więcej kobiet dodatkowo oczyszcza skórę kosmetykiem na bazie oleju lub używa do tego np. zwykłego oleju kokosowego. Popularna, zwłaszcza na Zachodzie, metoda „Oil Cleansing Method” działa na zasadzie: tłuszczem zmywasz tłuszcz, jednocześnie nawilżając i natłuszczając skórę. Demakijaż olejami nie jest jednak dla każdego. Alergicy i osoby o tłustej cerze do oczyszczania twarzy olejami powinni podchodzić z rezerwą, ze względu na ryzyko zatykania porów.

Oczyszczanie

Zmyłaś już makijaż? Teraz pora na oczyszczenie głębszych warstw skóry. Użyj do tego celu żelu do mycia twarzy – najlepiej łagodnego i niepieniącego się. Przed zastosowaniem go koniecznie sprawdź skład. Jeśli zawiera glukozyd laurylowy, który jest stosowany w kosmetykach dla dzieci, śmiało możesz po niego sięgnąć. Substancja ta dobrze rozpuszcza się w wodzie, a co za tym idzie, delikatnie i skutecznie oczyszcza skórę.

Tonizowanie

Codzienne stosowanie toniku powinno wejść Ci w nawyk. Nawet jeśli zamienisz mydło na łagodniejsze kosmetyki, czyszcząc nimi twarz, niekorzystnie wpłyniesz na zmianę pH skóry. Tonik przywróci jej naturalną kwasowość, dzięki czemu substancje odżywcze znajdujące się np. w Twoim ulubionym kremie na noc lepiej się wchłoną. W składzie toników znajdziesz m.in. ekstrakty roślinne, glicerynę  i wodę (najlepiej, jeśli jest to woda różana, która ma właściwości ujędrniające i regeneracyjne).

Zarówno tonik, żel myjący do twarzy, jak i płyn miceralny musisz dopasować do typu swojej cery. W zależności od tego, czy masz skórę suchą, tłustą, mieszaną, czy delikatną, np. naczynkową, podczas pielęgnacji powinnaś skupić się na uzyskaniu innych efektów.

Skóra sucha potrzebuje nawilżenia

Jeśli Twoja skóra często się marszczy, jest napięta lub się łuszczy, oznacza to, że należysz do grona kobiet z suchą cerą. W codziennej pielęgnacji skup się więc na nawilżaniu, odżywianiu i dotlenianiu. Szukaj produktów z nawilżającymi kwasami, witaminami A i E, wyciągami z pszenicy, kolagenem i elastyną, wyciągami z oliwek lub alg. Unikaj jak ognia produktów z alkoholem i peelingów ziarnistych – odpowiednie dla Ciebie są peelingi enzymatyczne i delikatne kwasy.

Naturalne nawilżenie suchej skóry przywrócą kosmetyki i zabiegi z użyciem kwasu mlekowego, którego rolą jest utrzymanie odpowiedniego pH skóry. Preparat z kwasem mlekowym zawiera alfa-hydroksykwasy (AHA), idealnie sprawdzi się przy skórze odwodnionej z utratą jędrności. Innym rozwiązaniem są też wypełnienia kwasem hialuronowym. Skutecznie niwelują jego niedobór w skórze, nawilżając ją, wypełniając zmarszczki i nadając jej objętości – radzi Anna Smolińska.

W domowej pielęgnacji sprawdzą się również kremy z naturalnymi olejkami, jak arganowy, z nasion jojoby, olejek różany, a także konopny.

Skóry tłustej nie wolno przesuszać

Jeśli masz rozszerzone pory, zaskórniki, a Twoja skóra się błyszczy, to mydło zasadowe i preparaty z alkoholem nie tylko nie pomogą, lecz nasilą problem. W codziennej pielęgnacji używaj łagodnych żeli, emulsji i pianek, a także toników bezalkoholowych z substancjami przeciwłojotokowymi.

W Twoim przypadku na cenzurowanym powinien być także mentol (wyciąg z mięty pieprzowej) – podrażnia skórę! W kosmetykach szukaj natomiast cynku, siarki, glinki zielonej, alfa-hydroksykwasów (AHA) i beta-hydroksykwasów (BHA), aloesu, alg, rozmarynu, witamin z grupy B. Popularny i skuteczny jest też kwas salicylowy. Ma działanie antybakteryjne i przenika przez warstwę sebum, dzięki czemu oczyszcza skórę naprawdę dogłębnie. Kurację uzupełnij raz w tygodniu peelingami ziarnistymi i maskami oczyszczającymi, np. z węglem aktywowanym lub glinką.

 W pielęgnacji cery tłustej z tendencjami do zaskórników świetnie sprawdzi się peeling mechaniczny – mezoterapia korundowa, gdzie złuszczanie martwego naskórka wykonuje się przy użyciu kryształków tlenku glinu. Po zabiegu skóra jest wyraźnie gładsza i bardzo dobrze oczyszczona, poprawia się jej koloryt i elastyczność – tłumaczy kosmetolog.

W Twojej codziennej rutynie nie powinno zabraknąć kremu z retinolem, który znormalizuje pracę gruczołów łojowych i ułatwi ich oczyszczanie. W efekcie Twoja skóra będzie gładsza, bez zaskórników i trądziku.

Kwas migdałowy na naczynka

Jeśli Twoja skóra ma tendencje do czerwienienia się lub zauważyłaś pęknięte naczynko, unikaj kosmetyków z alkoholem lub na bazie miodu, który rozszerza naczynka. Dolegliwości zaostrzą również: mycie twarzy chlorowaną wodą, gorąca kąpiel, kosmetyki silnie złuszczające i wysuszające. Wygląd skóry naczynkowej poprawi się, jeśli zastosujesz preparaty zawierające lukrecję, oczar wirgilijski (mają właściwości przeciwzapalne), arnikę (uszczelnia naczynka), miłorząb japoński lub wyciąg z kasztanowca.

Skórę naczynkową w gabinecie możemy oczyszczać przy użyciu antybakteryjnego kwasu migdałowego. Należy on do najdelikatniejszych i może być stosowany również w przypadku cery bardzo wrażliwej. Aby dodatkowo wzmocnić naczynia krwionośne, za pomocą zabiegów mezoterapii możemy wprowadzić do skóry witaminy (m.in. C, K, PP). Powstałe na skórze „pajączki” można też trwale usunąć w trakcie zabieg Vein Wave, który polega na termokoagulacji naczynek – wyjaśnia ekspertka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarek

Dziś przedstawiamy wam 5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarkami, które z pewnością zadowolą każdego smakosza.