425 zakażonych. Od dziś obowiązuje stan epidemii

425 zakażonych. Od dziś obowiązuje stan epidemii

- Aktualności
Fot. Maja Marklowska-Tomar

Ministerstwo Zdrowia poinformowało wieczorem o kolejnych 14 przypadkach zakażeń. Łączna liczba zakażonych wzrosła dzisiaj o 70. Od godz. 18.30 obowiązuje stan epidemii. Co to oznacza?

Potwierdzone przypadki zanotowano w województwie łódzkim (9), na Śląsku (3), w województwie warmińsko-mazusrkim (1) oraz w Małopolsce (1).

Podwyższone kary za nieprzestrzeganie kwarantanny

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od dziś od godz. 18.30 obowiązuje stan epidemii.

Wprowadzamy podwyższone kary za nieprzestrzeganie kwarantanny – z 5 tys. zł na 30 tys. zł i mechanizmy sprawdzenia tego, czy dany człowiek przebywa dalej w domu pod adresem, który zadeklarował.

[premier Mateusz Morawiecki]

Reguluje to rozporządzenie ministra zdrowia i ministra spraw wewnętrznych. Jest w nim mowa nie tylko o podwyższeniu kary za złamanie zasad kwarantanny, ale również o wydłużeniu – do świąt wielkanocnych – przerwy w nauce w szkołach i uczelniach wyższych. Do tego czasu zamknięte będą również przedszkola i żłobki. Z informacji przekazanej przez ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego wynika, że juz ponad 90 proc. szkół w Polsce uczy swoich uczniów „na odległość”, korzystając z różnych metod.

W rozporządzeniu, które ma na celu walkę z rozprzestrzenianiem sie koronawirusa, doprecyzowano również kwestię ograniczeń w handlu w galeriach handlowych. Zostana w nich otwarte sklepy spożywcze, apteki i kioski Ruch. Będzie w nich można kupić również środki czystości.

Stosując ustawę o chorobach zakaźnych, wojewodowie, na terenie swoich województw, mogą wyznaczyć role personelu medycznego i innych osób do zwalczania epidemii.

[prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia]

Szczegóły dotyczące rozporządzenia znajdziecie tutaj: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/491

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

10 sytuacji, które wymagają umycia rąk

Mycie rąk to najprostsza i jedna z najskuteczniejszych