123 zakażonych i 13 ozdrowieńców [AKTUALIZACJA]

123 zakażonych i 13 ozdrowieńców [AKTUALIZACJA]

O 19 wzrosła dzisiaj liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Tym samym w Polsce mamy już 123 osoby zakażone. Dobra informacja jest taka, że 13 osób nie ma już objawów choroby, zła – trzy osoby zmarły.

Jeszcze wczoraj wieczorem potwierdzono jeden przypadek – test laboratoryjny potwierdził zakażenie wirusem z Wuhan u mieszkanki Opolszczyzny, która przebywa w szpitalu w Opolu. W Szpitalu Klinicznym nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zmarł trzeci zakażony – 66-letni mężczyzna, który został przyjęty do tego szpitala w nocy z 11 na 12 marca w stanie średnio ciężkim. Nie wymagał podłączenia do respiratora, ponieważ nie wystąpiła u niego niewydolność oddechowa związana z COVID-19 – chorobą wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2. Zmarł z powodu innych przewlekłych schorzeń, na które cierpiał. To pierwsza osoba w Polsce, u której – jak stwierdził szef Kliniki Chorób Zakaźnych lubelskiego szpitala – „mechanizm zgonu był inny”.

Dziś rano Ministerstwo Zdrowia podało informację, że mamy siedem kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Dotyczą one jednej osoby z Podkarpacia (Leżajsk), dwóch osób z Mazowsza (Warszawa), jednej osoby z województwa świętokrzyskiego (Kielce), jednej osoby z województwa warmińsko-mazurskiego (Ostróda), jednej osoby z Dolnego Śląska (Wrocław) i jednej osoby z Lubelszczyzny (Lublin).

Po południu resort zdrowia zaktualizował dane.

Mamy 8 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą 4 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 3 osób z woj. łódzkiego (Łódź) i 1 z woj. lubuskiego (Zielona Góra). Wszyscy pacjenci są w dobrym stanie.

[Ministerstwo Zdrowia na Twitterze]

A wieczorem nadeszła informacja, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie u czterech kolejnych osób. Są wśród nich mieszkańcy Śląska (2), wojeówództwa łódzkiego (1) i Lubelszczyzny (1).

Opustoszałe miasta, zamknięte granice

Od dziś na co najmniej 10 dni (z mozliwością przedłużenia o kolejne 20, a następnie – w razie potrzeby – o dalsze 30) wstrzymano ruch międzynarodowy. Poza nielicznymi wyjątkami na teren Polski nie wjedzie już żaden cudzoziemiec. Polacy powracający z zagranicy, po sprawdzeniu temperatury ciała i wypełnieniu tzw. karty lokalizacyjnej, kierowani są na 14-dniową kwarantannę.

Ulice naszych miast, jeszcze niedawno zatłoczone, opustoszały. Ludzie wzięli sobie do serca apel rządu i służb sanitarno-epidemiologicznych pozostać, w miarę możliwości, w domu.

Co można robić w domu? Podzielcie sie swoimi pomysłami!

To bardzo trudny czas dla nas wszystkich, ale możemy go mądrze spożytkować z korzyścią dla naszych rodzin i dla nas samych. Można wrócić wreszcie do niedokończonej książki, obejrzeć filmy, na które nie było dotąd czasu, pograć z dziećmi w planszówki, zrobić wiosenny przegląd w szafie.

Liczymy na wasze pomysły. Podzielcie się własnymi doświadczeniami i sposobami na spędzenie wolnego czasu, którego nagle zrobiło sie bardzo dużo. Napiszcie w komentarzu pod artykułem, jaki macie pomysł na domowe zajęcia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Do grona ambasadorek #lubiesiebie dołączyło pięć aktorek

Katarzyna Herman, Jowita Budnik, Joanna Liszowska, Aleksandra Hamkało