Ustawa wchodzi w życie, a wątpliwości coraz więcej

Ustawa wchodzi w życie, a wątpliwości coraz więcej

Fot.: Freeimages.com

Jak już informowałam kilka dni temu, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, dzięki której osoby nieubezpieczone również będą miały od przyszłego roku prawo do darmowej podstawowej opieki zdrowotnej. Pozostaje jednak wiele pytań, na które odpowiedzi nie znają nie tylko pacjenci, ale nawet lekarze rodzinni.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia z Konina, skupiające lekarzy z Wielkopolski, wysłało dzisiaj kolejne pismo do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z prośbą o wyjaśnienie kilku istotnych kwestii, których nie rozstrzyga znowelizowana ustawa. Pyta w nim m.in.:

  • Kto i na jakim etapie będzie weryfikował recepty wystawione przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej osobom nieubezpieczonym?
  • Czy lekarz POZ ma prawo wystawić takiej osobie skierowanie do szpitala, jeśli będzie ona wymagała hospitalizacji?
  • Kto zapłaci za jej pobyt w szpitalu?
  • Kto pokryje koszty jej wizyty w poradni specjalistycznej, jeśli zostanie do niej skierowana?
  • Kto sfinansuje koszty jej transportu sanitarnego?
  • W jaki sposób będą rozliczane koszty badań diagnostycznych, które będzie musiała wykonać?

Czy nie wydaje wam się (ja jestem tego pewna), że tak istotne wątpliwości powinny zostać wyjaśnione przed wejściem w życie ustawy?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.