Przełomowa terapia HCV nadzieją na wyleczenie

Przełomowa terapia HCV nadzieją na wyleczenie

Od 1 lipca 2015 r. do katalogu programów lekowych finansowanych ze środków publicznych dołącza “Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C  terapią bezinterferonową”. Na początek pacjenci z potwierdzoną obecnością zakażenia genotypem 1 lub 4 HCV zostaną objęci terapią jednym lekiem, ale w kolejce do refundacji czeka już kilka kolejnych preparatów.

W środowisku pacjentów zapanowała ogromna radość. Odbieramy mnóstwo telefonów z pytaniem, czy to aby na pewno jest prawda. Niektórzy jeszcze kilka dni temu prosili nas o pomoc w zorganizowaniu zbiórki pieniędzy na tę terapię, nie wiedzieli, że została objęta refundacją – mówi Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei. 

Lekarze specjalizujący się w leczeniu chorób zakaźnych nie wahają się nazwać nieinterferonowej terapii HCV prawdziwym przełomem.

Prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, przypomina, że skuteczność dotychczasowych terapii, które były dostępne w Polsce w ramach programu lekowego, utrzymywała się na poziomie ok. 40 proc., czas leczenia wynosił 48 tygodni, a wywoływane przez nie działania niepożądane były tak poważne, że u wielu pacjentów trzeba było z ich powodu przerywać kurację. Nowa terapia ma 100-procentową skuteczność, trwa 8-12 tygodni i jest przyczyną niewielkich dolegliwości, które – jak podkreśla prof. Flisiak – nie spowodują jej przerwania.

Do nowego programu terapeutycznego, który będzie dostępny od 1 lipca 2015 r., kwalifikowani będzie zarówno pacjenci w zaawansowanym stanie choroby, jak również ci, u których zmiany na wątrobie są na bardzo wczesnym etapie – stwierdził prof. Robert Flisiak, nawiązując do wcześniejszych programów, które były zarezerwowane wyłącznie dla pacjentów z zaawansowaną chorobą.

Skuteczność terapii nieinterferonowych jest niezależna od stopnia zaawansowania choroby – potwierdza prof. Waldemar Halota, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

Profesor Halota, mówiąc o przełomie związanym z pojawieniem się pierwszej terapii nieinterferonowej, dodaje, że dzięki niej można nazwać wirusowe zapalenie wątroby typu C pierwszą przewlekłą chorobą zakaźną, którą zakaźnicy będą w stanie wyeliminować za pomocą leków.

Z programu leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C  terapią bezinterferonową będą mogli na razie korzystać tylko dorośli chorzy. Lekarze mają jednak nadzieję, że za kilka lat dołączą do nich również chore dzieci. Do tego potrzebne są jednak badania kliniczne, których nie przeprowadzono jeszcze u dzieci.

Według Barbary Pepke, prezesa Fundacji Gwiazda Nadziei, dla chorych wiadomość o objęciu refundacją pierwszej nieinterferonowej terapii przewlekłego wzw C jest tą, na którą czekali od dawna.

Od lat rodziny chorych żyły nadzieją, że życie ich bliskich kiedyś się zmieni, że dostaną terapię, która ich uleczy. I ten moment właśnie nadszedł – cieszy się Barbara Pepke.

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?