AZS – przewlekły stan zapalny skóry

AZS – przewlekły stan zapalny skóry

Jednym z podstawowych błędów, jakie robią osoby dotknięte atopowym zapaleniem skóry (AZS) oraz rodzice chorych dzieci jest niewłaściwy dobór produktów do kąpieli.

Zamiast emolientów, które powinny być stosowane już od pierwszych dni życia dziecka (85% zdiagnozowanych przypadków dotyczy dzieci poniżej 5. roku życia), stosowane są zwykłe płyny do kąpieli lub mydła, które zamiast wspomóc terapię tej powodującej bardzo uciążliwe dolegliwości choroby, jeszcze bardziej ją zaostrzają. I nie zmieni tego zwiększanie dawki antybiotyków czy innych środków antyseptycznych. Zresztą takie postępowanie również uważane jest za błędne.

AZS to powszechna i coraz częściej występująca choroba alergiczna skóry. Według statystyk cierpi już na nią co piąte dziecko. Skórę atopika cechuje nadmierna reakcja obronna i zaburzony układ odpornościowy – skutek nieprawidłowej przepuszczalności bariery naskórkowej. Z tego powodu bez większych problemów wnikają w nią alergeny, powodując reakcje alergiczne. Skóra staje się bardzo sucha, łuszczy się, nasila się stan zapalny i swędzenie. Drapiąc się, chorzy tylko pogarszają stan skóry.

Dziś już wiadomo, że za atopię odpowiadają nie tylko czynniki środowiskowe, ale również predyspozycje genetyczne. Według statystyk u 70% pacjentów dotkniętych AZS chorował na nią już ktoś z rodziny.

AZS to zaburzenie składu mikrobiomu, polegające na przejęciu przewagi nad bakteriami fizjologicznymi, które odgrywają pożyteczną rolę w organizmie, przez patogeny – tłumaczy dermatolożka dr hab. Wioletta Barańska-Rybak z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, laureatka stypendium Fundacji La Roche-Posay.

W skórze dotkniętej atopią nad bakteriami fizjologicznymi bierze górę gronkowiec złocisty. Bakteria ta nasila stan zapalny i wydziela toksyny, które niszczą potrzebne skórze ceramidy i kwasy tłuszczowe. Zmienia również pH skóry na bardziej zasadowe.

Według specjalistów aż w 80% leczenie AZS polega na właściwej pielęgnacji skóry – za pomocą specjalistycznych środków zmniejszających świąd skóry i natłuszczajacych ją – tzw. emolientów, które powinny być stosowane trzy-cztery razy dobę, bo w najlepszym razie działają do sześciu godzin. Zamiast mydła do mycia powinno się stosować syndet (”mydło bez mydła”), syntetyczny detergent zawierający substancje powierzchniowo aktywne i emolienty. A w stanach zaostrzenia choroby konieczne jest przyjmowanie leków.

***

 

Marka La Roche-Posay od lat pomaga małym atopikom i ich rodzicom. Nie tylko dbając o to, by miały do dyspozycji produkty do pielęgnacji skóry najwyższej jakości.  Wkrótce ruszy bowiem trzecia edycja programu Rodziny Lipikar, w ramach którego rodziny chorych dzieci otrzymują wsparcie i bezpłatne produkty. Aby dostać się do programu, trzeba się zarejestrować między 1 a 30 listopada 2016 r. na www.infoatopia.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?