Radosław Kawęcki ambasadorem kampanii “Płuca Polski”

Radosław Kawęcki ambasadorem kampanii “Płuca Polski”

Dwukrotny mistrz świata w pływaniu stylem grzbietowym, Radosław Kawęcki, został ambasadorem kampanii “Płuca Polski”, poświęconej przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP).

Jest to choroba układu oddechowego, polegająca na postępującym ograniczeniu przepływu powietrza przez oskrzela. Główną jej przyczyną jest dym papierosowy, który odpowiada za 90 proc. zachorowań. Pozostałe 10 proc. to konsekwencja wdychania toksyn przez osoby, które mają z nimi kontakt, czyli np. lakiernicy, stolarze, malarze.

Małemu dziecku powiedziałbym, że płuca chorego na POChP wyglądają jak nie do końca nadmuchany balon, ponieważ choroba ta polega na zmniejszeniu ich pojemności. Ta zmniejszona pojemność płuc powoduje, że chory zachowuje się poniekąd właśnie jak nie do końca napompowany balon. Nie może podskakiwać ani fruwać, tak jak w pełni nadmuchany balon, który do tego, aby unosić się w powietrzu, wykorzystuje swoją pełną objętość. Jeżeli balon jest nie do końca nadmuchany, to nigdy się nie uniesie lub zrobi to z ogromną trudnością – tłumaczy prof. Paweł Śliwiński z Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Objawy POChP są często mylone ze słabą kondycją organizmu. Najczęstsze z nich to: duszność (trwająca kilka miesięcy), świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej i uporczywy kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny. Jest to choroba nieuleczalna, a jej leczenie jest objawowe – jego celem jest spowolnienie jej rozwoju i poprawa komfortu życia pacjenta.

W Polsce na POChP choruje około 2 mln osób. Aż 40 proc. z nich to renciści. Eksperci podkreślają, że osoby z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc żyją średnią o 10-15 lat krócej niż osoby zdrowe.

Działania kampanii “Płuca Polski” skupiają się na zwiększaniu świadomości na temat istnienia tej choroby oraz zachęcaniu do rzucenia palenia i wykonywania profilaktycznych badań spirometrycznych, dzięki którym można tę chorobę wykryć.

Im większa pojemność płuc, tym więcej tlenu przyswaja organizm, a im więcej tlenu wdychamy, tym więcej mamy energii. Wpływa to na poprawę wytrzymałości i kondycji fizycznej. Najlepszym ćwiczeniem na powiększanie pojemności płuc jest pływanie pod wodą, jednak nie każdy to potrafi. Warto wtedy spróbować wstrzymywania powietrza pod wodą. Pojemność płuc ćwiczymy też pływając kraulem, ponieważ również musimy co kilka ruchów łapać oddech. Inne ćwiczenia, które są polecane, to np. nadmuchiwanie i opróżnianie dużej butelki po napojach lub balona. To bardzo proste ćwiczenie, które każdy może wykonywać w domu – radzi Radosław Kawęcki, ambasador kampanii “Płuca Polski”.

Zachęca również do wykonywania ćwiczenia, które polega na wciąganiu małymi wdechami powietrza nosem aż do całkowitego wypełnienia płuc i wydychaniu go bardzo powoli, przez jak najdłuższy czas.

Fot. Materiały prasowe

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?