Zbadaj krew, a unikniesz wielu chorób!

Zbadaj krew, a unikniesz wielu chorób!

To badanie kosztuje zaledwie kilkanaście złotych, a dla naszego zdrowia i życia jest bezcenne. Dlaczego tak rzadko się na nie zgłaszamy?

Morfologię, czyli badanie  ogólne krwi, należy wykonywać profilaktycznie co dwa-trzy lata (po czterdziestce najlepiej co rok). Dlaczego ma tak ogromne znaczenie?

Morfologia to badanie, które pozwala ocenić ilość i jakość podstawowych składników krwi, m.in. czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi. Odgrywają one ważną rolę w transporcie tlenu, w obronie organizmu przed patogenami i w krzepnięciu krwi – wyjaśnia dr Ewa Kaszuba, lekarz rodzinny z Centrum Medycznego Falck w Warszawie.

Morfologia krwi jest bardzo pomocna we wczesnym wykrywaniu wielu chorób. Nieprawidłowe wyniki tego badania mogą świadczyć m.in. o:

  • procesie zapalnym w organizmie;
  • chorobach krwi;
  • chorobach płuc (poliglobulia, czyli nadmiar czerwonych krwinek u osób z chorobami płuc i serca);
  • anemii (np. w skutek niedoboru żelaza);
  • leukocytozie (podczas infekcji);
  • białaczce.

Morfologia krwi jest bardzo istotna również w przypadku sportowców. Bez wykonania tego badania nie powinni startować w żadnych zawodach.

Badanie morfologii krwi obwodowej jest złożoną analizą ilości i jakości elementów morfotycznych krwi, czyli erytrocytów (krwinek czerwonych), leukocytów (krwinek białych) i trombocytów (płytek krwi). Najważniejszym celem tego badania jest wykluczenie lub potwierdzenie niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza, która jest najczęściej obserwowanym zaburzeniem u biegaczy i kolarzy – podkreśla dr n. med. Andrzej Marszałek, internista i specjalista diagnostyki laboratoryjnej, dyrektor medyczny laboratoriów Synevo.

Wiele osób, zwłaszcza młodych, nie zdaje sobie chyba z tego sprawy. Z ogólnopolskich badań, zrealizowanych w dniach 9-10 maja przez agencję SW Research na zlecenie Centrów Medycznych Falck wynika bowiem, że aż 22,7 proc. Polaków do 24. roku życia nigdy nie zbadało swojej krwi! 

Wygląda na to, im jesteśmy starsi, tym mądrzej i poważniej podchodzimy do profilaktyki. Badania dowiodły, że najbardziej odpowiedzialne za swoje zdrowie są osoby starsze – w tej grupie odsetek tych,  którzy nigdy nie zgłosili się na badanie ogólne krwi, wyniósł jedynie 2,4 proc.

70 proc. Polek i Polaków wykonało morfologię w ciągu ostatnich dwóch lat. Ponad połowa ankietowanych (51,4 proc.) zadeklarowała, że wykonywała morfologię w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Niemal jedna piąta Polaków (19,3 proc.) zbadała krew ponad rok temu, ale nie dalej niż dwa lata temu.

Kobiety częściej niż mężczyźni sprawdzają podstawowe parametry krwi. W ciągu ostatniego roku morfologię wykonało 54 proc. kobiet i 49 proc. mężczyzn. Nigdy takiego badania nie przeprowadzono jedynie u 4 proc. respondentek, natomiast wśród mężczyzn – u co 10. ankietowanego. Wniosek? Nieco ponad 7 proc. wszystkich badanych nigdy nie wykonywało morfologii.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Poznajcie laureatów konkursu “Kryształowe Pióra”

13. edycja ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy “Kryształowe Pióra”