Medyczna marihuana: coraz więcej badań potwierdza jej skuteczność

Medyczna marihuana: coraz więcej badań potwierdza jej skuteczność

Receptory kanabinoidów – związków chemicznych zawartych w konopiach, znajdują się w całym organizmie. To dlatego medyczna marihuana znajduje coraz szersze zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń. Nie oznacza to jednak, że jest panaceum na wszystkie problemy zdrowotne.

Konopie to wspaniałe lekarstwo, ale nie na wszystko. Nie u wszystkich działają. A ponieważ nie mają negatywnego wpływu na układ oddechowy i układ krążenia, można je stosować bezpiecznie, oczywiście pod kontrolą lekarza” – mówi prof. Lumír Ondřej Hanuš, pochodzący z Czech chemik, który jest ekspertem w dziedzinie badań substancji aktywnych znajdujących się w konopiach. Pracuje w Instytucie Leków Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

W Izraelu zezwolenie na stosowanie medycznej marihuany ma około 32 tysięcy osób (kolejnych 28 tys. czeka na jego wydanie). Większość (80-85 proc.) przyjmuje ją drogą inhalacyjną, około 10 proc. stosuje oleje. Ze statystyk wynika, że co dziesiąty pacjent przerywa leczenie marihuaną, ponieważ albo u niego nie działa, albo jest przyczyną złego samopoczucia. Nie jest jednak niebezpieczna – na świecie nie odnotowano ani jednego przypadku śmierci w wyniku jej przedawkowania. Ale może powodować nieprzyjemne dolegliwości, np. senność, czy napady paniki (zdarzają się po przedawkowaniu preparatów z THC, czyli tetrahydrokanibolem).

Jedna marihuana – wiele zastosowań

Według prof. Elona Eisenberga, neurologa z Instytutu Leczenia Bólu w Hajfie, konopie są pomocne w kontroli bólu oraz leczeniu wielu zaburzeń i schorzeń, zwłaszcza neurologicznych i psychiatrycznych. Wśród głównych wskazań do stosowania marihuany w celach leczniczych ekspert wymienia m.in. przewlekły ból, padaczkę, autyzm,  ADHD, depresję, chorobę Parkinsona, zespół stresu pourazowego, chorobę Leśniowskiego-Crohna, łuszczycę, zespół Tourette’a. Znajduje ona również zastosowanie w medycynie paliatywnej i onkologii. Przeciwwskazaniem jest natomiast ciąża, karmienie piersią i zaburzenia psychiatryczne, choć okazuje się, że u wielu pacjentów ze schizofrenią marihuana nie tylko nie powoduje pogorszenia stanu ich zdrowia, ale wręcz poprawia jakość ich życia. Nie powinna być więc, jak podkreśla dr Ilya Reznik, przeciwwskazaniem.

Niestety większość badań, które dowodzą skuteczności medycznej marihuany w leczeniu różnych schorzeń, zostało sfinansowanych przez producentów preparatów kanabinoidowych, co obniża ich wartość i daje dodatkowy argument przeciwnikom stosowania marihuany w celach leczniczych i tym, którzy powtarzają, że nie twardych danych potwierdzających jej skuteczność. Tyle że, jak podkreślają zgodnie eksperci, żadnej innej instytucji nie stać na poniesienie tak dużych kosztów. Trzeba więc oprzeć się na wynikach badań, które zostały wykonane.

“W ostatnich latach obserwujemy gwałtowny wzrost liczby publikacji naukowych na temat zastosowania kanabinoidów w medycynie. Również w czasopismach, które do tej pory uchodziły za niechętne tej metodzie” – podkreśla psychiatra dr Ilya Reznik z MaReNa Diagnostic and Consulting Center, jeden z szefów międzynarodowego towarzystwa medycyny konopnej, zrzeszającego około 300 lekarzy specjalizujących się w stosowaniu marihuany w celach leczniczych.

Czego oczekują pacjenci?

Specjaliści mający pod opieką pacjentów stosujących kanabinoidy podkreślają, że ważne jest nie tylko, w jakich dawkach, ale i w jakiej formie (droga inhalacyjna, podjęzykowa, doustna, doodbytnicza) stosowana jest medyczna marihuana. Poszczególne szczepy i gatunki tej rośliny mają różnorodne działanie, a na jej skuteczność – oprócz kanabinoidów – wpływają też inne związki zawarte w konopiach, np. polifenole.

Na 1370 wszystkich substancji, które udało się zidentyfikować w konopiach indyjskich, 144 to związki kanabinoidowe, które w części zostały już przebadane. Pozostaje jeszcze 1226 substancji, których wpływ trzeba zbadać.

Czy jest to jednak wystarczający powód, żeby odmawiać chorym, dla których często nie ma już żadnej innej opcji terapeutycznej, spróbowania marihuany?

“Nasi pacjenci nie mogą czekać 10, 15, czy 20 lat. Oni potrzebują pomocy tu i teraz. Powinniśmy lepiej zrozumieć mechanizm działania kanabinoidów i czym prędzej zacząć je stosować w praktyce klinicznej” – apeluje do lekarzy dr Ilya Reznik. I zachęca lekarzy, którzy mają pod opieką pacjentów stosujących konopie, aby publikowali swoje obserwacje, opisując również przypadki, w których nie udało się pomóc pacjentom. Mogą w ten sposób edukować innych lekarzy i uświadamiać społeczeństwo.

***

O medycznych zastosowaniach marihuany dyskutują lekarze uczestniczący w rozpoczętej 23 marca dwudniowej polsko-izraelskiej konferencji naukowo-szkoleniowej. Odbywa się ona w siedzibie Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie, gdzie od trzech lat działa punkt konsultacyjny dla pacjentów “Medyczna Marihuana”.

 

CZYTAJ TEŻ:

https://healthyandbeauty.pl/medyczna-marihuana-legalizacja/

https://healthyandbeauty.pl/ministerstwo-zdrowia-medyczna-marihuana/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?