Wariant Delta zupełnie zdominował w lipcu Śląsk

Wariant Delta zupełnie zdominował w lipcu Śląsk

We wszystkich próbkach pobranych w lipcu losowo od pacjentów z województwa śląskiego, którzy byli zakażeni wirusem SARS-CoV-2, naukowcy z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum wykryli wariant Delta.

Chcąc prześledzić, jak zmienia się dynamika zakażeń w województwie śląskim wariantami uznanymi za tzw. alarmowe, naukowcy Laboratorium Genetycznego Gyncentrum przebadali w sumie 17 próbek pobranych od pacjentów w czerwcu i lipcu. Okazało się, że jedynymi obecnymi w nich mutacjami koronawirusa były Alfa (tzw. wariant brytyjski) i Delta (tzw. wariant indyjski) należące do wariantów alarmowych, czyli bardzo zakaźnych. Jednak odpowiedzialny za trzecią falę zakażeń w Polsce wariant Alfa, który był obecny w próbkach w czerwcu, został w lipcu zupełnie wyparty przez jeszcze bardziej zakaźną mutację Delta.

– Na 10 pochodzących z lipca próbek wszystkie zawierały wariant Delta. Wariant ten szybko się rozprzestrzenia,  już widzimy wzrost odnotowywanych zakażeń w Polsce. Najlepszą i jedyną ochroną przed ciężkim przebiegiem COVID-19 pozostają szczepienia. W ten sposób dbamy nie tylko o swoje zdrowie, ale także o innych. Najmłodsza osoba, u której wykryliśmy wariant delta, to 11-letnie dziecko, które z racji wieku nie mogło jeszcze zostać zaszczepione – mówi Emilia Morawiec, zastępca kierownika Laboratorium Genetycznego Gyncentrum.

Dzięki stałemu monitorowaniu pojawiających się sekwencji można lepiej zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa i identyfikować ogniska nowych mutacji. Dlatego np. w  Wielkiej Brytanii sekwencjonowaniu poddaje się co drugą  próbkę. W Polsce na taką skalę badań się nie prowadzi, ale już w tej chwili Gyncentrum ma możliwość sprawdzania wariantów w 4 tys. próbek tygodniowo. Do tej pory w laboratorium  sekwencjonowaniu poddano 900 próbek.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.