W jaki sposób zapewnić niemowlętom ochronę przed słońcem? 3 główne zasady

W jaki sposób zapewnić niemowlętom ochronę przed słońcem? 3 główne zasady

Piękna słoneczna pogoda sprzyja długim spacerom i zabawom na świeżym powietrzu. W jaki sposób dbać o delikatną skórę dziecka latem? Czy należy aplikować na nią krem z filtrem UV?

Dzięki promieniowaniu ultrafioletowemu w skórze syntetyzowana jest witamina D, która m.in. odpowiada za prawidłowy stan kości, zapobiega powstawaniu krzywicy u dzieci oraz zaburzeniom nastroju. Odpowiednia ilość witaminy D, wytwarzanej prawie w 100 proc. przy udziale słońca, jest szczególnie ważna w pierwszych trzech latach życia dziecka, kiedy jego układ kostny jest na etapie szybkiego wzrostu. Prawidłowa podaż witaminy D sprzyja budowie mocnych kości, m.in. dlatego, że jej obecność umożliwia prawidłowe wchłanianie wapnia – ich głównego budulca. Jest niezbędna, aby dziecko mogło pewnie stawiać pierwsze kroki. Wspomaga również mineralizację jego zębów.

Czytaj także: Do czego potrzebna jest dzieciom witamina D?

W krajach o niedostatecznym nasłonecznieniu, do których należy również Polska, powszechny jest problem niedoboru witaminy D, czyli hipowitaminozy. Stąd bardzo ważne jest, aby korzystać z dobrodziejstw słońca jak najczęściej. Potrzebny jest jednak zdrowy rozsadek, ponieważ nieostrożna ekspozycja na słońce może być bardzo niebezpieczna.

Dotyczy to szczególnie niemowląt, których naskórek jest niezwykle delikatny. Wystarczy kwadrans spędzony na słońcu, aby na skórze malucha pojawiły się zaczerwienienia, a nawet oparzenia. W jaki sposób zapewnić mu bezpieczne korzystanie ze słońca?

Zasada nr 1

Unikaj ekspozycji na słońce w czasie najsilniejszego nasłonecznienia, pomiędzy godzinami 11.00 a 15.00. Wózek z dzieckiem osłoń parasolką przeciwsłoneczną lub cienką, przewiewną tkaniną.

Zasada nr 2

Na początku sezonu, a także u dzieci z bardzo jasną karnacją, stosuj tylko kremy z filtrem SPF 50. Później możesz dopasować wysokość filtra UV do pogody i stopnia nasłonecznienia.

Zasada nr 3

Krem z filtrem nałóż na skórę dziecka ok. 30 minut przed wyjściem na dwór i powtarzaj ten zabieg co 2-3 godziny. Ponowne zastosowanie kremu zaleca się także po wytarciu ciała dziecka ręcznikiem.

Jaki krem z filtrem jest właściwy dla niemowląt?

Dla niemowląt i małych dzieci wybierajmy preparat, który jest przeznaczony dla nich i został przebadany dermatologicznie, dzięki czemu możemy mieć pewność, że jest bezpieczny. Nie stosujmy preparatów dla osób dorosłych! My polecamy Krem z filtrem UV SPF 50+ marki Skarb Matki (23,99 zł/75 ml), który można stosować już od ukończenia pierwszego miesiąca życia. Kosmetyk chroni skórę malucha przed promieniowaniem słonecznym i poparzeniem, a ponieważ zawiera emolienty i glicerynę – dobrze nawilża i natłuszcza delikatną skórę, a do tego uelastycznia ją i wygładza. Co ważne, jest wodoodporny.

Przeczytaj także:

Witamina D nie tylko na zdrowe kości

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 pomysłów na wiosenne kanapki z pomidorem

Soczysty, pełen witamin i antyoksydantów, jest idealnym składnikiem lekkich, zdrowych i niezwykle kolorowych kanapki. Oto pięć pomysłów na wiosenne kanapki z pomidorem w roli głównej, które zadowolą każdego smakosza.