Bezpłatne konsultacje i badania. Nie możesz tego przegapić!

Bezpłatne konsultacje i badania. Nie możesz tego przegapić!

24 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się IV Forum Serce Pacjenta. Wstęp na tę imprezę, organizowaną przez Polskie Towarzystwo Kardiologii dla pacjentów kardiologicznych i ich bliskich oraz wszystkich osób zainteresowanych poprawą zdrowia, jest bezpłatny.

Bezpłatne będą również organizowane w ramach Forum konsultacje i badania (EKG, USG, ECHO serca, badania laboratoryjne), warsztaty radzenia sobie ze stresem, pokazy udzielania pierwszej pomocy oraz porady dotyczące zdrowego żywienia. W programie zaplanowano również prezentacje organizacji działających na rzecz pacjentów i spotkania z najwybitniejszymi w Polsce kardiologami. Jak co roku Forum Serce Pacjenta będzie integralną częścią Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Prof. Ewa Straburzyńska-Migaj

– W ramach każdej kolejnej edycji Forum Serce Pacjenta staramy się organizować dla pacjentów oraz ich najbliższych najbardziej praktyczne i przydatne z ich punktu widzenia aktywności. Podczas tegorocznej edycji tradycyjnie poruszymy takie zagadnienia jak między innymi: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba otyłościowa, zaburzenia lipidowe. To wciąż aktualne i ważne tematy. Ostatni okres przyniósł jednak także i nowe wyzwania. Wielu pacjentów skarży się lekarzom na dolegliwości bezpośrednio lub pośrednio powiązane z pandemią COVID-19. Wiele dodatkowego stresu przyniosła chorym także wojna w Ukrainie. Niepokój, niepewność – to czynniki mocno rzutujące na kondycję psychofizyczną pacjentów, a tym samym także na wyniki prowadzonej terapii kardiologicznej. Z myślą o najbardziej aktualnych potrzebach naszych chorych przygotowaliśmy warsztaty radzenia sobie ze stresem, pokazy pierwszej pomocy, porady dotyczące zdrowego żywienia – wylicza prof. Ewa Straburzyńska-Migaj, kierująca pododdziałem niewydolności serca w I Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego IV Forum Serce Pacjenta.

Będzie to pierwsze po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 Forum organizowane w formule stacjonarnej. Dwie wcześniejsze edycje imprezy odbywały się online.

Gdzie szukać wiarygodnych informacji o zdrowiu?

W ramach zaplanowanych paneli edukacyjno-warsztatowych najwybitniejsi w Polsce specjaliści, którzy na co dzień opiekują się pacjentami kardiologicznymi postarają się odpowiedzieć na wiele istotnych pytań dotyczących wiarygodnych informacji o zdrowiu. Uczestnicy paneli dowiedzą się m.in. czy fora dyskusyjne są wiarygodnym źródłem wiedzy o chorobie oraz z jakich źródeł informacji warto korzystać, chcąc bezpiecznie o siebie zadbać.

Dr Marta Kałużna-Oleksy

– W części warsztatowej zaprosimy uczestników między innymi na spotkanie z psychologiem, podczas którego pomówimy o tym, jak radzić sobie z procesem starzenia, jak myśleć pozytywnie, jak wspierać się śmiechem. To zagadnienia przydatne zarówno pacjentom ze schorzeniami serca i naczyń, jak i ich opiekunom, dla których proces opieki nad chorym bywa istotnym obciążeniem i którzy także mogą skorzystać z przydatnych technik wsparcia. W ramach Forum stworzymy platformę do wymiany doświadczeń uczestników. Pacjenci oraz ich bliscy będą mieli okazję podzielić się swoimi doświadczeniami z codziennego życia z chorobą. Jak przyznają uczestnicy kolejnych edycji Forum Serce Pacjenta, to cenna wartość naszej inicjatywy – mówi dr n. med. Marta Kałużna-Oleksy z I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, członkini Komitetu Organizacyjnego IV Forum Serce Pacjenta.

Pacjent – partner – ekspert

Stałą częścią Forum Serce Pacjenta są panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych ekspertów oraz interesariuszy polskiego systemu opieki zdrowotnej. Podobną dyskusję zaplanowano i tym razem.

– W tym roku w ramach IV Forum Serce Pacjenta zaplanowaliśmy sesję inauguracyjną z udziałem przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, liderów organizacji pacjentów oraz decydentów i samorządowców. Wspólnie z ekspertami zapoznamy się z wynikami najnowszego badania sondażowego „Forum Serce Pacjenta”, które zaprojektowaliśmy z myślą o poznaniu potrzeb i oczekiwań pacjentów oraz ich propozycji ukierunkowanych na poprawę opieki kardiologicznej w Polsce. Wspólnie z panelistami podsumujemy największe sukcesy w dziedzinie kardiologii odnotowane na przestrzeni minionego roku. Wskażemy także wyzwania, przed którymi stajemy w tym zakresie obecnie. Podczas Forum obecni będą także liczni eksperci-kardiolodzy, którzy chętnie odpowiedzą na pytania pacjentów i spotkają się z przedstawicielami stowarzyszeń pacjenckich. Zapowiada się naprawdę interesująca dyskusja, na którą już dziś serdecznie wszystkich zapraszamy – mówi prof. Ewa Straburzyńska-Migaj.

Patronat honorowy nad IV Forum Serce Pacjenta objęli m.in. Ministerstwo Zdrowia, Marszałek Senatu RP, Rzecznik Praw Pacjenta, konsultanci krajowi w dziedzinie kardiologii i kardiologii dziecięcej, Naczelna Izba Lekarska i Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych.

Więcej informacji o IV Forum Serce Pacjenta można znaleźć tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.