Urządzenia cyfrowe niszczą wzrok

Urządzenia cyfrowe niszczą wzrok

Fot. materiały prasowe

Każdego dnia nasze oczy wykonują ciężką pracę, szczególnie w dobie cyfryzacji wymuszającej wpatrywanie się w ekrany i wyświetlacze. Mimo to nie potrafimy zrezygnować z korzystania ze smartfonów, laptopów czy tabletów.

Jak pokazują wyniki badania „Higiena i profilaktyka wzroku”, 77 proc. respondentów uważa, że długie korzystanie z urządzeń cyfrowych ma niekorzystny wpływ na nasz wzrok. Mimo to 63 proc. badanych nie wyobraża sobie życia bez smartfona, komputera stacjonarnego, laptopa czy telewizora. Coraz większą popularnością cieszą się również smartwatche i czytniki e-booków.

Coraz dłużej i gorzej

Na korzystanie z komputera i smartfona poświęcamy już praktycznie tyle samo czasu w dni robocze (6,1 godz. dla obu urządzeń), jak i w weekendy (odpowiednio 6,2 godz. i 6,1 godz.), natomiast oglądanie telewizji wydłuża się nam się w weekendy z 5 godzin (w dni robocze) do 5,8 godzin.

Zdecydowana większość respondentów uważa, że długie korzystanie z urządzeń cyfrowych ma wpływ na zdrowie (77 proc.). Najczęściej wymienianym skutkiem było pogorszenie wzroku (42 proc.). Z kolei najczęściej występującymi dolegliwościami, jakie doskwierają badanym w wyniku korzystania z urządzeń elektronicznych, są podrażnienie i ból oczu (42 proc.), bóle głowy (39 proc.), ból w szyi, ramionach lub plecach (38 proc.) oraz suchość oka (34 proc.).

Zrób sobie przerwę!

Sposobem ochrony wzroku wymienianym najczęściej przez uczestników badania są regularne przerwy od korzystania z urządzeń cyfrowych (45 proc.). Rekomendują oni również używanie kropli do oczu (34 proc.), utrzymywanie odpowiedniego dystansu i kąta pomiędzy monitorem a wzrokiem (32 proc.), a także regularne spoglądanie na przedmioty w oddali podczas pracy z komputerem (24 proc.).

Większość respondentów potwierdziło, że co jakiś czas przeprowadzają badania wzroku. 19 proc. z nich robi to raz w roku lub częściej, zaś kolejne 35 proc. stara się odwiedzić okulistę co 2-3 lata. Jednak 5 proc. ankietowanych przyznało, że jeszcze nigdy nie badało swojego wzroku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Pobierz aplikację Stretchme App i ćwicz w domu

Bezpieczne treningi w domu bez obecności trenera? Dzięki