Jakie są zalety zdalnej wizyty u ginekologa?

Jakie są zalety zdalnej wizyty u ginekologa?

Fot. pixabay.com

Brak kolejek, krótszy czas oczekiwania na wizytę oraz oszczędność czasu – to najczęściej wymieniane przez Polki korzyści wizyt ginekologicznych odbywających się przez telefon lub Internet.

Jakie jeszcze korzyści zapewnia teleporada? Czy może być ona rozwiązaniem problemów zdrowotnych podczas wakacyjnych wyjazdów? Zapytano o to Polki uczestniczące w badaniu ankietowym przeprowadzonym przez firmę Gedeon Richter Polska.

Wizyta zdalna – szybka i coraz częstsza forma kontaktu z lekarzem

Do najczęstszych problemów ginekologicznych przydarzających się na wakacjach należą zwykle: zapalenie pęcherza, kandydoza oraz opryszczka genitalna. Wszystkim tym chorobom sprzyjają częste kąpiele w zbiornikach wodnych, przebywanie przez długi czas w syntetycznej bieliźnie, nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu, używanie nieodpowiednich kosmetyków do higieny intymnej czy przygodny seks.

Tymczasem odpoczynek na wakacjach to nie tylko atrakcje turystyczne, piękne plaże i wyjątkowi ludzie. Żeby dobrze wypocząć i naładować akumulatory, potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza w kwestiach zdrowia. Warto więc przygotować się na tyle, na ile to możliwe, by spędzić wakacje jak najbezpieczniej.

Tylko jak to zrobić, kiedy nie znamy miejscowego ginekologa, a potrzebujemy pomocy?

W przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla problemów zdrowotnych stref intymnych warto jak najszybciej skonsultować się w miarę możliwości z własnym lekarzem. Istnieją rozwiązania teleinformatyczne, które znacznie ułatwiają kontakt przez telefon lub Internet. Coraz więcej poradni umożliwia odbycie wizyty zdalnej.

Jak się okazuje, takie wizyty zdają egzamin, co pokazała najdobitniej sytuacja związana z pandemią COVID-19. Według badań przeprowadzonych przez Gedeon Richter, najczęstszym powodem, dla którego respondentki decydowały się na wizytę zdalną, było przedłużenie lub wypisanie recepty (59 proc. wskazań) oraz omówienie wyników badań (49 proc. wskazań). Przed wyjazdem na wakacje warto się upewnić, że numer do poradni jest aktualny, a ośrodek zapewnia możliwość telekonsultacji. To z pewnością zwiększy poczucie bezpieczeństwa na wakacjach.

Konsultacja przez telefon z zaufanym lekarzem

Ważnym aspektem, dla którego popularność wizyt zdalnych rośnie, jest zaufanie do lekarza. Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii “Recepta na sukces”, 58 proc. respondentek korzysta z usług tego samego ginekologa, a 31 proc. stwierdza, że korzysta z usług tego samego lekarza, niemniej zdarza im się chodzić na wizyty do innych ginekologów.

Najczęstszym powodem wyboru tego samego lekarza jest sympatia i poczucie komfortu, na co wskazało 60 proc. badanych. Większość respondentek ceni swojego lekarza jako specjalistę (56 proc.). Zatem wyjazd na wakacje nie oznacza braku możliwości konsultacji z zaufanym specjalistą, zwłaszcza że w wielu przypadkach wywiad lekarski może odbyć się bez potrzeby osobistego spotkania. Jeśli nie ma potrzeby wykonania pilnych badań diagnostycznych lub przeprowadzenia badania fizykalnego, lekarz może przeprowadzić wywiad zdalnie i na jego podstawie zlecić farmakoterapię. Ułatwieniem w jej realizacji jest e-recepta.

E-recepta ułatwia i przyspiesza leczenie

Dopełnieniem telekonsultacji jest e-recepta, którą lekarz może wystawić zdalnie. Może być ona zrealizowana w każdej aptece. Wystarczy podać farmaceucie kod uzyskany od lekarza przez telefon lub w formie SMS-a. Z badań wynika, że z takiej formy recepty korzysta aż 73 proc. respondentek, a 92 proc. oceniło e-receptę jako pozytywne rozwiązanie. To pokazuje, że rozwiązania teleinformatyczne są coraz bardziej popularne i stają się codzienną praktyką pacjentów.

Teleporada i e-recepta umożliwiają zdalną analizę zdrowotną pacjentki, a sama pacjentka może czuć się bardziej komfortowo, kontaktując się z lekarzem, do którego ma zaufanie i który zna historię jej choroby  – mówi dr n. med. Grzegorz Południewski z Centrum Zdrowia Gameta w Warszawie. – Coraz częściej pacjentki korzystają z tego typu rozwiązań. Telekonsultacja i e-recepta w wielu przypadkach daje szansę na wcześniejsze rozpoczęcie procesu terapeutycznego. Skraca czas utrzymywania się dolegliwości, a tym samym zmniejsza ryzyko powikłań – dodaje.

Telemedycyna pomaga utrzymywać dobre relacje

Narzędzia teleinformatyczne dają duże możliwości, przede wszystkim zapewniają ciągłość kontaktu pacjentki z lekarzem, z którym ma już nawiązaną relację zwyczajowo opartą na obustronnym zaangażowaniu i zaufaniu. Dodatkowo, są doskonałym rozwiązaniem w czasie wakacyjnego wypoczynku, bo z teleporady możemy skorzystać gdziekolwiek jesteśmy. Warto wziąć to pod uwagę i w przypadku wystąpienia w czasie urlopu ewentualnej dolegliwości nie czekać, tylko skonsultować się jak najszybciej ze swoim lekarzem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Nowotwory głowy i szyi. Bezpłatne wykłady i konsultacje w Gliwicach

Diagnostyce i leczeniu nowotworów głowy i szyi poświęcony będzie Dzień Otwarty Zakładu Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.