Trzy najpopularniejsze mity na temat kleszczy

Trzy najpopularniejsze mity na temat kleszczy

Do niedawna i ja byłam przekonana, że te niegroźne z pozoru pajączki nie mogą nikomu wyrządzić krzywdy. Zmieniłam zdanie, kiedy okazało się, że wśród moich znajomych jest co najmniej kilka osób, które zachorowały na przenoszone przez kleszcze choroby – boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. I do dziś mają z tego powodu poważne problemy zdrowotne. Przestałam więc powtarzać, że to maleńkie stworzonko w starciu z człowiekiem, który jest dla niego olbrzymem, zawsze stoi na przegranej pozycji. Niestety, to my możemy się na niej znaleźć, jeśli nie przygotujemy się do, niechcianego nawet, spotkania z nim i nie zaszczepimy się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (szczepionki przeciwko boreliozie nie ma). 

image

Dziś chcę się z wami podzielić informacjami, które jakiś czas temu zmieniły i mój pogląd na temat tych niebezpiecznych pajęczaków. Jestem przekonana, że przynajmniej jeden z trzech mitów, które panują na ich temat, jest też w waszej głowie.

Mit nr 1: Kleszcze spadają z drzew, dlatego koniecznie trzeba nosić czapkę lub kapelusz. 

To nieprawda. Kleszcze ani nie spadają z drzewa, ani nie wskakują nam na głowę, ponieważ znajdują się na wysokości 120-150 cm. Z drzew spadają strzyżaki  jelenice, nazywane również strzyżakami sarnimi  – niewielkie owady żywiące się krwią zwierzyny leśnej.

Mit nr 2: Kleszcze zamieszkują wyłącznie lasy.

Nic bardziej mylnego! Gdyby była to prawda, to nie wczepiałyby się w naszą skórę w paku, przydomowym ogrodzie czy ogródku działkowym. Kleszcze są wszędzie tam, gdzie łatwo mogą znaleźć swoje ofiary i schronić się przed słońcem.

Mit nr 3: Kleszcza najlepiej usunąć, smarując go tłuszczem lub przypalając.

Tylko nie to! Traktując go w ten sposób, jeszcze bardziej go rozjuszymy i spowodujemy, że zacznie wymiotować i pozostawi w naszym ciele jeszcze więcej wirusów lub bakterii.

Do usunięcia kleszcza najlepiej użyć wąskiej pęsety i łukowatym ruchem wyjąć intruza z naszego ciała, specjalnej pompki, którą można kupić w aptece, pętelki, a w ostateczności palców. Jeśli obawiasz się, że nie uda ci się usunąć go w całości – najlepiej zgłoś się do najbliższego ośrodka zdrowia.

W następnym poście przekażę wam kilka istotnych informacji na temat przenoszonych przez kleszcze chorób i ich objawów. Dowiecie się również, jak się przed nimi bronić.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?