Testy na HIV dostępne również na Bałutach

Testy na HIV dostępne również na Bałutach

Od 1 lutego Miejskie Centrum Medyczne w łódzkiej dzielnicy Bałuty oferuje bezpłatne testy na HIV.

Na miejscu pacjenci mogą również uzyskać niezbędne informacje na temat zgodnych z aktualną wiedzą medyczną możliwości leczenia zakażenia. Badania w kierunku zakażenia HIV realizowane są w ramach akcji „Jesteśmy POZytywnie otwarci!”, odbywają się codziennie w godz. 8.00-18.00 w przychodni przy ul. Nastrojowej. Do końca roku zaplanowano wykonanie co najmniej 400 testów.

W województwie łódzkim mamy do dyspozycji jeden punkt konsultacyjno-diagnostyczny otwarty przez sześć godzin w tygodniu. To mało. Konieczność wybrania się tylko w określonych godzinach do odległego z punktu widzenia mieszkańca Bałut miejsca stanowi znaczną niedogodność. Dlatego wraz z dr Joanną Wilczyńską oraz dr. n. med. Maciejem Adamcem skorzystaliśmy z okazji, jaką daje konkurs Pozytywnie Otwarci. Dzięki wygranej w konkursie możemy teraz zapewnić mieszkańcom naszej dzielnicy na miejscu, w znanej przychodni, podczas wizyty u lekarza rodzinnego nie tylko testy, ale też wsparcie i rzetelne informacje na temat HIV i AIDS.

[dr Marta Lewandowska, specjalistka chorób zakaźnych, koordynatorka akcji „Jesteśmy POZytywnie otwarci”]

Zakażenia HIV nadal groźne

Średnio trzy osoby dziennie dowiadują się w Polsce o swoim zakażeniu HIV. Specjaliści od chorób zakaźnych podkreślają, że epidemia wciąż jest w w naszym groźna, choć wielu ją niesłusznie lekceważy. Jednym z powodów takiej sytuacji jest brak wiedzy i stygmatyzacja zakażonych.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny w 2018 roku odnotowano w Polsce 1275 nowych zakażeń HIV. W 2019 roku od stycznia do września zarejestrowano 1091 zakażeń. W samym województwie łódzkim nowo wykrytych zakażeń było w roku 2018 37, a od stycznia do września 2019 roku już 61.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Mięśnie twarzy też się starzeją. Jak można je odmłodzić?

Na młody wygląd ogromny wpływ ma nie tylko