Słupski Ośrodek Kultury przygotował przedstawienie teatralne „Czy już wtedy wiedziałaś?”. Jego celem jest podniesienie świadomości zagrożenia HIV oraz poziomu wiedzy o możliwościach terapii i normalnego życia z tym wirusem. Sztuka wchodzi na afisz 20 czerwca.
Premiera sztuki w Ośrodku Teatralnym Rondo Słupskiego Ośrodka Kultury odbędzie się już w najbliższą niedzielę. Spektakl zaczyna się, jak wiele prawdziwych historii: dwoje młodych ludzi, impreza, alkohol, zbliżenie. Potem pojawia się wynikający z beztroski i niewiedzy problem – zakażenie HIV, którego można było uniknąć. Przedstawienie jest autorskim projektem zespołu Słupskiego Ośrodka Kultury, opracowanym we współpracy z Aleksandrą Anuszewską, specjalistką ds. HIV/AIDS, doradcą w słupskim Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym.
„Czy już wtedy wiedziałaś?” to sztuka przygotowana z myślą o młodzieży ze szkół ponadpodstawowych w Słupsku oraz Akademii Pomorskiej, a poprzez planowane umieszczenie nagrania na YouTube – także z całej Polski. Dzięki towarzyszącemu każdemu przedstawieniu spotkaniu ze specjalistką ds. HIV, młodzi ludzie mają szansę uzyskać rzetelną wiedzę na temat zagrożenia wirusem, profilaktyki oraz możliwości leczenia. Pokazy będą się odbywać w słupskich szkołach we wrześniu. Podczas czerwcowej premiery w Ośrodku Teatralnym Rondo ze sztuką zapoznają się zaproszeni na premierę dyrektorzy i nauczyciele.
– W maju 2020 roku przeprowadziliśmy ankietę internetową na temat HIV/AIDS wśród młodzieży w wieku 15-23 lat. Okazało się, że młodzi ludzie wiedzą o tym wirusie bardzo niewiele. W większości są to informacje zaczerpnięte z popkultury. Chcielibyśmy pomóc uczniom i studentom podnieść świadomość dróg zakażenia HIV i możliwości terapii, a przede wszystkim wyjaśnić, dlaczego każda aktywna seksualnie osoba powinna zrobić test. Stąd pomysł na spektakl o tej tematyce – mówi Joanna Jusianiec ze Słupskiego Ośrodka Kultury.
Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, codziennie 3-4 osoby dowiadują się w Polsce o swoim seropozytywnym statusie. A tylko co 10. Polak zrobił test w kierunku HIV, przy czym w dobie pandemii COVID-19 liczba wykonywanych badań spadła prawie o połowę. Wiele osób może więc żyć, zupełnie nie zdając sobie sprawy ze swojego zakażenia i nie podejmując leczenia.
Wykorzystanie sztuki teatralnej jako nośnika informacji skierowanej do młodzieży to pomysł, który sprawdził się w Słupskim Ośrodku Kultury przy przekazywaniu informacji na temat problemu narkotyków. Przygotowana siedem lat temu sztuka „Bagno” na motywach książki „My dzieci z dworca ZOO” Christine F., nastolatki z Berlina, która wpadła w sidła uzależnienia, nie schodziła z afisza przez pięć sezonów. Obejrzało ją 3750 widzów podczas 56 spektakli.
– Zawsze chętnie wspieramy inicjatywy mające na celu edukację młodzieży. Osoby wchodzące w dorosłość powinny wiedzieć, że warto pójść do Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego, gdzie można anonimowo i bez skierowania, a przede wszystkim bezpłatnie, wykonać test na HIV. Gdy ta wiedza naprawdę się upowszechni, będziemy mogli pokonać epidemię HIV – mówi Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu “Pozytywnie Otwarci”.