Sztuka teatralna może zmienić postrzeganie HIV wśród młodzieży

Sztuka teatralna może zmienić postrzeganie HIV wśród młodzieży

Słupski Ośrodek Kultury przygotował przedstawienie teatralne „Czy już wtedy wiedziałaś?”. Jego celem jest podniesienie świadomości zagrożenia HIV oraz poziomu wiedzy o możliwościach terapii i normalnego życia z tym wirusem. Sztuka wchodzi na afisz 20 czerwca.

Premiera sztuki w Ośrodku Teatralnym Rondo Słupskiego Ośrodka Kultury odbędzie się już w najbliższą niedzielę. Spektakl zaczyna się, jak wiele prawdziwych historii: dwoje młodych ludzi, impreza, alkohol, zbliżenie. Potem pojawia się wynikający z beztroski i niewiedzy problem – zakażenie HIV, którego można było uniknąć. Przedstawienie jest autorskim projektem zespołu Słupskiego Ośrodka Kultury, opracowanym we współpracy z Aleksandrą Anuszewską, specjalistką ds. HIV/AIDS, doradcą w słupskim Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym.

„Czy już wtedy wiedziałaś?” to sztuka przygotowana z myślą o młodzieży ze szkół ponadpodstawowych w Słupsku oraz Akademii Pomorskiej, a poprzez planowane umieszczenie nagrania na YouTube – także z całej Polski. Dzięki towarzyszącemu każdemu przedstawieniu spotkaniu ze specjalistką ds. HIV, młodzi ludzie mają szansę uzyskać rzetelną wiedzę na temat zagrożenia wirusem, profilaktyki oraz możliwości leczenia. Pokazy będą się odbywać w słupskich szkołach we wrześniu. Podczas czerwcowej premiery w Ośrodku Teatralnym Rondo ze sztuką zapoznają się zaproszeni na premierę dyrektorzy i nauczyciele.

– W maju 2020 roku przeprowadziliśmy ankietę internetową na temat HIV/AIDS wśród młodzieży w wieku 15-23 lat. Okazało się, że młodzi ludzie wiedzą o tym wirusie bardzo niewiele. W większości są to informacje zaczerpnięte z popkultury. Chcielibyśmy pomóc uczniom i studentom podnieść świadomość dróg zakażenia HIV i możliwości terapii, a przede wszystkim wyjaśnić, dlaczego każda aktywna seksualnie osoba powinna zrobić test. Stąd pomysł na spektakl o tej tematyce – mówi Joanna Jusianiec ze Słupskiego Ośrodka Kultury.

Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, codziennie 3-4 osoby dowiadują się w Polsce o swoim seropozytywnym statusie. A tylko co 10. Polak zrobił test w kierunku HIV, przy czym w dobie pandemii COVID-19 liczba wykonywanych badań spadła prawie o połowę. Wiele osób może więc żyć, zupełnie nie zdając sobie sprawy ze swojego zakażenia i nie podejmując leczenia.

Wykorzystanie sztuki teatralnej jako nośnika informacji skierowanej do młodzieży to pomysł, który sprawdził się w Słupskim Ośrodku Kultury przy przekazywaniu informacji na temat problemu narkotyków. Przygotowana siedem lat temu sztuka „Bagno” na motywach książki „My dzieci z dworca ZOO” Christine F., nastolatki z Berlina, która wpadła w sidła uzależnienia, nie schodziła z afisza przez pięć sezonów. Obejrzało ją 3750 widzów podczas 56 spektakli.

– Zawsze chętnie wspieramy inicjatywy mające na celu edukację młodzieży. Osoby wchodzące w dorosłość powinny wiedzieć, że warto pójść do Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego, gdzie można anonimowo i bez skierowania, a przede wszystkim bezpłatnie, wykonać test na HIV. Gdy ta wiedza naprawdę się upowszechni, będziemy mogli pokonać epidemię HIV – mówi Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu “Pozytywnie Otwarci”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Badania profilaktyczne. Jak można zachęcić do ich wykonywania?

"Badania profilaktyczne? Nie mam czasu!" – lekarze słyszą coraz częściej od pacjentów. Rezygnacja z badań profilaktycznych może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego warto sięgnąć po rozwiązania skrojone na miarę potrzeb współczesnego stylu życia i regularnie się badać.