„Sztuczna kość” może znaleźć zastosowanie nie tylko w ortopedii

„Sztuczna kość” może znaleźć zastosowanie nie tylko w ortopedii

Dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich lubelska spółka Medical Inventi opracowała „sztuczną kość”, której nie trzeba usuwać z organizmu.

FlexiOss, bo tak nazywa się „sztuczna kość” stworzona przez spółkę Medical Inventi założoną jako inicjatywa środowiska akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i prywatnego kapitału w celu komercjalizacji badań naukowych, to kompozyt biomateriału kościozastępczego. Po wszczepieniu integruje się on z kością pacjenta, czego efektem jest tworzenie się kości własnej. Zaletą wszczepienia „sztucznej kości” jest więc wyeliminowanie konieczności powtórnej operacji w celu usunięcia implantu, co zaoszczędza pacjentowi dodatkowego bólu i stresu.

„Sztuczna kość” znajdzie szerokie zastosowanie

FlexiOss to nowoczesny preparat implantacyjny trzeciej generacji do zastosowań w ortopedii, traumatologii narządu ruchu, chirurgii stomatologicznej i weterynarii. Kompozytem można np. wypełniać zębodoły, leczyć przetoki, wypełniać ubytki kostne powstałe w wyniku urazów kończyn. Na tym jednak nie koniec zastosowań „sztucznej kości”, bo wiadomo już, że może być ona wykorzystywana z powodzeniem również w onkologii, neurochirurgii, czy w leczeniu ran, także wojennych.

Czytaj też: Sztuczna kość z Lublina nagrodzona na ELTI Awards 2023 w Madrycie

Medical Inventi jest już na etapie wprowadzania biomateriału kościozastępczego na rynki europejskie. Prowadzi rozmowy z kilkunastoma partnerami. Prezes spółki Maciej Maniecki poinformował, że trwają również prace nad wprowadzeniem „sztucznej kości” na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Firma prowadzi też procesy dopuszczeniowe w Singapurze, Wietnamie, Malezji i Indonezji, a także na rynek północnoamerykański.

Pozyskanie funduszy z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój było kluczowym elementem, aby móc zrealizować cele, które zakładaliśmy, i dojść do momentu, w którym dzisiaj jesteśmy.

Maciej Maniecki, prezes Medical Inventi

Projekt FlexiOss otrzymał prawie 320 tys. zł dofinansowania z działania „Bony na innowacje dla MŚP” realizowanego z Programu Inteligentny Rozwój 2014-2020 (POIR). Dodatkowo jest to laureat konkursu Polski Produkt Przyszłości w kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy”.

Źródło: PAP MediaRoom

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

beBIO Ewa Chodakowska już w drogeriach Rossmann

Pięć wód perfumowanych beBIO Ewa Chodakowska to kolekcja, która powstała jako hołd dla różnych aspektów kobiecego życia i towarzyszących im emocji. Skomponowano je tak, aby pomogły odnaleźć ducha przygody, sukcesu, miłości, wewnętrznej siły i determinacji.