Sześć żelaznych zasad na czas Bożego Narodzenia

Sześć żelaznych zasad na czas Bożego Narodzenia

Fot. materiały prasowe

Bardzo tęsknimy za bliskością rodziny i przyjaciół, jednak tegoroczne święta powinny przebiegać pod znakiem DDMW – dystansu, dezynfekcji, maseczki i wietrzenia. To ważne, by nie narażać bliskich na zachorowanie. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Zakażenie koronawirusem szczególnie ciężko przechodzą osoby z chorobami towarzyszącymi, np. układu oddechowego, krążenia, czy cukrzycą. Jeśli mamy takie osoby w rodzinie, zatroszczmy się o ich zdrowie, by w przyszłości móc wspólnie usiąść z nimi do świątecznego stołu.

– Święta to dla większości z nas czas, w którym pozwalamy sobie na jedzenie większej ilości potraw, których na co dzień raczej unikamy – więcej ciężkich dań, słodyczy i deserów. W przypadku osób z cukrzycą należy bardzo uważać na  to, co  się zjada, aby potem nie mieć problemu zarówno z poziomem glukozy, jak i z masą ciała. Przy stole wigilijnym trzeba zwracać uwagę na ilość spożywanego cukru, którego jest bardzo dużo w kompocie wigilijnym i w innych deserach. Potrawy wigilijne są w większości przypadków postne, ale już w dni świąteczne więcej jest dań tłustych, dlatego trzeba uważać, aby nie jeść ich za dużo. Dobra rada jest taka: jemy wszystko, ale z umiarem. Kolejna ważna zasada, której powinniśmy przestrzegać, nie tylko w święta, to odpowiednia ilość ruchu. Zamiast siedzieć cały dzień przy świątecznym stole, warto wyjść na spacer – mówi dr n. o zdr. Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.

Z kolei dr n. med. Paweł Jarosz, specjalista chorób wewnętrznych z Płocka, apeluje do osób z chorobami układu krążenia, by w okresie świąt regularnie monitorowały pracę serca oraz mierzyły poziom ciśnienia tętniczego, jadły z przyjemnością, a nie dla przyjemności – a zatem z umiarem, nietłusto, nie nadużywając alkoholu.

– Chorym na cukrzycę przypominam o utrzymaniu diety i regularnym przyjmowaniu leków. Przerwanie leczenia w okresie świątecznym może doprowadzić do dużego wzrostu glikemii i konieczności hospitalizacji. Diabetycy powinni też unikać alkoholu – złym pomysłem jest odstawienie z jego powodu leków, jak również łączenie go z większością leków przeciwcukrzycowych – tłumaczy dr Jarosz. – Z kolei chorym na astmę i POChP chciałbym przypomnieć o konieczności przyjmowania leków, posiadaniu leków rozszerzających oskrzela na wypadek duszności, unikaniu niewietrzonych i zadymionych pomieszczeń. Zarówno dym papierosowy, jak i aromatyczny olejek czy świeca mogą wywołać skurcz oskrzeli – dodaje.    

Jeśli spotkamy się z najbliższą rodziną, z osobami, z którymi nie mieszkamy pod wspólnym dachem, warto zapamiętać, że:

  1. Nie całujmy się – zachowajmy dystans, ograniczamy w ten sposób transmisję wirusa (pamiętajmy, że możemy przenosić go, sami nie mając objawów).
  2. Nie śpiewajmy – w wydychanym podczas śpiewu powietrzu, może być więcej cząstek wirusa.
  3. Nie przełamujmy się opłatkiem z innymi osobami – zdezynfekujmy ręce przed wzięciem opłatka, złóżmy życzenia,  ale każdy niech trzyma swój kawałek opłatka.
  4. Wietrzmy pomieszczenia, w których się spotykamy przy świątecznym stole – eksperci zalecają, by raz na godzinę wietrzyć pokój przez 10 minut, ale rekomendują też wychodzenie na świeże powietrze, spacery – może zamiast spotykać się na ciasto i kawę z ulubioną ciocią, lepiej zaprosić ją na spacer?
  5. Jedzmy i pijmy z umiarem, by uniknąć interwencji medycznych w tym trudnym czasie pandemii. To zalecenie ma szczególne znaczenie dla osób z chorobami przewlekłymi – z zespołem metabolicznym i chorobami krążenia.
  6. Regularnie przyjmujmy leki, jeśli chorujemy przewlekle, i monitorujmy stan zdrowia, np. ciśnienie tętnicze u osób z nadciśnieniem, poziom glikemii u chorych na cukrzycę.

Pandemia COVID-19 nie skończy się z dnia na dzień, nawet gdy dostępna już będzie szczepionka przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Warto zrobić wszystko, aby w nowym roku zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem i pozostać w dobrym zdrowiu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Ceramedica Pep-3 – synergiczne działanie ceramidów i peptydów

Marka Perfecta wprowadziła na rynek nową linię kosmetyków Ceramedica Pep-3 z ceramidami i peptydami, które błyskawicznie spłycają zmarszczki, ujędrniają skórę i przyspieszają syntezę kolagenu.