Święta to najlepszy czas na odnowienie zerwanych więzi

Święta to najlepszy czas na odnowienie zerwanych więzi

Tylko w ostatnim roku prawie 3 mln Polaków utraciło kontakt z bliską osobą – wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię Kantar dla akcji „Przełam się i zadzwoń”. Zwraca ona uwagę na problem zrywania relacji z bliskimi osobami.

Naszym głównym celem jest uświadomienie, że kiedy nie można przełamać się opłatkiem, można po prostu się przełamać i zadzwonić – podkreślają inicjatorzy projektu: Jacek Wasilewski – medioznawca i kulturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Agnieszka Szumielewicz – przedsiębiorczyni. Przekonują oni, że święta to idealny czas na zasypanie okopów i odnowienie więzi. W ramach kampanii opublikowali badanie, które pokazuje skalę problemu.

Dlaczego zrywamy więzi z rodziną i przyjaciółmi?

Jak wynika z badania przeprowadzonego na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku powyżej 15 lat, a zrealizowanego w dniach 26-30 listopada, w ciągu ostatnich 12 miesięcy 9 proc. Polaków (ok. 2,93 mln) zerwało kontakt z kimś bliskim – przyjacielem czy członkiem rodziny. W samej Warszawie 20 proc. badanych doświadczyło w ostatnim roku zerwania kontaktu z bliską osobą. Na wsi problem dotknął co 12. osobę. W małych, średnich i dużych miastach odsetek wyniósł średnio 10 proc. Najczęściej dotyczy to najmłodszych. W grupie wiekowej 15-17 lat co piąta, a w wieku 18-24 lat co siódma osoba straciła kontakt z kimś bliskim. Respondentom z tych grup relacje najczęściej urywały się ze znajomymi i przyjaciółmi.

Według dr. Konrada Maja, psychologa z Uniwersytetu SWPS, nie należy tego bagatelizować. – To kwestia, nad którą bardzo rzadko się zastanawiamy i na pewno nie mierzymy jej systematycznie. Być może przez to wiele osób nagle dostrzega, że ma wokół siebie jedynie pustkę – komentuje Konrad Maj.

Drugim najczęstszym powodem zrywania więzi są konflikty rodzinne, a trzecim – przyczyny finansowe. Z badania wynika, że tracimy nie tylko przyjaciół, ale w dużej mierze także rodzeństwo. Co siódmemu badanemu (najczęściej w wieku 40-49 lat) urwał się kontakt z siostrą lub bratem.

Powody polityczne były w tym roku przyczyną zerwania kontaktu dla 5 proc. badanych. Wskazywali je przede wszystkim mężczyźni. Co ciekawe, dla grupy wiekowej 15-24 lat w ogóle nie jest to powód do zrywania relacji.

Istotnym problemem są także relacje dziadków z wnukami. Co drugi badany w wieku 60+ stwierdził, że w ostatnim roku stracił kontakt z wnukiem lub wnuczką. Z raportu wynika, że wpływ na to mogą mieć obecne obostrzenia związane z pandemią, jak i miejsce zamieszkania oraz wykształcenie seniorów.

Czy jesteśmy gotowi, by ratować utracone relacje?

Zdecydowanie częściej chcemy odebrać od kogoś telefon niż samemu zadzwonić. 84 proc. respondentów stwierdziło, że odebrałoby telefon od bliskiej osoby, z którą kontakt został zerwany, gdyby ta zadzwoniła na święta. Z kolei samodzielną próbę kontaktu podjęłoby 41 proc. badanych (38 proc. mężczyzn oraz 44 proc. kobiet).

Co więcej, nawet gdy wiemy, że ktoś czeka na nasz telefon, sytuacja nie zmienia się znacząco. Spośród tych, którzy nie chcieli zatelefonować, 42 proc. podjęłoby próbę kontaktu. Argument ten działa zdecydowanie częściej na mężczyzn – kontakt telefoniczny podjęłoby 57 proc. z nich. W przypadku kobiet odsetek wyniósł 24 proc.

Jak się przełamać? Od czego zacząć?

Jednym z celów akcji „Przełam się i zadzwoń” jest przedstawienie wskazówek i rozwiązań pomagających w rozpoczęciu kontaktu i odbudowaniu relacji.

– Warto zacząć od siebie – radzi dr Agnieszka Kozak, psycholożka, psychoterapeutka i wykładowczyni akademicka. – Trzeba przemyśleć, czego ta druga osoba może potrzebować ode mnie. Co mogę powiedzieć ważnego dla mnie i dla niej. Warto też zastanowić się nad swoimi potrzebami. Czy ważna jest dla mnie relacja, bliskość, przynależność, przyjaźń? Jeśli chcę zadzwonić, to dobrze jest przyjrzeć się swojej zdolności do akceptacji i empatii. Musimy zobaczyć drugą osobę z jej potrzebami i emocjami, ponad słowami, które wypowiada.

Jakie nadzieje wiążą z akcją jej inicjatorzy?

– Świat, w którym dominuje kultura powierzchowności nie sprzyja pielęgnowaniu bliskich więzi. Mam nadzieję, że ten projekt skłoni przynajmniej niektórych z nas do przystanięcia i zastanowienia się, czy w chaosie codzienności nie straciliśmy z oczu kogoś ważnego – podsumowuje Agnieszka Szumielewicz.

Pełny raport z badania wraz z komentarzami ekspertów można pobrać ze strony www.dzwoniedociebie.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Nowotwory przewodu pokarmowego. Jak poprawić sytuację chorych? (RAPORT)

Nowotwory przewodu pokarmowego — rak żołądka, przełyku i