Sukces Roku w Ochronie Zdrowia — Liderzy Medycyny 2024

Sukces Roku w Ochronie Zdrowia — Liderzy Medycyny 2024

Na Zamku Królewskim w Warszawie Wydawnictwo Medyczne Termedia oraz redakcje „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego” wręczyły nagrody laureatom 24. edycji konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny.

Wśród wyróżnionych znaleźli się znakomici menedżerowie, wybitni lekarze, przedstawiciele mediów, a także inicjatorzy i koordynatorzy cennych akcji społeczno-edukacyjnych. Wyboru zwycięzców dokonała kapituła złożona z wybitnych postaci systemu ochrony zdrowia — byłych ministrów zdrowia, profesorów nauk medycznych oraz specjalistów zajmujących się tematyką systemu opieki zdrowotnej.

Gala konkursowa odbyła się 29 stycznia na Zamku Królewskim w Warszawie. Tradycyjnie poprzedziła ją konferencja „Priorytety w Ochronie Zdrowia 2025”, która rozpoczęła kolejny rok eksperckich dyskusji o stanie systemu ochrony zdrowia, pozwalając stworzyć swoisty bilans otwarcia, uwzględniający obecną sytuację, jak również pożądane w najbliższym czasie zmiany w zakresie zarządzania czy też poszczególnych obszarach medycznych. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in.: priorytety polskiej prezydencji w UE, potrzeby onkologiczne pacjentów i klinicystów, polityka szczepienna państwa oraz debata o zdrowiu psychicznym Polaków.

Laureaci 24. edycji konkursu „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia — Liderzy Medycyny”

Za Osobowość Roku 2024 w Ochronie Zdrowia uznano dr n. med. Aleksandrę Lewandowską, konsultant krajową w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. W opinii kapituły konkursu dzięki jej staraniom reforma psychiatrii dziecięco-młodzieżowej nabrała przyspieszenia i przynosi wymierne efekty. Po długich staraniach jest już o krok od osiągnięcia strategicznego celu — powołania zespołu międzyresortowego przy premierze, dzięki któremu będzie można realnie opiekować się systemowo problemami najmłodszych.

Oto wyniki konkursu w poszczególnych kategoriach.

  • Menedżer Roku 2024 w Ochronie Zdrowia — placówki publiczne: mgr inż. Dariusz Madera, EMBA, dyrektor generalny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Wyróżnienia:

– lek. med. Bogdan Kalicki, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku,

Urszula Pielacka-Chodoła, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dęblinie.

  • Menedżer Roku 2024 w Ochronie Zdrowia — placówki prywatne: dr n. med. i n. o zdr. Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med.

Wyróżnienia:

Sylwia Grzesiak, prezes Specjalistycznego Centrum Diagnostyczno-Zabiegowego Medicina sp. z o.o.,

– dr n. med. Krystyna Kobel-Buys, prezes Stowarzyszenia św. Celestyna w Mikoszowie.

  • Lider Roku 2024 w Ochronie Zdrowia — innowacyjny szpital: Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

Wyróżnienia:

– Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi UM w Poznaniu,

– kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej prof. dr hab. n. med. Marek Jóźwiak,

– Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet.

  • Lider Roku 2024 w Ochronie Zdrowia — zdrowie publiczne: prof. Lidia Gil, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku UM w Poznaniu.

Wyróżnienie: dr hab. Tomasz Dzierżanowski, kierownik Kliniki Medycyny Paliatywnej UCK WUM.

  • Lider Roku 2024 w Ochronie Zdrowia — działalność edukacyjno-szkoleniowa: kampania #BadajJAJKA — fundacja Kochasz Dopilnuj.

Wyróżnienia:

– kampania „Wyprostuj spojrzenie” – fundacja Nie Widać Po Mnie, fundacja Epi-Bohater, mecenas Angelini Pharma,

– kampania „Zmierz się z osteoporozą” – koalicja: fundacja MY Pacjenci, Amgen, LEK-AM, Polmlek.

  • Lider Roku 2024 w Ochronie Zdrowia — działalność charytatywna: BIEDAŃSK — raport o biedzie — Szlachetna Paczka / Stowarzyszenie Wiosna.
  • Lider Roku 2024 w Ochronie Zdrowia — media i PR: red. Małgorzata Solecka — mp.pl, „Służba Zdrowia”, „Tygodnik Powszechny”, „Puls” – OIL Warszawa.

Wyróżnienia:

Maria Zawała — TVP 3 Opole,

Katarzyna Staszak – „Gazeta Wyborcza”,

Maciej Kawecki — Thisisit.edu.pl.

  • Ambasador Zdrowia: Katarzyna Bujakiewicz.

Nagrody „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego” otrzymali:

  • prof. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy,
  • dr n. med. Wojciech Puzyna, prezes zarządu Centrum Medycznego „Żelazna” sp. z o.o.,
  • dr n. med. Anna Depukat, członek Rady ds. Zdrowia Psychicznego przy Ministerstwie Zdrowia,
  • Medtronic.

Źródło informacji: Termedia

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Zaburzenia odżywiania to nie tylko anoreksja i bulimia. Co najbardziej niepokoi specjalistów?

Około 9 proc. Polaków miało bezpośredni lub pośredni kontakt z anoreksją, ortoreksją (obsesja na punkcie zdrowej żywności) i zaburzeniami picia, 14 proc. z bulimią, 16 proc. z unikaniem i ograniczaniem przyjmowania pokarmów i napojów (ARFID), a aż 21 proc. z kompulsywnym objadaniem się. Zaburzenia odżywiania w Polsce to narastający problem dotykający coraz większej liczby osób w różnym wieku — zarówno kobiet, jak i mężczyzn.