Znamy już 3 laureatów konkursu Start-Up-Med. Nagrodzony test do wykrywania endometriozy

Znamy już 3 laureatów konkursu Start-Up-Med. Nagrodzony test do wykrywania endometriozy

Fot. Rafał Klimkiewicz

Czy czeka nas rewolucja w diagnostyce endometriozy? Wszystko na to wskazuje. W tegorocznym konkursie Start-Up-Med , w kategorii “Start-Up, zwyciężyła firma produkująca test, którym można wykryć endometriozę.

Do tegorocznej edycji konkursu Start-Up-Med wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń. Spośród 70 zgłoszonych projektów jury wyłoniło 11 finalistów w dwóch konkursowych kategoriach: Start-Up i Ośrodek Medyczny/Naukowy. 3 finalistów zostało nagrodzonych.

  • W kategorii „Start-Up” zwyciężyła firma Diagendo wraz z projektem EndoRNA. Jest to innowacyjny wyrób medyczny umożliwiający skuteczną diagnostykę endometriozy przy użyciu techniki qRT-PCR, która po pandemii koronawirusa stała się powszechnie dostępna. Zdaniem jurorów opracowanie testu rewolucjonizuje diagnostykę endometriozy, bardzo częstej przypadłości wśród kobiet.
  • W kategorii Ośrodek Medyczny/Naukowy wygrał projekt Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku o nazwie ZWR – HOSPANEL. Co się pod nią kryje? Jest to autorski interfejs dotykowy, który jako jedyny na polskim rynku zapewnia dostęp, w czasie rzeczywistym, do wybranych typów danych. Projekt zawiera Zespół Wczesnego Reagowania, dla którego narzędziem jest innowacyjna aplikacja mobilna pobierająca, analizująca i prezentująca informacje z Systemu Oceny Parametrów Życiowych pacjentów szpitala — HOSPANEL.

Projekt Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku okazał się też najlepszy w internetowym głosowaniu czytelników Rynku Zdrowia w kategorii Ośrodek Medyczny/Naukowy.

Trzecim nagrodzonym projektem, wybranym w głosowaniu internetowym (zdobył najwięcej głosów czytelników portalu Rynek Zdrowia w kategorii „Start-Up”), jest “ekosystem” technologiczny HydRe firmy NABIO Medical Technologies.

W gronie 11 finalistów 5. edycji konkursu Start-Up-Med” znalazły się również:

  • ACCREA Medical Robotics,
  • BrainScan,
  • CenterMed,
  • Hemolens Diagnostics,
  • Medicofarma Biotech,
  • Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz INVICTA,
  • WHEELSTAIR,
  • Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu.

Głównym celem konkursu, organizowanego przez Grupę PTWP – wydawcę portalu i magazynu Rynek Zdrowia, jest wybór i nagrodzenie start-upów tworzących najbardziej kreatywne innowacje produktowe lub procesowe, o istotnym znaczeniu dla pacjentów i systemu opieki zdrowotnej, a także tych, które charakteryzują się znaczącą opłacalnością wdrożenia. Zgłaszane do konkursu rozwiązania obejmują szeroko rozumiane technologie medyczne ‒ zarówno lekowe, jak i nielekowe.

Równie ważnym założeniem konkursu „Start-Up-Med” jest promocja najciekawszych innowacji i ich autorów i umożliwienie zaprezentowania przyszłościowych rozwiązań liderom sektora medycznego w Polsce biorącym udział w Kongresie Wyzwań Zdrowotnych.

Konkurs Start-Up-Med rozstrzygnięto podczas odbywającego się w Katowicach VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

                                                                                                 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?