Stomatologia: czy możliwe jest leczenie zaniku kostnego w technologii 3D?

Stomatologia: czy możliwe jest leczenie zaniku kostnego w technologii 3D?

Eksperci z SE+ Studia Stomatologii Estetycznej prowadzą prace badawcze nad wykorzystaniem technologii 3D do odbudowy kostnej fragmentów żuchwy i szczęki. To szansa dla pacjentów, u których niemożliwe jest leczenie z wykorzystaniem tradycyjnych implantów.

W ramach projektu ma zostać opracowana nowa metoda leczenia, oparta na przygotowaniu zaprojektowanego indywidualnie dla każdego pacjenta tytanowego rusztowania (siatki), które zostanie wydrukowane w technologii 3D. Dzięki temu odbudowywana kość zyska anatomiczny kształt. To przełomowe rozwiązanie pozwoli odtworzyć ją w trójwymiarowych zanikach, trudnych z perspektywy rekonstrukcji. Do tej pory w takich przypadkach rekonstrukcja była niemożliwa lub obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia. Celem projektu badawczego jest opracowanie procedury postępowania z pacjentem cierpiącym na zanik kostny żuchwy lub szczęk, która będzie gotowa do wdrożenia w gabinetach stomatologicznych.

Zanik kostny szczęk i żuchwy to efekt wczesnej utraty zębów oraz braku wystarczająco wczesnej rekonstrukcji uzębienia z zastosowaniem implantów. W takiej sytuacji tkanka kostna nie jest fizjologicznie obciążana podczas żucia i ulega stopniowemu zanikowi. Sytuację niekiedy pogarsza też stosowanie ruchomych protez osiadających. Spoczywają one na podłożu kostnym, powodują ucisk, a z czasem jego zanik. Utrata kości pociąga za sobą dalsze konsekwencje, między innymi brak możliwości zastosowania implantów zębowych.

W sytuacji zaniku kostnego szczęk czy żuchwy zwykle nie ma wystarczającej ilości miejsca, aby wszczepić implanty zębowe, co z kolei dodatkowo przekłada się na pogłębianie zaniku kostnego. To błędne koło ma również wpływ na estetykę profilu twarzy pacjenta oraz zgryz. Może też mieć dalsze konsekwencje zdrowotne, takie jak schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych, których objawem jest ból podczas żucia oraz codziennych czynności.

Leczenie zaniku kostnego w technologii 3D składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności określana jest wielkość i kształt siatki tytanowej. Następnie, po zaprojektowaniu i wydrukowaniu z użyciem technologii 3D, jest ona umieszczana podczas rekonstrukcji kostnej w szczęce lub żuchwie pacjenta. Kolejny krok to odbudowa ubytków kostnych przy użyciu materiałów kościotwórczych. Okres wgajania i odbudowy potrwa od 4 do 6 miesięcy, w zależności od tego, jak rozległa będzie odbudowa.

Leczenie z zastosowaniem technologii 3D jest mniej inwazyjne niż w przypadku tradycyjnej odbudowy kostnej. Umożliwia szybszą poprawę zdrowia pacjenta i – co bardzo ważne – może być zastosowane u osób z bardzo zaawansowanym zanikiem, u których do tej pory leczenie nie było możliwe.

Projekt jest realizowany przez dr. Radosława Witkowskiego, chirurga szczękowego, który współpracuje z SE+ Studiem Stomatologii Estetycznej w Krakowie.

– Odbudowa kostna elementów żuchwy i szczęki to przełom w chirurgii stomatologicznej. Do tej pory rozwiązanie to było stosowane już w ortopedii, jednak jest to nowość, jeśli chodzi o odbudowę elementów kości twarzy. Prace badawcze i rozwojowe, które prowadzimy, mają na celu rozpowszechnienie stosowania technologii 3D w odbudowie kości żuchwy i szczęki. Chcemy wypracować schematy leczenia możliwe do zaimplementowania szeroko w gabinetach stomatologicznych – mówi dr Radosław Witkowski.

Do tej pory, dzięki realizacji jego projektu, wykonano już uzupełnienia kostne żuchwy lub kości szczękowej w technologii 3D u około 60 pacjentów.

W fazie badań laboratoryjnych projekt wspiera prof. Shahram Ghanaati z Uniwersytetu Medycznego im. W. Goethego we Frankfurcie. Projekt jest finansowany ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Prace badawcze rozpoczęły się w 2018 roku i potrwają do końca 2021.

– W SE+ Studiu Stomatologii Estetycznej specjalizujemy się w stosowaniu nowoczesnych implantów. Dlatego nieustannie wspieramy i poszukujemy nowych rozwiązań, które umożliwiłyby szybszą poprawę zdrowia pacjentów dzięki zastosowanym innowacjom medycznym – również w procesie trójwymiarowej regeneracji kostnej oraz osteointegracji implantów tytanowych w regenerowanej kości – komentuje dr n. med. Barbara Książkiewicz, specjalistka stomatologii ogólnej i protetyki stomatologicznej, kierownik kliniczny i naukowy w SE+ Studiu Stomatologii Estetycznej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Spot the Dot — zwróć uwagę na znamiona!

Fundacja Rak’n’Roll Wygraj Życie! wraz z fotografką Anną Bedyńską zachęcają do szukania kropek. Ich wspólny projekt Spot the Dot ma na celu zwrócenie uwagi na znamiona na skórze, czyli jeden z ważnych etapów profilaktyki czerniaka.