Skuteczny sposób na dentofobię?

Skuteczny sposób na dentofobię?

Fot. Periodent

Dentyści z Warszawy znaleźli sposób na ujarzmienie strachu pacjentów przed zabiegami stomatologicznymi. Wręczają im książkowe bestsellery i zachęcają do czytania.

Czytanie ma ich zrelaksować i sprawić, że zapomną o lęku i stresie, jaki towarzyszy leczeniu zębów. To pierwsza tak nietypowa akcja w gabinecie dentystycznym, wykorzystująca elementy biblioterapii.

Czy czytanie książek – kryminałów, romansów  i powieści obyczajowych – rzeczywiście redukuje stres? Według badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Sussex, ta prosta czynność zmniejsza go nawet o 68 proc. Pod tym względem książki są skuteczniejsze niż słuchanie muzyki, długi spacer czy kubek herbaty.

Wyniki tych badań postanowił wykorzystać jeden z warszawskich gabinetów stomatologicznych – Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent do walki z lękiem i stresem pacjentów u dentysty, czyli tzw. dentofobią. Zorganizował akcję „Książka z uśmiechem”, w ramach której pacjenci otrzymują przed lub po wizycie książki.

“Wartka fabuła odciąga uwagę od natłoku myśli pacjenta przed zabiegiem. Zajmujący jest także sam fakt, że dostaje się z jakiegoś powodu książkę u dentysty. Przez to zamieszenie myśli nie skupiają się tak bardzo na zbliżającym się zabiegu” – mówi lek. dent. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Jak tłumaczy, książka pomaga także w domu. Czytając ją na sofie, pacjent może zapomnieć o negatywnych emocjach, jakie towarzyszyły np. zabiegowi chirurgicznemu lub zakładaniu aparatu na zęby. “W efekcie dentystę bardziej kojarzymy z książkowym thrillerem, niż thrillerem w fotelu stomatologicznym” – mówi dentystka.

Okazuje się jednak, ze powód uruchomienia akcji “Książka z uśmiechem” był nie tylko psychologiczny. “Udowodniono, że czytając książki, a tym samym koncentrując się na słowach, zdaniach, opisywanej historii czy nowym  i ciekawym przedmiocie w ręce, nasze mięśnie stają się mniej napięte. Obniża się także tętno, a serce pracuje wolniej i bardziej regularnie. W efekcie stajemy się spokojniejsi” – podkreśla Monika Stachowicz.

W ręce pacjentów gabinetu trafiają m.in. książki Harlana Cobena, Olgi Tokarczuk czy retro kryminały Maryli Szymiczkowej, czyli pisarskiego duetu Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. W każdej z nich mogą znaleźć rekomendację psychologa lub specjalny list napisany przez autora.

“Każdy z elementów tej akcji ma za zadanie rozproszyć uwagę pacjenta. Odwrócić jego myśli i skierować na inny tor. Przy pierwszej wizycie skupiamy się na książce, na kolejnej o niej rozmawiamy. To tworzy neutralną więź pomiędzy lekarzem i pacjentem, rozładowuje także napięcie” – przekonuje dentystka.

Akcja „Książka z uśmiechem” ma również dodatkowy walor – promuje czytelnictwo. “Wybraliśmy książki najciekawszych polskich i zagranicznych autorów, które też sami lubimy. Tytuły będą się zmieniać” – deklaruje Monika Stachowicz.

Nieprzypadkowo akcja rozpoczęła się w sezonie wakacyjnym. Lekarze mają bowiem nadzieję, że pacjenci otrzymane książki zabiorą ze sobą na urlop.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Poznajcie laureatów konkursu “Kryształowe Pióra”

13. edycja ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy “Kryształowe Pióra”