Skuteczny sposób na dentofobię?

Skuteczny sposób na dentofobię?

Fot. Periodent

Dentyści z Warszawy znaleźli sposób na ujarzmienie strachu pacjentów przed zabiegami stomatologicznymi. Wręczają im książkowe bestsellery i zachęcają do czytania.

Czytanie ma ich zrelaksować i sprawić, że zapomną o lęku i stresie, jaki towarzyszy leczeniu zębów. To pierwsza tak nietypowa akcja w gabinecie dentystycznym, wykorzystująca elementy biblioterapii.

Czy czytanie książek – kryminałów, romansów  i powieści obyczajowych – rzeczywiście redukuje stres? Według badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Sussex, ta prosta czynność zmniejsza go nawet o 68 proc. Pod tym względem książki są skuteczniejsze niż słuchanie muzyki, długi spacer czy kubek herbaty.

Wyniki tych badań postanowił wykorzystać jeden z warszawskich gabinetów stomatologicznych – Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent do walki z lękiem i stresem pacjentów u dentysty, czyli tzw. dentofobią. Zorganizował akcję „Książka z uśmiechem”, w ramach której pacjenci otrzymują przed lub po wizycie książki.

„Wartka fabuła odciąga uwagę od natłoku myśli pacjenta przed zabiegiem. Zajmujący jest także sam fakt, że dostaje się z jakiegoś powodu książkę u dentysty. Przez to zamieszenie myśli nie skupiają się tak bardzo na zbliżającym się zabiegu” – mówi lek. dent. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Jak tłumaczy, książka pomaga także w domu. Czytając ją na sofie, pacjent może zapomnieć o negatywnych emocjach, jakie towarzyszyły np. zabiegowi chirurgicznemu lub zakładaniu aparatu na zęby. „W efekcie dentystę bardziej kojarzymy z książkowym thrillerem, niż thrillerem w fotelu stomatologicznym” – mówi dentystka.

Okazuje się jednak, ze powód uruchomienia akcji „Książka z uśmiechem” był nie tylko psychologiczny. „Udowodniono, że czytając książki, a tym samym koncentrując się na słowach, zdaniach, opisywanej historii czy nowym  i ciekawym przedmiocie w ręce, nasze mięśnie stają się mniej napięte. Obniża się także tętno, a serce pracuje wolniej i bardziej regularnie. W efekcie stajemy się spokojniejsi” – podkreśla Monika Stachowicz.

W ręce pacjentów gabinetu trafiają m.in. książki Harlana Cobena, Olgi Tokarczuk czy retro kryminały Maryli Szymiczkowej, czyli pisarskiego duetu Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. W każdej z nich mogą znaleźć rekomendację psychologa lub specjalny list napisany przez autora.

„Każdy z elementów tej akcji ma za zadanie rozproszyć uwagę pacjenta. Odwrócić jego myśli i skierować na inny tor. Przy pierwszej wizycie skupiamy się na książce, na kolejnej o niej rozmawiamy. To tworzy neutralną więź pomiędzy lekarzem i pacjentem, rozładowuje także napięcie” – przekonuje dentystka.

Akcja „Książka z uśmiechem” ma również dodatkowy walor – promuje czytelnictwo. „Wybraliśmy książki najciekawszych polskich i zagranicznych autorów, które też sami lubimy. Tytuły będą się zmieniać” – deklaruje Monika Stachowicz.

Nieprzypadkowo akcja rozpoczęła się w sezonie wakacyjnym. Lekarze mają bowiem nadzieję, że pacjenci otrzymane książki zabiorą ze sobą na urlop.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may also like

Bezpłatne badania i porady w 6 miastach Polski. Rusza akcja „Adamed dla Rodziny”

21 sierpnia w Pabianicach, tydzień później w Kołobrzegu,