Rzecznik praw pacjenta czytał chorym dzieciom

Rzecznik praw pacjenta czytał chorym dzieciom

Fot. materiały prasowe

Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta, był gościem specjalnym podczas uroczystego otwarcia 643. Zaczytanej Biblioteki w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. Przeczytał małym pacjentom książkę autorstwa Elizy Piotrowskiej „Tupcio Chrupcio. Umiem się dzielić”.

„Wszyscy wiemy, jak ważne w procesie leczenia jest odpowiednie nastawienie małego pacjenta. Bajka może pełnić rolę lekarstwa i odgrywa niezwykle istotną rolę w terapii. Odpowiednio dobrane lektury dla chorych dzieci mogą wspierać proces leczenia. Dają chwile zapomnienia, odprężają, uczą, jak zachowywać się w różnych sytuacjach, pomagają przezwyciężać własne słabości oraz obniżyć stres i niepokój. Dzięki literaturze młody człowiek znajduje przykłady i wzorce, w jaki sposób komunikować własne emocje i rozwiązywać problemy” – powiedział Bartłomiej Chmielowiec.

W trakcie spotkania rzecznik praw pacjenta przeczytał dzieciom jedną z książek z popularnej serii „Tupcio Chrupcio”. Za każdą z tych bajek stoi rozwiązanie problemu, które mysia rodzina podpowiada zarówno rodzicom, jak i małym czytelnikom. Bartłomiej Chmielowiec wziął również udział w warsztatach bajkoterapii.

Zaczytane Biblioteki to szczególne miejsca, które powstają w szpitalach w całej Polsce. Każde z nich to furtka do świata bajek i wyobraźni dla małych pacjentów. Dzieci podczas pobytu w szpitalu potrzebują chwili, by oderwać się od trudnej rzeczywistości jeszcze bardziej niż dorośli. Wyjątkowo cechą Zaczytanych Bibliotek jest również to, że mali pacjenci mogą zabierać książki do domu.

Organizatorem spotkania w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego była Fundacja Zaczytani.org, która od 2013 roku promuje czytelnictwo i edukację społeczną poprzez prowadzenie Wielkiej Zbiórki Książek i otwieranie bibliotek na oddziałach szpitalnych.

Od dwóch lat wolontariusze Fundacji pojawiają się w szpitalach, czytają dzieciom książki i prowadzą warsztaty bajkoterapii. Aby podziękować mieszkańcom, którzy przekazują swoje książki w czasie Wielkiej Zbiórki Książek, Fundacja Zaczytani.org ustawia miejskie meble – ławki w kształcie otwartych książek. Każda ławka jest niepowtarzalna, zaprojektowana przez artystę. Część ławek ma swoich ambasadorów – są nimi znani aktorzy, ludzie kultury i sztuki.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may also like

Rocznie każdy z nas wyrzuca do kosza 235 kg jedzenia. Co robić, żeby jej nie marnować?

Ekolodzy i etycy biją na alarm: każdego roku