Ruszają warsztaty z psychoonkologiem dla kobiet z rakiem piersi. Za darmo, w 5 miastach

Ruszają warsztaty z psychoonkologiem dla kobiet z rakiem piersi. Za darmo, w 5 miastach

W ramach 7. edycji kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”, organizowanej przez Fundację OnkoCafe-Razem Lepiej, zaplanowano m.in. warsztaty z psychoonkologiem dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi.

Spotkania zostaną zorganizowane pod hasłem „Zaawansowany rak piersi – pytam, wiem, leczę się” w 5 miastach w Polsce:

  • 29 września o godz. 14:30 w Kielcach, w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego (Sala Portretowa) przy ul. Księdza Piotra Ściegiennego 2;
  • 4 października o godz. 15:30 w Poznaniu, w siedzibie Poznańskiego Towarzystwa Amazonki przy ul. Piastowskiej 38;
  • 11 października o godz. 16:30 w Olsztynie, w Poliklinice MSWiA (2 piętro) przy al. Wojska Polskiego 37;
  • 18 października o godz. 14:00 w Lublinie, w Wydziale Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2 (2 piętro, sala nr 252);
  • 20 października o godz. 14 w Łodzi, w Hotelu Mazowieckim przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 53/57.

Warsztaty przeznaczone są zarówno dla kobiet, które dopiero usłyszały diagnozę zaawansowanego raka piersi lub są w trakcie jego leczenia, jak również dla osób je wspierających – partnerów, członków rodziny czy przyjaciół. Udział w spotkaniu należy potwierdzić telefonicznie, pod numerem sekretariatu Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej: +48 537 888 789. 

Podczas warsztatów pacjentki oraz osoby im towarzyszące dowiedzą się o poszczególnych etapach diagnostyki i leczenia zaawansowanego raka piersi, a także o praktycznych aspektach procesu terapii w danym stadium. Zostaną im przedstawione praktyczne wskazówki, jak oswajać silne emocje towarzyszące chorobie. Jak podkreślają zgodnie eksperci, wiedza w przypadku tej choroby jest wielkim sprzymierzeńcem pacjentki, ponieważ przywraca jej poczucie kontroli i wpływu na własne życie, poprawia samopoczucie, a co najważniejsze, daje możliwość aktywnego uczestnictwa w procesie leczenia.

– Kobiety dotknięte zaawansowanym rakiem piersi to szczególna grupa pacjentek, dla których diagnoza jest często początkiem wielu osobistych, społecznych i ekonomicznych problemów wpływających na dotychczasowe życie. Chore w obliczu diagnozy i procesu leczenia zmagają się z wieloma, dotychczas nieznanymi, emocjami i zadają sobie pytania, na które nie mogą znaleźć odpowiedzi. Często po diagnozie i potem w trakcie leczenia czują się osamotnione i pozostawione same sobie. Dlatego podczas warsztatów chcemy pacjentki uzbroić w wiedzę i wsparcie, które ma się przełożyć na lepszej jakości życie z rakiem piersi na co dzień – mówi Adrianna Sobol, psychoonkolog.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet[1]. W Polsce odpowiada za 1/5 przypadków nowotworów u kobiet i jest przyczyną 1/8 zgonów spowodowanych chorobami onkologicznymi[2].

BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa.

W celu zachęcenia kobiet do wykonywania regularnych badań oraz edukacji na temat profilaktyki raka piersi i choroby na każdym jej etapie, także, gdy przybierze postać zaawansowaną, Fundacja OnkoCafe -Razem Lepiej zainicjowała ogólnopolską kampanię „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”. Co roku organizatorzy akcji nakłaniają także mężczyzn do większego zaangażowania w kwestie zdrowotne ważnych w ich życiu kobiet – mam, sióstr, partnerek, czy córek.

– Myślą przewodnią VII edycji kampanii jest zmiana – zarówno ta zachodząca w życiu pacjentki,
w momencie diagnozy choroby i podjęcia leczenia, ale także zmiana rozumiana w znacznie szerszym kontekście, która nastąpiła w ostatnim czasie – postrzegania chorób nowotworowych przez społeczeństwo, postawy pacjentek, organizacji opieki onkologicznej czy w końcu dostępu do leczenia. Zmiana jest kwintesencją życia, czasami wypatrujemy jej z entuzjazmem, niekiedy długo się przed nią wzbraniamy, obawiając się nieznanego. Bywa również, że zmiana dosięga nas nagle i niespodziewanie, odbierając nam bezpieczną, przewidywalną codzienność, w której byliśmy doskonale zadomowieni. Tak niejednokrotnie się dzieje wraz z diagnozą onkologiczną – mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

Coraz więcej nowoczesnych leków

Zmiana zaszła również w postawie samych pacjentek – częściej zdobywają one wiedzę z zakresu specyfiki podtypu biologicznego nowotworu, na który chorują, aktywnie szukają informacji na temat opcji terapeutycznych, badań klinicznych czy też możliwości wykonania badań diagnostycznych. Kilka ostatnich lat to też rozwój medycyny, który przyniósł wiele nowoczesnych terapii, pozwalających na dobranie indywidualnego sposobu leczenia.

Jeszcze do niedawna kobiety ze zdiagnozowanym zaawansowanym rakiem piersi miały niewielki wybór ścieżek leczenia, ograniczający się do chemioterapii czy radioterapii. Dzisiaj, w związku z postępem medycyny, rozwojem diagnostyki i dostępem do innowacyjnego leczenia, wiemy, że istnieje zarówno wiele podtypów zaawansowanego raka piersi, jak również mutacji wpływających na rokowania, a dostępne opcje terapii są bardzo zróżnicowane. Wybór ścieżki leczenia zaawansowanego raka piersi odbywa się w sposób spersonalizowany, z uwzględnieniem cech biologicznych nowotworu, wyników dotychczasowego leczenia, nasilenia objawów choroby, ogólnego stanu zdrowia i przede wszystkim z uwzględnieniem preferencji pacjentki.

Leczenie może obejmować wiele linii, a lekarz w zależności od odpowiedzi na stosowaną dotychczas terapię, decyduje o dalszym postępowaniu. Nowoczesne terapie obejmują m.in. hormonoterapię stosowaną w skojarzeniu z lekami celowanymi (inhibitorami CDK 4/6 w przypadku HR+ HER2-ujemnego zaawansowanego raka piersi lub anty-HER2 w przypadku HR+ HER2-dodatniego zaawansowanego raka piersi) czy immunoterapię. Chemioterapia powinna być zarezerwowana i stosowana u chorych z masywnym rozsiewem choroby zagrażającym życiu pacjentki i nasilonymi objawami.

Więcej informacji na temat kampanii BreastFit na stronie breastfit.onkocafe.pl.


[1] Krajowy Rejestr Nowotworów, http://onkologia.org.pl/rak-piersi-kobiet/ [data dostępu: 12.07.2022]

[2] J. Jassem, M. Krzakowski (red.), Rak piersi. Praktyczny przewodnik dla lekarzy, Via Medica, Gdańsk 2019, s. 1.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Żel z sokiem z aloesu — wielofunkcyjny kosmetyk nie tylko na lato

Intensywnie nawilża, odżywia, koi, regeneruje i chroni przed fotostarzeniem. Można go stosować na włosy, twarz i ciało. Tak wszechstronne działanie zawdzięcza składowi, w którym 90 proc. stanowi sok z aloesu.