Szczepienie na rotawirusy będzie bezpłatne dla wszystkich dzieci

Szczepienie na rotawirusy będzie bezpłatne dla wszystkich dzieci

“Jesteśmy o krok od decyzji, na którą od dawna czekają rodzice i pediatrzy. Projekt rozporządzenia rozszerzającego Narodowy Program Szczepień Ochronnych o szczepienie przeciwko rotawirusom trafił już do konsultacji społecznych” – informuje Fundacja Koalicja dla wcześniaka.

Wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia 2021 r. dzieci od 6. do 24. tygodnia życia zostaną objęte obowiązkowym, bezpłatnym szczepieniem przeciwko zakażeniom wywołanym przez rotawirusy.

– Bardzo się cieszę, że Ministerstwo Zdrowia podjęło taką decyzję i bardzo za nią dziękuję. Jako neonatolog kilkukrotnie zwracałam się do Ministra Zdrowia z prośbą o objęcie szczepieniem przeciwko rotawirusom całej populacji dzieci. Polskie Towarzystwo Neonatologiczne, którego przez wiele lat byłam prezesem, wprowadziło zalecenia dotyczące szczepienia wcześniaków przeciwko rotawirusom, bo to szczególna grupa dzieci, ale całe środowisko medyczne zdaje sobie sprawę z tego, że tylko szczepienie całej populacji jest w stanie właściwie zabezpieczyć dzieci i wpłynąć na obniżenie liczby hospitalizacji – mówi prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka.

Z korzyścią dla dzieci i budżetu państwa

Jak podkreślają eksperci, koszty hospitalizacji dzieci z powodu zakażeń wywoływanych przez rotawirusy są ogromne – rocznie wynoszą nawet 120 mln zł. Po wprowadzeniu populacyjnych szczepień ochronnych mogą się zmniejszyć o ok. 60 mln już w pierwszym roku funkcjonowania rozszerzonego Programu Szczepień Ochronnych.

– Szczepienie przeciwko rotawirusom w skuteczny i bezpieczny sposób zapobiega zakażeniom, które często kończą się pobytem dziecka w szpitalu. Doświadczenia innych krajów pokazują, że liczba hospitalizacji może zmniejszyć się nawet o 94 proc. Dodatkowo objęcie szczepieniem całej populacji dzieci wpłynie na zmniejszenie zakażeń również w innych grupach osób, nawet tych nieszczepionych – tłumaczy prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.

Bardzo dobra decyzja w czasie pandemii COVID-19

Dla dr. hab. Ernesta Kuchara, wakcynologa i pediatry, przewodniczącego Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Wakcynologii rozszerzenie Programu Szczepień Ochronnych o szczepienie przeciwko rotawirusom to bardzo potrzebna decyzja, szczególnie teraz, w dobie COVID-19.

– To bardzo ważne, aby zminimalizować ryzyko pobytu dziecka w szpitalu, szczególnie w okresie, gdy spodziewamy się jesienno-zimowego wzrostu zachorowań na zakażenia układu oddechowego. Ogromnie cieszę się, że nasz głos został wysłuchany i Program Szczepień Ochronnych zostanie rozszerzony o szczepienie przeciwko rotawirusom – mówi dr hab. Ernest Kuchar.

Za obowiązkowym, bezpłatnym szczepieniem dzieci przeciwko rotawirusom od wielu lat opowiadali się lekarze (pediatrzy, neonatolodzy i wakcynolodzy) oraz rodzice małych dzieci. Zalecenie rozszerzenia Programu Szczepień Ochronnych znalazło się także w rekomendacjach Rady Sanitarno-Epidemiologicznej przy Głównym Inspektorze Sanitarnym oraz Zespołu ds. Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia.

Źródło: Koalicja dla wcześniaka

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Poznaj nowość Vichy: krem Liftactiv B3 na noc

Noc, choć często nie docenia się jej roli w codziennej pielęgnacji, jest momentem, gdy nasza skóra odzyskuje blask i witalność. Naukowcy zajmujący się chronobiologią — nauką o rytmach dobowych, w jakich funkcjonuje człowiek, dowodzą, że to właśnie po zmierzchu skóra jest najbardziej aktywna i uruchamia szereg procesów służących jej odnowie i regeneracji.