Sanofi wie, jak wesprzeć dzieci chore na cukrzycę w szkole

Sanofi wie, jak wesprzeć dzieci chore na cukrzycę w szkole

Projekt na rzecz dzieci z cukrzycą „Kids and Diabetes in Schools” (KiDS) firmy Sanofi  został wyróżniony nagrodą Health Collaboration Award w konkursie Europejską Federację Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA). Został uznany za najbardziej innowacyjny program w kategorii zapobiegania i budowania świadomości.

Konkurs Health Collaboration Awards jest organizowany od 2016 roku. Jego celem jest wyszukiwanie i promowanie najbardziej wartościowych oraz praktycznych działań na rzecz pacjentów i systemów ochrony zdrowia, obejmujących współpracę wielu interesariuszy na szczeblu lokalnym, krajowym oraz na poziomie Unii Europejskiej. W tegorocznej edycji, na którą wpłynęło 80 zgłoszeń, główną nagrodę przyznano polskiej filii Sanofi.

Bezpieczne i przyjazne środowisko dla chorych

KiDS to międzynarodowy program edukacyjny opracowany przez Sanofi i jej partnerów we współpracy z Międzynarodową Federacją Diabetologiczną (International Diabetes Federation, IDF). Jego celem jest stworzenie w szkołach środowiska, które jest bezpieczne i wspiera dzieci chore na cukrzycę, a także zachęca do wyrabiania zdrowych nawyków już od wczesnych lat.

Program był prowadzony z takim założeniem od 2016 roku na Podkarpaciu we współpracy m.in. z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków, Uniwersytetem Rzeszowskim, Urzędem Miasta w Rzeszowie oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej. Objął swoim zasięgiem 15 szkół podstawowych w Rzeszowie -1370 dzieci i ich rodziców, 40 nauczycieli oraz 250 studentów Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Jury konkursu zwróciło uwagę przede wszystkim na ogromną wartość społeczną nagrodzonego projektu, jego skalę i wymierne korzyści dla lokalnej społeczności, w szczególności w tak wrażliwym obszarze, jakim jest zdrowie dzieci, a tym bardziej dzieci chorujących na cukrzycę.

Nagroda w całości dla Uniwersytetu Rzeszowskiego

„Profilaktyka i leczenie chorób to nieustające wyzwania dla sektora ochrony zdrowia w Polsce. Branża farmaceutyczna regularnie wspiera podnoszenie standardów leczenia i opieki, między innymi poprzez działalność edukacyjną. Poprawa jakości życia społeczności, pośród których funkcjonujemy na co dzień, wpisuje się w strategię społecznej odpowiedzialności Sanofi w Polsce. Jesteśmy bardzo dumni z otrzymanego wyróżnienia. Nagroda utwierdza nas w przekonaniu, że jako globalny lider sektora farmaceutycznego i jeden z kluczowych inwestorów w Polsce mamy możliwość dokonywania realnych zmian w życiu Polaków, tych dużych, i tych małych” – mówi Magdalena Kruszewska, prezes zarządu Sanofi w Polsce.

Laureaci konkursu mają możliwość przeznaczenia grantów pieniężnych na cel społeczny lub dobroczynny. Spółka Sanofi zdecydowała się przekazać nagrodę w wysokości 5 tysięcy euro na rzecz Uniwersytetu Rzeszowskiego.

„W świetle dotychczasowej owocnej współpracy z Sanofi, udział w programie KiDS był dla nas naturalną kontynuacją wspólnej drogi. Powierzenie studentom medycyny z naszego uniwersytetu misji edukowania uczniów, wśród których są dzieci chore na cukrzycę typu 1 (tak aby zapobiec ich stygmatyzowaniu i promować zdrowy styl życia), pozwoliło nie tylko zwiększyć świadomość w szkołach, ale było również wartością dodaną w edukacji samych studentów, motywując ich i wzbudzając w nich społeczną odpowiedzialność. Jesteśmy dumni, że mogliśmy wziąć udział w programie KiDS i cieszymy się, że studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego tak chętnie zaangażowali się w tę ważną inicjatywę. Jesteśmy również niezwykle wdzięczni za przekazanie pełnej kwoty nagrody na rzecz Uniwersytetu Rzeszowskiego. Środki te wykorzystamy na sfinansowanie kolejnych projektów prozdrowotnych na Podkarpaciu” – mówi prof. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Tajemnica sukcesu projektu leży we współpracy

Prof. Nam Cho, prezes International Diabetes Federation, przypomina, że na świecie żyje ponad 1,1 miliona dzieci i dorosłych z cukrzycą typu 1. „Szkoły powinny dołożyć wszelkich starań, by stwarzać tym dzieciom bezpieczną i przyjazną atmosferę. Projekt KiDS jest zorientowany na znaczenie edukacji w obszarze cukrzycy już od najwcześniejszych lat. Ma on na celu edukowanie pracowników szkół, rodziców i dzieci na temat cukrzycy typu 1 i podnoszenie wśród nich świadomości konieczności zapobiegania cukrzycy typu 2” – mówi.

Dodaje, że kluczem do sukcesu tego projektu była współpraca – połączenie sił międzynarodowych organizacji non-profit, partnerów z branży, lokalnych stowarzyszeń diabetologicznych i instytucji edukacyjnych. „Otrzymanie od EFPIA nagrody w kategorii zapobiegania i budowania świadomości jest wyróżnieniem, które potwierdza sukces wspólnych starań. Apelujemy do organów rządowych odpowiedzialnych za promocję i edukację w obszarze ochrony zdrowia o wprowadzenie do szkolnych programów materiału, który powstał w toku prac projektowych. Wdrażanie zdrowych nawyków na wczesnym etapie jest kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia dzieci i sprzyja prowadzeniu zdrowego stylu życia w dorosłości” – tłumaczy prof. Nam Cho.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?