Refundacja leków: dobre wieści dla chorych na raka płuca

Refundacja leków: dobre wieści dla chorych na raka płuca

Fot. Freeimages.com

Już za kilka dni, 1 maja 2018 r., wejdzie w życie zaktualizowana lista leków refundowanych. Będą z niej zadowoleni przede wszystkim pacjenci dotknięci niedrobnokomórkowym rakiem płuca.

Do programu leczenia tego schorzenia Ministerstwo Zdrowia dopisało dwa nierefundowane do tej pory leki immunologiczne – niwolumab (nazwa handlowa Opdivo) i pembrolizumab (Keytruda).  Niwolumab będzie dostępny w drugiej linii leczenia, natomiast pembrolizumab w pierwszej linii leczenia.

Nowe obwieszczenie refundacyjne wprowadza również nowoczesne technologie lekowe do istniejącego programu leczenia raka nerki, do którego dodano dwie substancje czynne – niwolumab i kabozantynib (nazwa handlowa Cabometyx). “Rozszerzenie programu lekowego pozwoli na wydłużenie czasu przeżycia wolnego od progresji choroby oraz zmniejszenie ryzyka zgonu pacjentów” – poinformował resort zdrowia.

Niwolumab został także objęty refundacją w ramach programu leczenia opornej i nawrotowej postaci klasycznego chłoniaka Hodgkina.

Powody do zadowolenia mogą mieć również chorzy na wrzodziejące zapalenie jelita grubego – w ramach programu lekowego będą mieli dostęp do wedolizumabu (nazwa handlowa Entyvio) oraz chorzy na akromegalię, którym stworzono szansę na leczenie w ramach programu lekowego “Leczenie akromegalii pasyreotydem”.

W nowym obwieszczeniu pojawiły się również kolejne leki dla seniorów. Od 1 maja 2018 r. pacjenci, którzy ukończyli 75 lat, zyskają dostęp do wielu leków w ramach „Listy S”, w tym m.in. heparyn drobnocząsteczkowych oraz leków stosowanych w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Ponadto, rozszerzono dostęp do skutecznych i bezpiecznych terapii w leczeniu choroby Parkinsona. “Refundacją w ramach programu leczenia zaburzeń motorycznych w przebiegu zaawansowanej choroby Parkinsona została objęta substancja czynna apomorphini hydrochloridum hemihydricum” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Więcej na stronie https://www.gov.pl/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-26-kwietnia-2018-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-maja-2018

 

CZYTAJ TEŻ:

Aplikacja dla chorych na raka płuca

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?