Ranking sieci salonów optycznych

Ranking sieci salonów optycznych

Fot. pixabay.com

Każdy z nas wolałby mieć zdrowe oczy, jednak niektórzy z powodu wady wzroku muszą nosić okulary lub szkła kontaktowe. Polski Instytut Badań Jakości wraz z portalem Onet.pl postanowił przyjrzeć się działalności sieciowych salonów optycznych i sprawdzić, które z nich najlepiej spełniają oczekiwania klientów.

O ocenę salonów poproszono klientów, którzy w wielu wypadkach mają ogromne doświadczenie w składaniu wizyt w salonach różnych marek i na tej podstawie mogą udzielić bardzo szczegółowych informacji o prawie każdym aspekcie funkcjonowania salonu optycznego. Oceniając salony, brali pod uwagę:

 • Obsługę klienta, która ma być nie tylko przyjazna – jak w każdym innym sklepie – ale również merytoryczna. Dobór szkieł czy też soczewek kontaktowych wymaga posiadania odpowiednich kompetencji nawet wówczas, gdy klient przychodzi już z receptą od lekarza okulisty.
 • Szeroki wybór nie tylko rodzajów szkieł czy soczewek, ale również oprawek. Te ostatnie zaś powinny być wygodne, ale jednocześnie modne i trafiające w gust klienta.
 • Odpowiedni poziom cen, który będzie korespondował z szerokością asortymentu i będzie adekwatny do ogólnej oceny jakości danej marki salonów.

Łącznie zebrano oceny od 1023 respondentów, którzy za pomocą elektronicznej ankiety ocenili osiem największych sieci salonów optycznych działających w Polsce:

 • Doktor Marchewka;
 • Inter Optyk;
 • Loox Galeria Optyki;
 • Lynx Optique;
 • Okularium;
 • Paris Optique;
 • Twoje Soczewki;
 • Vision Express.

Obsługa klienta

Przy obsłudze klienta główny nacisk został położony na ocenę zaangażowania pracowników salonu w dobór odpowiednich okularów oraz ich kompetencje. Ważne było również to, czy klient miał możliwość przymierzenia szeregu różnych oprawek oraz czas realizacji złożonego zamówienia. Osoby kupujące soczewki kontaktowe oceniały również, czy dostępne były bezpłatne próbki soczewek.

Biorąc te wszystkie aspekty pod uwagę, klienci najwyżej ocenili obsługę świadczoną przez sieć Vision Express. Na II miejscu uplasowały się salony Doktor Marchewka, a pierwszą trójkę zamknęły salony Lynx Optique.

Ceny

W opinii respondentów ceny w poszczególnych salonach znacznie się różnią. W tej kategorii na pierwszym miejscu uplasowała się sieć Doktor Marchewka, za nią uplasowały się kolejno Okularium oraz Paris Optique.

Jakość w odpowiedniej cenie

W tej kategorii pierwsze miejsce zajęły salony Doktor Marchewka, a drugie i trzecie przypadło sieciom salonów Okularium i Vision Express.

Najlepszy salon optyczny

Biorąc pod uwagę wszystkie kryteria, klienci za najlepszy salon uznali sieć Doktor Marchewka. Salony tej marki cechują się dobrą obsługą klienta (II miejsce w badaniu) oraz najbardziej akceptowalnym poziomem cen (I miejsce w badaniu) i najbardziej atrakcyjnymi promocjami. Salony tej sieci były również najchętniej rekomendowanymi.

Drugie miejsce przypadło sieci Vision Express. Salony tej marki mają najlepszą obsługę klienta, utrzymując przeciętny poziom cen. Cechują się również, zdaniem klientów, najszerszą gamą produktów.

Trzecie miejsce zajęła sieć salonów Okularium. Klienci docenili w niej przede wszystkim możliwość przymierzenia różnych rodzajów oprawek do okularów oraz rozsądny czas oczekiwania na zamówienie. Także poziom oferowanych cen oraz oferty promocyjne spotkały się z przychylną opinią badanych.

1 Comment

 1. VISION EXPRESS

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Do grona ambasadorek #lubiesiebie dołączyło pięć aktorek

Katarzyna Herman, Jowita Budnik, Joanna Liszowska, Aleksandra Hamkało