Metformina lekiem na cukrzycę i na serce?

Metformina lekiem na cukrzycę i na serce?

Fot. Pixabay.com

Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie otrzymał dotację Agencji Badań Medycznych na realizację niekomercyjnego badania klinicznego wykorzystującego znany lek przeciwcukrzycowy – metforminę, jako uzupełnienie standardowego leczenia po zawale.

Choroba niedokrwienna serca oraz związane z nią powikłania to nadal jedna z głównych przyczyn hospitalizacji i śmierci w krajach rozwiniętych. Leczeniem z wyboru zawału serca jest plastyka naczyń wieńcowych (angioplastyka), polegająca na udrożnieniu zwężonej tętnicy, tzw. balonikowaniu, które przywraca napływ krwi do mięśnia serca.

Choroba wieńcowa jest chorobą przewlekłą. Jej odwrócenie, podobnie jak osiągnięcie trwałej remisji, jest na obecnym etapie rozwoju medycyny nieosiągalne. W związku z tym poszukuje się możliwości jak najdłuższego zachowania drożności zarówno naprawionych naczyń, jak i tych, które nie wymagały dotąd interwencji.

Głównym celem badania realizowanego przez Wojskowy Instytut Medyczny jest ocena, na ile lek przeciwcukrzycowy metformina dodany do standardowego leczenia stosowanego u pacjentów w przebiegu zawału serca zmniejszy nawroty aktywnej choroby wieńcowej i interwencji z tego powodu.

Obecnie na świecie toczy się wiele badań mających na względzie poprawę rokowania u pacjentów po przebytym zawale serca. Próba wyjaśnienia, jaką rolę może pełnić w tym procesie metformina, wydaje się być ze wszech miar wskazana.

W badaniu udział weźmie około 2 tys. chorych z 14 ośrodków naczyniowych w Polsce. Są to:

  • Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie,
  • Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim
  • oraz 12 ośrodków grupy Scanmed.

Badanie realizowane jest przez Wojskowy Instytut Medyczny pod przewodnictwem kardiologa, prof. dr hab. n. med. Grzegorza Gieleraka, który jest głównym badaczem, kardiologa interwencyjnego dr. n. med. Piotra Kwiatkowskiego oraz diabetologa dr hab. Edyty Sutkowskiej z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.