Lubisz żółty ser? Sprawdź, który z nich jest najlepszy

Lubisz żółty ser? Sprawdź, który z nich jest najlepszy

Polski Instytut Badań Jakości we współpracy z miesięcznikiem “Dobre Rady” przeprowadził badanie żółtych serów paczkowanych. Który z nich zwyciężył?

Ponad 600 polskich konsumentów uczestniczących w badaniu poproszono o szczegółową opinię na temat różnych marek serów. Respondenci byli pytani, czy:

 • sery konkretnej marki mają długi termin przydatności do spożycia
 • nie wysychają zbyt szybko po otwarciu
 • powstają z wysokiej jakości produktów
 • nie zawierają chemicznych ulepszaczy
 • są smaczne
 • mają wygodne opakowania
 • mają przystępną cenę
 • dana marka oferuje sery dla osób preferujących zdrowy styl życia
 • dana marka oferuje szeroki wybór rodzajów serów żółtych
 • dana marka dba o potrzeby konsumentów
 • ponownie kupiliby ser danej marki.

Na każde pytanie odpowiadali, przyznając danej marce punktację od 1 do 10, gdzie 1 oznaczało: w ogóle się nie zgadzam, a 10: zgadzam się w zupełności.

Po podsumowaniu wszystkich punktów okazało się, że najczęściej kupowanymi w ciągu ostatniego roku były sery marek Mlekowita, Hochland i Światowid. Każdy z nich dobrze zna około 30 proc. ankietowanych, którzy wypowiedzieli się na ich temat. Inne sery spożywane przez testerów Polskiego Instytutu Badań Jakości to produkty sprzedawane pod markami: Sierpc, Serenada, Mlekpol, Włoszczowa, Auchan, Łowicz, Carrefour, Ryki, Bluedino czy Tesco.

Która marka okazała się najlepsza?

Spośród 13 marek, które zebrały wystarczającą ilość opinii do przeprowadzenia analizy, najlepszą okazał się Sierpc. Konsumenci szczególnie docenili tę markę za walory smakowe, wysoką jakość składników, długotrwałą świeżość oraz przystępną cenę. Najwięcej z nich zdeklarowało się do ponownego zakupu tych serów. Marka Sierpc zdobyła ogółem 8,6 na 10 możliwych punktów.

Kolejna wyróżniona marka to Ryki, która według badanych zwraca uwagę na potrzeby konsumentów i oferuje szeroki wybór rodzajów sera, m.in. dla osób preferujących zdrowy styl życia. Zdobyła ona w badaniu 8,4 punkty.

Trzeci miejsce na podium dobyła marka Hochland, osiągając ogółem 8,2 punkty.

Za przystępną cenę pochwalono dodatkowo sery marki Bluedino i Światowid. Najpraktyczniejsze opakowanie, oprócz trzech zwycięzców, posiadają także sery Włoszczowa, Światowid, Serenada, Bluedino oraz Mlekovita.  

Wyniki w poszczególnych kategoriach

Najlepsze w kategorii: Przystępna cena

 FirmaWynikInfo
1Bluedino8,43dobry
2Sierpc8,32dobry
3Światowid8,18dobry

Najlepsze w kategorii: Praktyczne opakowanie

 FirmaWynikInfo
1Sierpc8,76dobry
2Ryki8,71dobry
3Hochland8,44dobry

Najlepsze w kategorii: Wolne od chemicznych ulepszaczy

 FirmaWynikInfo
1Sierpc8,48dobry
2Włoszczowa8,13dobry
3Ryki7,94dobry

Wyniki zbiorcze

FirmaWynik
1. Sierpc8,6
2. Ryki8,4
3. Hochland8,2
4. Włoszczowa8,13
5. Serenada8,08
6. Światowid7,98
7. Mlekovita7,96
8. Łowicz7.94
9. Bluedino7,93
10. Mlekpol7,82
11. Tesco7,47
12. Carrefour7,33
13. Auchan7,10

Dlaczego warto sięgać po żółty ser?

Sery są ważnym źródłem wapnia (ok. 160-200 mg w plastrze), białka oraz witaminy B12. Ich wartość odżywcza wynosi 300-500 kcal/100 g. W Polsce są ważnym składnikiem śniadania. Z ponad 4 tysięcy gatunków serów na świecie w Polsce wytwarzanych było w ostatnich latach około 600.

Kilogram żółtego sera wytwarza się z 10-12 litrów mleka. W serze żółtym jest nawet dziesięć razy więcej wapnia niż w twarogu. Mimo ogromnego wyboru, Polacy najchętniej kupują cztery sery krowie: Gouda, Edamski, Podlaski, Salami. Można je kupić w różnych formach. Jedną z praktyczniejszych jest wersja paczkowana. Wybór w sklepach jest bardzo bogaty.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.