Jak ułatwić sobie porządki w domu?

Jak ułatwić sobie porządki w domu?

Słoneczne dni dostarczają dużo pozytywnej energii oraz motywacji, które warto wykorzystać do gruntownego sprzątania w domu. Od czego je zacząć?

1. Przygotuj plan działania

Porządki w domu należy zacząć od… planu działania. Zamiast kolejny raz tracić nerwy na nieskuteczną próbę sprzątnięcia całego domu jednego dnia, przygotuj sobie harmonogram na każdy dzień, spisz go i sukcesywnie odhaczaj po wykonaniu każdej czynności. I koniecznie przygotuj sobie niezbędne akcesoria oraz środki czystości. Część detergentów może podrażniać skórę dłoni, więc na wszelki wypadek użyj gumowych rękawic. Przydatne będą również ścierki, mop z wiaderkiem. Płyny czyszczące dostosuj do powierzchni – zasada uniwersalnego produktu na pewno się tu nie sprawdzi. Innego płynu użyjesz do drewna, a innego do powierzchni błyszczących. Istotny jest również odczyn pH środków czystości – zasadowy, obojętny lub kwaśny.

2. Sprawdź, jaki współczynnik pH mają środki czystości

Wybór detergentów to istotny element każdych porządków. Od dostosowania odpowiedniego produktu do powierzchni oraz rodzaju zabrudzeń zależy powodzenie sprzątania. O czym pamiętać podczas wyboru środków czystości?

Po pierwsze – kieruj się pH produktu, czyli tzw. ilościową skalą zasadowości oraz kwasowości. Na podstawie pH można określić, czy produkt jest kwaśny, zasadowy, czy obojętny. Środki dostosowuje się do rodzaju zabrudzeń. Środki czystości o zasadowym lub obojętnym współczynniku pH stosuje się do usuwania zabrudzeń organicznych (np. plamy po tłuszczach zwierzęcych lub roślinnych, pleśń, grzyb), natomiast kwaśny odczyn detergentów sprawdzi się do usuwania nieorganicznych zabrudzeń (kamień, rdza, zacieki wapienne).

Warto zapamiętać, że im wyższe pH, tym działanie żrące detergentów jest mocniejsze. Po użyciu środków zasadowych bądź kwaśnych zawsze należy przemyć powierzchnię substancją obojętną, aby nie została lepka lub matowa. W tym celu można użyć czystej wody. Wybierając produkty o odpowiednim pH. zawsze skutecznie doczyścisz powierzchnię.

3. Zacznij od mycia i odkurzania

W przygotowanym harmonogramie porządków powinny znaleźć się czynności wspólne dla całego domu. Należą do nich odkurzanie i czyszczenie podłóg oraz mycie wszystkich okien.

  • Zanim zabierzesz się do pracy, upewnij się, że akcesoria i preparaty, których chcesz użyć, nadają się do czyszczonych powierzchni.
  • Uważaj na delikatne podłogi, takie jak panele laminowane bądź drewniane. Podczas odkurzania do wrażliwych powierzchni podłogowych używaj miękkiej szczotki, która ich nie porysuje.
  • Podczas mycia podłóg drewnianych ogranicz użycie wody. Dzięki temu unikniesz pozostawiania smug.
  • Aby uniknąć uszkodzenia powierzchni, pamiętaj, aby dobrać odpowiednie środki kwasowe lub zasadowe. Do linoleum nie używaj produktów silnie zasadowych, które mogą je zniszczyć. Do płytek podłogowych oraz parkietu laminowanego używaj zawsze środków neutralnych lub lekko zasadowych. Powierzchnie woskowane, np. drewniane, umyj płynami o pH obojętnym. Natomiast podłogi marmurowe są wrażliwe na odczyn kwaśny, dlatego dobierz odpowiedni płyn zasadowy lub obojętny.
  • Pamiętaj, że mycia okien nie ogranicza się jedynie do czyszczenia szyb. Umyć należy również ramy oraz okiennice – najlepiej przy pomocy miękkiej gąbki, która ich nie porysuje. Ramy okien umyj produktami lekko zasadowymi. Do mycia szyb stosuj płyny na bazie alkoholu, które nie pozostawią zacieków.

4. Pora na porządki w kuchni

Gruntowne sprzątanie powierzchni kuchennych wymaga odpowiednich środków. Znaczna część zabrudzeń w kuchni należy do grupy zabrudzeń organicznych. Stosuj do nich detergenty o zasadowym pH, które z łatwością wyczyszczą kuchnie z tłustych i oleistych plam, z grzyba i pleśni oraz pozostałości po jedzeniu. Możesz ich użyć zarówno do glazury, jak i kuchenki czy kamiennego blatu. Drewniany blat umyj płynem o współczynniku obojętnym. Sprzęty kuchenne ze stali nierdzewnej, takie jak lodówka, zmywarka, piekarnik czy okap, umyj środkami o obojętnym pH, które ich nie zniszczą i doskonale nabłyszczą. Podobnie w przypadku armatury kuchennej – tu również stosujemy preparaty o pH obojętnym.

5. Co z tą łazienką?

Czyszczenie łazienki jest czasochłonne ze względu na wymagające powierzchnie i rodzaj zabrudzeń. Aby dokładnie umyć łazienkę, użyj detergentów o kwaśnym współczynniku pH. Stosując je, usuniesz kamień, rdzę i zacieki wapienne. Do zacieków po mydle oraz płynach do kąpieli możesz użyć płynu o odczynie kwaśnym, który bez problemu sobie z nimi poradzi. Armaturę łazienkową, podobnie jak kuchenną, wyczyść przy pomocy preparatów o pH obojętnym. Do umycia lustra zastosuj płyn na bazie alkoholu, który nie pozostawi zacieków.

6. Zostają jeszcze pokoje

Powierzchnie w pokojach są mniej wymagające od kuchennych i łazienkowych, ale sprzątając je, również należy pamiętać o kilku istotnych zasadach.

  • Do czyszczenia mebli skórzanych oraz tapicerek zawsze używaj produktów o pH obojętnym. Meble tapicerowane są wrażliwe na odczyny zasadowe i kwaśne, a zastosowanie ich mogłoby je poważnie zniszczyć.
  • Do dywanów oraz wykładzin używaj produktów o współczynniku pH neutralnym lub lekko zasadowym.
  • Telewizor, głośniki oraz inną elektronikę wyczyść przy pomocy przeznaczonych do nich preparatów i uważaj, aby nie zalać ich wodą.

1 Comment

  1. Moi pomocnicy, Roomba i Braava ułatwiają mi porządki, bo zajmują się odkurzaniem i mopowaniem. Mam też zmywarkę, pralko- suszarkę i automatyczne zraszacze w ogrodzie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarek

Dziś przedstawiamy wam 5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarkami, które z pewnością zadowolą każdego smakosza.