Pielęgnacja okolic intymnych. O czym trzeba pamiętać?

Pielęgnacja okolic intymnych. O czym trzeba pamiętać?

Okolice intymne wymagają bardzo delikatnej i przemyślanej pielęgnacji. Jakich kosmetyków używać, aby nie zaburzyć ich naturalnego pH?

Naturalne pH pochwy wynosi ok. 5,5. O kwaśne środowisko dba jej specyficzna mikroflora będąca siedliskiem pałeczek kwasu mlekowego LAB (Lactic Acid Bacteria) zwanych „stróżami zdrowotności pochwy”. Czynniki te utrzymują kwaśny odczyn środowiska i stanowią barierę ochronną przed szkodliwymi mikrobami, w tym m.in. groźnym grzybem Candida albicans.

Czytaj też: Infekcje intymne: jak odróżnić grzybiczą od bakteryjnej?

Gdy równowaga mikroflory, czyli stosunek pałeczek kwasu mlekowego do chorobotwórczych mikroorganizmów, zostaje zachwiana, wzrasta ryzyko podrażnień i zakażeń, co może prowadzić do uciążliwych dolegliwości, takich jak swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, podrażnienia czy nawet przewlekłe stany zapalne. Dlatego do pielęgnacji miejsc intymnych nie należy używać zwykłych mydeł, lecz specjalistycznych kosmetyków oraz dbać o codzienną higienę.

Prawidłowa higiena miejsc intymnych

Miejsca intymne należy myć codziennie. Do tego celu nie używaj gąbek, gdyż stanowią one idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Ogranicz również kąpiele w wannie. Podrażnienia mogą również powodować zapachowe wkładki (jeżeli używasz tego typu produktów, stosuj te wykonane z „oddychającego materiału”). Codziennie również należy wkładać czystą bieliznę.

Częstą przyczyną powstawania infekcji jest noszenie zbyt obcisłej bielizny i spodni. Na równowagę mikroflory negatywnie wpływają także kuracje antybiotykowe oraz antykoncepcja. Kolejne czynniki to zaburzenia hormonalne związane z okresem ciąży bądź menopauzy, alergie czy cukrzyca. Przede wszystkim jednak należy zadbać o prawidłową higienę codzienną.

Czytaj też: 3 zasady prawidłowej higieny intymnej na wakacjach (PORADY)

Kosmetyki polecane do pielęgnacji miejsc intymnych

Preparaty do mycia i pielęgnacji miejsc intymnych powinny być delikatne, a zarazem skuteczne. My polecamy Naturalny żel do higieny intymnej z biofermentem 10% do codziennej pielęgnacji marki Shelee — kosmetyk, który wspomaga regenerację mikrobiomu skóry i proces przywracania fizjologicznego pH. Nie zawiera barwników i kompozycji zapachowej. Przeznaczony jest do codziennego użytku, jest bardzo wydajny. Co ważne, ma fizjologiczne pH, dokładnie oczyszcza i odświeża okolice intymne i został przebadany dermatologicznie i ginekologicznie.

Żel zawiera unikatowy kompleks biofermentu z mniszka lekarskiego, chmielu zwyczajnego, pluskwicy groniastej, niepokalanka mnisiego, szałwii lekarskiej, koniczyny łąkowej, malwy czarnej oraz lucerny siewnej. Dostępny jest także w dwóch wersjach specjalistycznych:

  • żel nawilżający — dla pań mających problem z suchością pochwy;
  • żel przyspieszający procesy regeneracyjne, polecany w trakcie i po antybiotykoterapii.

3 Comments

  1. Po antybiotykoterapii bywa różnie, dlatego żel do higieny intymnej z dobrym składem to podstawa.

  2. nawracające infekcje nauczyły mnie starannie wybierać kosmetyki do higieny intymnej, zakup żelu firmy Shelee okazał się strzałem w dziesiątkę ♥ regeneracja i długotrwałe nawilżenie, zero jakiegokolwiek dyskomfortu !

  3. Kupiłam wersję podróżną tego żelu, bo lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie ma nic gorszego niż infekcja na urlopie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Ceramedica Pep-3 – synergiczne działanie ceramidów i peptydów

Marka Perfecta wprowadziła na rynek nową linię kosmetyków Ceramedica Pep-3 z ceramidami i peptydami, które błyskawicznie spłycają zmarszczki, ujędrniają skórę i przyspieszają syntezę kolagenu.