Infekcje intymne: jak odróżnić grzybiczą od bakteryjnej?

Infekcje intymne: jak odróżnić grzybiczą od bakteryjnej?

Wysoka temperatura, wilgoć, bielizna nieprzepuszczająca powietrza, korzystanie z publicznych toalet – to wszystko zwiększa ryzyko pojawienia się infekcji intymnych. Czy można im zapobiec?

W kobiecej pochwie żyje na ogół kilkaset mikroorganizmów, jednak jedynie niewielka ich część może wywołać infekcję. W prawidłowo funkcjonującej florze bakteryjnej pochwy dominują pałeczki kwasu mlekowego, który nadaje jej środowisku wewnętrznemu kwaśny odczyn. Kiedy pH pochwy się podwyższa, wówczas drobnoustroje, takie jak rzęsistki, drożdżaki czy pałeczki E. coli namnażają się i wywołują infekcje intymne.

Grzybicza czy bakteryjna – czym różnią się od siebie infekcje intymne?

W stwierdzeniu, czy mamy do czynienia z grzybiczym, czy też bakteryjnym zakażeniem pochwy, pomocny jest wymaz, który wyraźnie wskaże przyczynę infekcji. Pobiera go lekarz podczas badania ginekologicznego.

  • Grzybica pochwy – nazywana jest często drożdżycą lub kandydozą, ponieważ w większości  przypadków wywołuje ją grzyb z rodzaju Candida albicans. Do zakażenia dochodzi często w wyniku kontaktów seksualnych, ale także na basenie, w saunie czy publicznej toalecie. Na rozwój infekcji ma również wpływ nieprawidłowa dieta, na skutek której wzrasta poziom cukru we krwi, który stanowi doskonałe środowisko do rozwoju grzybów.
  • Bakteryjne zakażenie pochwy – występuje wówczas, gdy chorobotwórcze bakterie namnażają się, zwiększając niemal tysiąckrotnie swoją liczebność. Należy pamiętać, że rozwojowi tego typu infekcji może sprzyjać nie tylko brak higieny intymnej, ale i nadmierne dbanie o nią, przejawiające się w stosowaniu zbyt dużej ilości silnych detergentów, jak mydło czy zwykły żel pod prysznic. Inną przyczyną zakażenia bakteryjnego pochwy mogą być zaburzenia hormonalne.

Choć objawy infekcji intymnych mogą wydawać się podobne, to jednak różnią się w zależności od tego, czy są spowodowane przez bakterie czy grzyby. To niezwykle ważne, by odpowiednio zdiagnozować przyczynę zakażenia, ponieważ przy każdej z tych infekcji leczenie przebiega inaczej. Na ogół towarzyszą im pieczenie, świąd, upławy czy parcie na pęcherz, jednak istnieją symptomy, które wstępnie pozwalają na rozpoznanie rodzaju infekcji.

– Przy grzybiczej infekcji mamy do czynienia z intensywnym, nieustannym świądem – występuje on niemal zawsze. Pojawiają się także białe, bezzapachowe upławy o “serowatej” konsystencji, a dodatkowymi objawami może być bolesność i zaczerwienienie warg sromowych. Czynnikami ryzyka rozwoju tego rodzaju infekcji jest stosowanie antybiotykoterapii i innych leków obniżających odporność. Grzybica może pojawić się właściwie w każdym wieku – tłumaczy dr Ewelina Śliwka-Zapaśnik, specjalistka ginekologii i położnictwa z Grupy LUX MED.

W przypadku zakażenia bakteryjnego pochwy, które występuje głównie w wieku rozrodczym, głównym objawem są białe upławy o luźnej konsystencji i nienaturalnym, silnym, rybim zapachu, którego nie można pomylić z żadnym innym. – Świąd występuje rzadko, natomiast mogą pojawić się symptomy ogólnego zakażenia organizmu, jak gorączka i uczucie zmęczenia. Czynnikiem ryzyka tej infekcji są kontakty płciowe przy jednoczesnej częstej zmianie partnerów seksualnych czy używanie wkładek antykoncepcyjnych. W tej infekcji, w przeciwieństwie do grzybicy, objawy narastają bardziej stopniowo – mówi ekspertka.

Czy można zapobiec infekcjom intymnym?

Aby uchronić się przed infekcjami intymnymi, należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad utrzymania higieny – to najlepsza profilaktyka.

  • Wyjeżdżając w podróż służbową, warto zabrać do kosmetyczki dobrej jakości żel lub płyn do higieny intymnej – taki, który nie zawiera szkodliwych barwników, parabenów czy substancji zapachowych. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste używanie tego rodzaju kosmetyków nie jest zalecane.
  • Warto zabrać ze sobą również jednorazowe nakładki na WC oraz chusteczki do higieny intymnej, by na wszelki wypadek móc się odświeżyć, kiedy nie będzie dostępu do bieżącej wody.
  • Do mycia okolic intymnych nie należy używać gąbek ani myjek – są siedliskiem bakterii i mogą zwiększać ryzyko infekcji.
  • Jeśli nie ma takiej potrzeby, lepiej zrezygnować z wkładek higienicznych oraz spać bez bielizny.
  • Infekcjom intymnym mogą towarzyszyć inne choroby, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć ich i w razie wystąpienia dolegliwości koniecznie należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, chociażby za pośrednictwem teleporady.
  • Przy skłonnościach do infekcji intymnych warto przyjmować probiotyki, które uzupełniają florę bakteryjną narządów płciowych, utrudniając w ten sposób rozwój infekcji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Badania profilaktyczne. Jak można zachęcić do ich wykonywania?

"Badania profilaktyczne? Nie mam czasu!" – lekarze słyszą coraz częściej od pacjentów. Rezygnacja z badań profilaktycznych może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego warto sięgnąć po rozwiązania skrojone na miarę potrzeb współczesnego stylu życia i regularnie się badać.