Pani magister, czy dostanę ten lek? Proszę przyjść jutro!

Pani magister, czy dostanę ten lek? Proszę przyjść jutro!

Fot. Hayleybarcar/Pixabay.com

Czy zdarzyło wam się kiedyś pójść z receptą do apteki i odejść z kwitkiem? Mnie się to zdarza bardzo często. Innym też. Nie wierzycie?

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie portalu GdziePoLek.pl i Fundacji My Pacjenci przeprowadził w lutym ogólnopolskie badanie dotyczące doświadczeń Polaków z dostępnością leków w aptekach. Głównym jego celem było zdiagnozowanie, jak licznej grupy pacjentów odwiedzających apteki dotyka problem braku poszukiwanego leku, przez co zmuszeni są odwiedzić aptekę ponownie lub szukać go gdzie indziej.

W badaniu uczestniczyło 1100 osób. Ponad połowa z nich przyznała, że doświadczyła takiej sytuacji.

W jaki sposób sobie z nią radzimy?

Na pytanie: Które z podanych rozwiązań byłoby według Pana/Pani najwygodniejszym rozwiązaniem dla zakupu trudno dostępnych leków (trzeba było wybrać tylko jedną odpowiedź), najwięcej osób stwierdziło, że sprawdza przez internet, która apteka ma na stanie potrzebny lek i w jakiej cenie, by móc go kupić od ręki, najlepiej w aptece znajdującej się najbliżej domu. Nieco mniej osób zamawia lek przez internet, a następnie odbiera w aptece. Dużo mniejszym zainteresowaniem cieszy się pomysł dowozu leku z apteki za dodatkową opłatą (taki model funkcjonuje z powodzeniem np. na rynku niemieckim).

Kolejność preferencji ułatwienia zakupu nie zależy od tego, jak często pacjent styka się z problemem braku leków w aptece. Wśród osób, które muszą krążyć pomiędzy aptekami, żeby się w nie zaopatrzyć, opcja sprawdzenia wcześniej ich dostępności w internecie wydaje się dla nich najkorzystniejsza.

W Polsce kwitnie turystyka apteczna. Pacjenci krążą między aptekami w poszukiwaniu leków, zwłaszcza tych trudno dostępnych, które z Polski wyjeżdżają, ponieważ są u nas tańsze niż na innych europejskich rynkach. Nie ma żadnych przeszkód, żeby w czasach powszechnego dostępu do informacji pacjenci mogli się dowiedzieć, w której aptece w okolicy jest dostępny poszukiwany przez nich lek – komentuje Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci.

Z pomocą pacjentom przychodzi portal GdziePoLek.pl, w którym można sprawdzić dostępność i cenę leków w aptekach. Wystarczy wpisać miasto (lub dzielnicę) i nazwę poszukiwanego leku. Spróbujecie?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?