Ostrożnie z lekami zawierającymi hydrochlorotiazyd!

Ostrożnie z lekami zawierającymi hydrochlorotiazyd!

Fot. pixabay.com

Hydrochlorotiazyd, substancja czynna zawarta w kilkudziesięciu lekach przyjmowanych przez pacjentów z nadciśnieniem, zwiększa ryzyko  podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego raka skóry – wynika z badań farmako-epidemiologicznych.

Na podstawie ich wyników Europejska Agencja Leków i Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydali ostrzeżenie dla lekarzy i pacjentów. Obie instytucje podkreślają, że należy poinformować pacjentów przyjmujących hydrochlorotiazyd w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami o ryzyku wystąpienia nowotworu skóry, który nie jest czerniakiem, oraz zalecić im regularną kontrolę skóry pod kątem nowych lub istniejących już zmian skórnych. Powinni zgłaszać wszelkie podejrzane zmiany skórne.

„Podejrzane zmiany skórne należy badać, potencjalnie z uwzględnieniem badań histologicznych materiału pobranego podczas biopsji. Pacjentom należy doradzić, by ograniczyli ekspozycję na światło słoneczne i promienie UV oraz stosowali odpowiednią ochronę przed światłem słonecznym i promieniami UV w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia nowotworu skóry” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronach internetowych URPL. Europejska Agencja Leków i Urząd Rejestracji Leków zalecają również ponowne rozważenie zasadności leczenia hydrochlorotiazydem pacjentów z rakiem skóry w wywiadzie.

Jak poinformował wiceminister zdrowia Marcin Czech, Ministerstwu Zdrowia znane są te doniesienia. „Wspólnie z prezesem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i głównym inspektorem farmaceutycznym śledzimy na bieżąco wszystkie pojawiające się w tej sprawie komunikaty” – powiedział wiceminister Czech, odpowiedzialny w resorcie za politykę lekową.

Dodał, że hydrochlorotiazyd to lek stosowany od kilkudziesięciu lat. Jest bardzo dobrze poznany i wieloletnie obserwacje, m.in. działań niepożądanych, stały się właśnie podstawą do sformułowania ostrzeżenia. Na razie nie ma żadnych przesłanek, aby leki zawierające tę substancję miały zostać wycofane z rynku.

Pełną listę leków zawierających hydrochlorotiazyd można znaleźć TUTAJ.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Long-COVID, czyli odległe skutki infekcji COVID-19 u dzieci

PIMS był do tej pory jedyną znaną konsekwencją