Podczas zakończonej kilka dni temu w Warszawie XIV Letniej Akademii Onkologicznej eksperci poinformowali o zidentyfikowaniu nowej podgrupy chorych na raka piersi HER2-low. To ogromna szansa dla pacjentek, które do tej pory były traktowane jako pacjentki z HER2-ujemnym rakiem piersi, choć w badaniu stwierdza się u nich niewielki poziom ekspresji białka HER2.
Nowe odkrycie to bardzo ważna informacja zwłaszcza dla chorych na zaawansowanego raka piersi, dla których na horyzoncie pojawiła się dodatkowa opcja terapeutyczna.
Kolejny przełom w leczeniu chorych na raka piersi?
Odkrycie w latach 80. XX wieku receptora HER2 i wprowadzenie terapii celowanej anty-HER2 było prawdziwym przełomem w leczeniu raka piersi. Zanim do tego doszło, możliwości terapeutyczne były ograniczone, a rokowania często złe. Dziś chore z nadekspresją receptora HER2 (tzw. HER2-dodatnie) to pacjentki, które dzięki wprowadzonemu leczeniu żyją z rakiem piersi wiele lat w dobrym zdrowiu i jakości życia.
HER2 to receptor białkowy, który znajduje się na powierzchni każdej komórki – zdrowej
i nowotworowej. Odpowiada za ich rozwój, dzielenie oraz namnażanie się. Już kilkadziesiąt lat temu zauważono, że liczba receptorów HER2 znajdujących się na powierzchni komórek raka (w postaci nadekspresji, czyli zwiększonej ilości) ma wpływ na skuteczność leczenia. Dlatego tak ważne jest, aby na początku procesu diagnostycznego określić cechy biologiczne raka piersi, w tym ekspresję receptora HER2.
Odkrycie HER2 otworzyło drogę do dalszych, bardziej precyzyjnych badań w zakresie histopatologii i analizy korelacji między budową morfologiczną komórek nowotworowych a rozwojem choroby.
Dotychczas wyróżnialiśmy dwa podtypy raka piersi: HER2-dodatniego i HER2-ujemnego. Rak HER2-low to grupa pośrednia, gdyż nie jest ani ujemna, ani dodatnia, tylko właśnie pomiędzy. Mogą znaleźć się w niej zarówno pacjentki z hormonozależnym, jak i trójujemnym rakiem piersi
– tłumaczy dr n. med. Joanna Kufel-Grabowska z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Według szacunków raka HER2-low może mieć nawet połowa chorych na raka piersi.
Wcześniej, jeśli wynik pacjentki nie był jednoznacznie dodatni i nie można było jej leczyć lekami ukierunkowanymi na receptor HER2, to określaliśmy je jako ujemne raki piersi. Dziś już wiemy, że mamy do czynienia z grupą pośrednią, którą należy wyróżnić i która dzięki wspólnej cesze reaguje na odpowiednie leczenie, a to powoduje, że informacja o tym, czy pacjentka z zaawansowanym rakiem piersi jest HER2-low czy nie nabiera znaczenia
– zwraca uwagę prof. Andrzej Marszałek, konsultant krajowy w dziedzinie patomorfologii, kierownik Katedry Patologii i Profilaktyki Nowotworów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Zakładu Patologii Nowotworów Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
Zdarza się, że w trakcie leczenia ekspresja białka HER2 może ulec zmianie. Częściej z HER2-dodatniego na ujemny, ale bywają też sytuacje odwrotne. Dlatego w przypadku nawrotu choroby, czyli pojawienia się przerzutów, jeśli jest to możliwe, zaleca się powtórną biopsję
– podkreśla dr n. med. Joanna Kufel-Grabowska z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego
w Gdańsku.
HER2-low reaguje na nowe terapie
Jak wskazują najnowsze badania kliniczne, na co zgodnie zwrócili uwagę eksperci podczas Letniej Akademii Onkologicznej w Warszawie, w przypadku pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi z niskim poziomem ekspresji białka HER2 skuteczne okazały się nowe terapie rekomendowane przez National Comprehensive Cancer Network (NCCN) i European Society for Medical Oncology (ESMO).
Zdaniem Anny Kupieckiej, prezes Fundacji Onkocafe – Razem Lepiej, wyodrębnienie nowej, pośredniej grupy pacjentek wiąże się nie tylko z nowymi możliwościami wydłużenia nowoczesnego leczenia, oddalającymi w czasie tradycyjną chemioterapię, ale również z daniem pacjentkom nadziei. Nadziei na życie, na to, że z zaawansowanym rakiem piersi nie zostaną skreślone i że jest dla nich szansa, bo być może za chwilę pojawi się jeszcze coś więcej.